Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ludzie toruńskiego żużla protestują przeciwko ulicy im. Pera Jonssona

W Poniedziałek Wielkanocny uroczyście odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy Pera Jonssona, która mieści się nieopodal Motoareny w Toruniu. Wydawało się, że środowisko żużlowe w tym mieście jednogłośnie popierało ten pomysł. Tak jednak nie jest.
Łukasz Czechowski
Łukasz Czechowski

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>
Toruńskie wydanie Gazety Wyborczej otrzymało list od byłych żużlowców klubu i osób z nim związanych, które uważają, że uhonorowanie szwedzkiego żużlowca nie było fortunnym pomysłem.

Treść listu:

Nas, starych działaczy, mechaników i zawodników, wybór ten zasmucił i rozczarował.

Był to wybór dokonany przez osoby, które nie znają historii sportu żużlowego w Toruniu. Kto i co to jest "zespół miłośników żużla" o nazwie "Krzyżacy". O ile wiemy, działają dopiero 2,5 roku.

Na starym stadionie był też zespół miłośników tego sportu, który znał historię toruńskiego żużla. Robili spotkania z młodzieżą oraz różne konkursy z nagrodami z historii żużla. Były również spotkania ze starymi zawodnikami i działaczami.

Uważamy, że wybór nazwy ulicy powinien odbywać się drogą plebiscytu - tak jak wybiera się sportowca czy trenera danego miasta. Kandydat powinien coś zrobić dla Torunia, czymś się zasłużyć.

Mamy pełen szacunek i uznanie dla Pera Jonssona jako zawodnika za jego osiągnięcia. Przykro nam, że spotkała go tragedia kiedy jeździł w naszym zespole. Ścigał się jako zawodowiec - za duże pieniądze. A to, że teraz szkoli w Szwecji młodzież, świadczy tylko przeciwko nam. Przykro, że "cudze chwalimy, a swego nie znamy".

Mamy i mieliśmy dobrych zawodników, którzy umarli lub stracili zdrowie na żużlu. Niektórzy leżą chorzy w łóżkach sparaliżowani, z wylewami, skręconymi kręgami szyjnymi albo są pod opieką społeczną. Reszta nie ma nawet wolnego wstępu na zawody. Tego stowarzyszenie "Krzyżacy" nie wie i nie chce wiedzieć.

Wszyscy byli i są Polakami i toruńczykami. To dla nas żyjących jest przykre i smutne.

Dla pogodzenia wszystkich naszą propozycją była ul. Toruńskich Aniołów lub ul. im Benedykta Rogalskiego.

Autorzy listu:
Janina Jaśkiewicz - była sekretarz klubu żużlowego
Waldemar Dąbrowski - były żużlowiec
Tadeusz Jaworski - były żużlowiec
Tadeusz Moryto - były mechanik klubowy
Jerzy Wierzchowski - były żużlowiec

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Gazeta Wyborcza

Komentarze (135):

 • dzizek Zgłoś komentarz
  Mamy w Toruniu w aleji gwiazd p.Rafała Bryndala,który dla tego miasta nie zrobił nic,to dlaczego by nie ulica dla Pera,ten chociaż tu startował.
  • Kpiarz Zgłoś komentarz
   Do MOTOANIOŁ-a. Informuję cię, że decyzję o nadaniu nowej nazwy ulicy imienia Pera Jonssona podjęła Rada Miasta, którą nazwałeś stadionową hałastrą. Sam pewnie zaliczyłeś się do
   Czytaj całość
   ELITY. Rzeczywiście chwała dla Bydgoszczy, obciach dla Torunia, że mamy w swoim mieście takie kukułcze jajo jak MotoAnioł.
   • do MOTOANIOŁ Zgłoś komentarz
    Poniosło Cię z tą elitą , za dużo telewizji i radia , staraj się myśleć o tym co usłyszysz zamiast mechanicznie powtarzać slogany. Jeszcze dwa tygodnie temu ci sami pismacy ,
    Czytaj całość
    dziennikarze łajali tych samych polityków wywlekając im ich przegięcia w sferze moralnej ,finansowej i każdej innej , dziś to już ELITA? Nie przepadam za kibicowską żyletą ,chodzę na zawody z rodziną , ale z dwojga zlego wolę ich od polityków , radnych itp. To była inicjatywa dla uhonorowania sportowca i wyszła z właściwego miejsca - z trybun stadionu. pozdrawiam pit.
    • crank-Gorzów Zgłoś komentarz
     Tak uważny kibic, tak jak napisałem.. klakierstwo, chcesz się chyba za wszelką cenę komuś przypodobać swoimi tekstami.....Podstawówka.. dobre.. przedszkolaczku....No a co merytorycznie
     Czytaj całość
     masz do powiedzenia kibicu z 30 letnim stażem?
     • Jarek toruń Zgłoś komentarz
      moze i chcieli zrobic jakis szum w mediach dzieki czemu moga sie przypomniec kibicom, ale mnie jedynie zrazili do siebie. Per Per Forever!
      • mag Zgłoś komentarz
       fakt podpisały się same sławy toruńskiego żużla śmiechu warte dziadki odjechały po 3 biegi i teraz protesty piszą przypomnę że akcję popierali między innymi Jan Ząbik i Wojciech
       Czytaj całość
       Żabiałowicz a te nazwiska dużo więcej znaczą niż ci mali śmieszni ludzie podpisani pod listem
       • Do motoaniol Zgłoś komentarz
        co Ty czlowieku mozesz wiedziec o calej akcji nadania nazwy ulicy Pera Jonssona? Jak decydowali krzykacze? Byly zbierane podpisy, podpisywali sie mieszkancy miasta. Decyzje pozytywnie
        Czytaj całość
        rozpatrzyla rada miasta czyli glowy rządzące w naszym miescie! a ty czlowieku jak zawsze piszesz brednie na nasze miasto bo probujesz zaleczyc swoje kompleksy. życze ci synku wszystkiego najgorszego :)
        • Jarek toruń Zgłoś komentarz
         Mogli robic ankiete na temat tego kto moglby zostac uhonorowany i ulica bylaby nazwana jego nazwiskiem ale i tak jestem przekonany ze wygralby Jonsson. W toruniu przyjelo się ze to Per jest
         Czytaj całość
         ikoną klubu, jest uwielbiany przez kibiców. Co z tego ze szkoli mlodych zawodnikow w szwecji? Mial tez duzy wklad w projektowanie nowego toru, a na starym tez sie udzielal i staral przekazac swoje doswiadczenie zebrane na torach calego swiata. pozdrawiam wszystkich kibiców czarnego sportu a w szczegolnosci Krzyzakow:)
         • el chico Paco Zgłoś komentarz
          Czyżby rasizm ? "Polska dla polaków" dziwny ten Toruń i ich problemy proponuję polewaczkę torową nazwać czyimś imieniem może spory umilkną ;p
          • Kibic Zgłoś komentarz
           Pisac listy to oni sobie mogą Ulica Pera Jonssona już jest i będzie
           • night Zgłoś komentarz
            kolejna kompromitacja torunia
            • do MotoAnioł Zgłoś komentarz
             Masz rację. Tak to jest jak inicjatywa wychodzi z ulicy.
             • MotoAnioł Zgłoś komentarz
              Każde miasto ma takie ulice na jakie zasługuje. Bydgoscy radni zdecydowali, że nieistniejący jeszcze most nad Brdą będzie nosił imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W Toruniu grupka
              Czytaj całość
              stadionowych krzykaczy przeforsowała pomysł ,aby ulicę Limanowskiego przemianować na Pera Jonssona. W Bydgoszczy decyzję podejmowała elita a w Toruniu stadionowa chałastra. Niestety ale trzeba powiedzieć to wprost: CHWAŁA dla Bydgoszczy OBCIACH dla Torunia.
              Zobacz więcej komentarzy (122)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×