Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Analiza SportoweFakty.pl: Jakimi składami w drugiej lidze?

W związku z wprowadzeniem limitów KSM, w nadchodzącym sezonie wielu trenerów czekać będzie niemały ból głowy. Kluby w drugiej lidze zbudowały szerokie kadry, w związku z czym posiadają wiele kombinacji składów. A jakimi mogą najczęściej startować zdaniem SportoweFakty.pl?
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski

Nasz portal w formie zabawy postanowił przeanalizować kadry wszystkich drużyn i wybrać meczowe "siódemki", którymi - naszym zdaniem - mogą one występować najczęściej. W kilku przypadkach nie było z tym problemu, ale zdarzało się, że w związku z limitem KSM, albo porównywalnym poziomem zawodników musieliśmy się sporo pogłówkować, kogo wybrać. Oczywiście w trakcie sezonu składy te mogą ulec mniejszym, bądź większym korektom. Ważnym czynnikiem będą także finanse, gdyż poprzednie sezony pokazywały, iż część klubów w trakcie sezonu zaprzestawała korzystania z liderów, zwłaszcza tych zagranicznych. My w naszym zestawieniu postanowiliśmy jednak nie kierować się tym aspektem.

Przypominamy, że w drugiej lidze dolny limit KSM wynosi 28 punktów, a górny 40. Liczy się zawsze sześć najwyższych średnich w zespole. Każda drużyna do spotkania musi desygnować minimum trzech krajowych jeźdźców. Rozgrywki będą składać się z szesnastu kolejek ligowych. Pełne składy wszystkich drużyn dostępne są TUTAJ. Kluby od tego roku będą mogły korzystać z młodzieżowców innych zespołów na zasadzie tzw. "gościa". Zasady tej nowinki regulaminowej opisane są TUTAJ.

Speedway Miszkolc

Po tym jak klub z Węgier opuścili trzej ważni krajowi zawodnicy - Magosi, Szatmari i Tabaka, działacze postanowili obrać na rynku transferowym kierunek wschodni. Wydaje się, że trio Własow, Iwanow i Darkin będzie pewniakami do składu, choć ten ostatni ze względu na starty w brytyjskim Leicester Lions najprawdopodobniej opuści pięć meczów. Wtedy jednak mógłby go zastąpić Austriak Manuel Hauzinger, doświadczony Węgier Sandor Tihanyi, czy inny zawodnik gdyż w kadrze Madziarów jest w sumie czternastu seniorów. Węgrzy spore nadzieje wiążą z młodym Rolandem Benko, przez wielu obserwatorów uważanym za duży talent. Skończy on jednak 16 lat dopiero 23 maja i w związku z tym na starcie sezonu straci cztery spotkania.

Siergiej Darkin - 6,50
Robert Nagy - 3,20
Danił Iwanow - 6,50
Filip Sitera - 6,50
Siemen Własow - 6,50
Roland Benko - 2,50
Atilla Lorincz - 2,50 (KSM składu: 31,70)

Lubelski Węgiel KMŻ

Spory ból głowy będzie miał trener Lubelskiego Węgla KMŻ - Rafał Wilk. Dysponuje on w swoim składzie siedmioma seniorami, a każdego z nich stać na wysokie wyniki. Kto pójdzie w odstawkę? My w swoim zestawieniu postawiliśmy na krajowych seniorów, a Simona Steada i Tyrona Proctora posadziliśmy na rezerwie. Zrobiliśmy to m.in. dlatego, że lubelski klub posiada tylko jednego polskiego młodzieżowca. Gdyby jednak do zespołu dołączył w ramach wypożyczenia bądź "gościa" jeszcze jeden krajowy junior o niskim KSM, którego stać też na dobre wyniki, to wtedy Stead bądź Proctor mogliby wskoczyć np. w miejsce Sucheckiego czy Piszcza.

Mariusz Puszakowski - 9,50
Zbigniew Suchecki - 2,50
Paweł Miesiąc - 6,68
Tomasz Piszcz - 2,50
Karol Baran - 9,42
Mateusz Łukaszewski - 2,50
Richard Sweetman - 6,50 (37,10)

img001.jpgTwardy orzech do zgryzienia, na jakich zawodników postawić, będzie miał Rafał Wilk


ŻKS Ostrovia Ostrów Wlkp.

Ostrovia jest jednym z klubów, który skompletował szeroką kadrę. Naszym zdaniem trener Jan Grabowski będzie stawiał przede wszystkim na polskich zawodników i mocny duet obcokrajowców, czyli Charczenkę i Kronera. W składzie znaleźć może się również doświadczony Duńczyk Charlie Gjedde, jednak ma on zajętych kilkach terminów w związku z jazdą w brytyjskim Berwick Bandits. Na rezerwie postawiliśmy na młodzieżowca Startu Gniezno - Wojciecha Lisieckiego, który będzie startował w Ostrowie na zasadzie "gościa". Zespół posiada kilku ciekawych zagranicznych juniorów, m.in. Władimira Borodulina, który rok temu w debiucie na polskich torach zdobył 12 punktów. Wysoki KSM sprawia jednak, że zarówno on, jak i reszta młodych obcokrajowców mogą nie mieć zbyt dużych szans na regularne występy. Gdyby któryś z zawodników zawodził, to w rezerwie pozostają m.in. Cory Gathercole i Zbigniew Czerwiński oraz wywodzący się z Ostrowa Sebastian Brucheiser i Emil Idziorek. Szkoleniowiec ostrowian otwarcie mówił, iż chciałby stawiać na jednego z nich, jednak naszym zdaniem jeśli klub będzie walczył o awans, to będą oni jeździli jedynie w wybranych spotkaniach.

Mariusz Staszewski - 7,94
Tobias Kroner - 6,50
Mariusz Węgrzyk - 6,32
Aleksiej Charczenko - 8,27
Adrian Gomólski - 7,08
Łukasz Sówka - 2,50
Wojciech Lisiecki - 2,50 (38,61)

Kolejarz Rawicz

Skład Kolejarza Rawicz w porównaniu z zeszłym sezonem nie zmienił się znacznie. Do zespołu doszedł m.in. Claus Vissing, a w naszym zestawianiu pojawił się kosztem Antona Rosena, który rok temu był podstawowym zawodnikiem klubu z Wielkopolski. Drużyna Piotra Żyto w roli "gościa" będzie mogła zapraszać na swoje mecze jednego z dwóch juniorów Falubazu Zielona Góra (Kacper Rogowski bądź Adam Strzelec), który nie załapie się do składu na spotkanie Speedway Ekstraligi. Naszym zdaniem Niedźwiadki regularnie będą stawiały właśnie na jednego z nich, a także na jednego ze swoich krajowych juniorów, tak aby mogli jeździć wszyscy teoretycznie najmocniejsi seniorzy, a skład nie przekroczył górnego limitu KSM.

Sebastian Alden - 8,80
Alan Marcinkowski - 6,18
Wiktor Gołubowski - 7,18
Claus Vissing - 6,50
Eric Andersson - 7,25
Kacper Rogowski / Adam Strzelec - 2,50
Adrian Wojewoda - 2,50 (38,41)

Speedway Polonia Piła

Najmniejszy problem z ustaleniem składu mieliśmy w przypadku pilskiej Speedway Polonii. Dlaczego? Dlatego, że skład jaki chciałby desygnować w meczach podał już w mediach sam trener Piotr Szymko. Trzeba jednak mieć tutaj na uwadze, że np. Krystian Klecha nadal jest zawodnikiem PSŻ Lechma Poznań. Wydaje się jednak, że po otrzymaniu wsparcia finansowego od Henryka Stokłosy, formalnością powinno być jego wypożyczenie. Zespół znad Gwdy w odwodzie posiada także m.in. Czecha Hynka Stichauera.

Paweł Staszek - 7,52
Piotr Rembas - 5,33
Krystian Klecha - 6,94
Jason Doyle - 6,50
Andriej Korolew - 7,80
Marcin Wawrzyniak - 2,50
Cyprian Szymko - 3,04 (37,13)

img011.jpgAndriej Korolew powinien być jednym z liderów Speedway Polonii Piła


Kolejarz Opole

Podobny problem jak w przypadku klubu z Lublina, a może nawet i większy, mieliśmy z Kolejarzem Opole. Zespół ze stolicy polskiej piosenki dysponuje kilkoma niezłej klasy seniorami i część z nich będzie musiała "grzać ławę". Postanowiliśmy, iż wyślemy na nią m.in. Travisa McGowana, który póki co, jeszcze nigdy w Polsce nie błyszczał oraz Michała Mitko, który naszym zdaniem jest słabszym zawodnikiem od Rafała Flegera, czy Igora Kononowa. Sezon może jednak zweryfikować nasze przewidywania, a Mitko, McGowan i Ricky Kling mogą być podstawowymi zawodnika zespołu Andrzeja Maroszka. W kadrze Kolejarza znajduje się także Australijczyk Josh Grajczonek, który ma polskie obywatelstwo i po zdobyciu polskiej licencji mógłby startować jak krajowy młodzieżowiec. Problemem są jednak kolizje terminów w związku z jego startami w brytyjskiej Premier League.

Adam Czechowicz - 2,50
Rafał Fleger - 3,80
Marcin Jędrzejewski - 7,86
Igor Kononow - 5,87
Ben Barker - 6,50
Łukasz Bojarski - 2,50
Justin Sedgmen - 6,50 (33,03)

KSM Krosno

Zespół z Krosna był dla nas najtrudniejszy do "rozgryzienia". Wilki mają w swojej kadrze aż jedenastu seniorów, a przy tym wielu o porównywalnym poziomie. Na kogo będą stawiać? Trener Ireneusz Kwieciński na łamach naszego portalu zdradził, iż liczy, że liderami będą Kenneth Hansen i Grzegorz Knapp. My do tego grona postanowiliśmy dodać znającego bardzo dobrze tor w Krośnie Laszlo Szatmariego oraz dwóch młodych polskich zawodników - Damiana Celmera i Borysa Miturskiego. Pominęliśmy Josefa Franca, gdyż ten ze względu na starty na długim torze oraz w brytyjskiej Premier League może w większości meczów nie pojechać. Przy takim składzie, nie mogliśmy m.in. na rezerwie postawić na Słoweńca Aleksandra Condę (3,05), gdyż krośnieński klub nie zrobiłby... minimalnego KSM! Zespół z Podkarpacia jest jedynym w drugiej lidze, który może mieć z nim problemy. W dodatku w związku z nim nie może desygnować w jednym spotkaniu wszystkich polskich jeźdźców.

Grzegorz Knapp - 6,12
Borys Miturski - 2,50
Laszlo Szatmari - 3,52
Damian Celmer - 3,38
Kenneth Hansen - 6,50
Mateusz Wieczorek - 2,50
Michael Hadek - 6,50 (28,52)

IMG_3941%20copy.jpgCzy Borys Miturski mimo niskiego KSM będzie w stanie wywalczyć sobie miejsce w składzie Wilków?


Speedway Wanda Kraków

Zespół krakowskiej Speedway Wandy stawia na młodych zawodników. Najstarszym jeźdźcem z naszego zestawienia jest Mads Korneliussen, który skończy w tym roku 28 lat. Reszta nie ma więcej niż 23 lata. W tej chwili krakowianie nie mają w swojej kadrze jeszcze żadnego krajowego młodzieżowca, jednak przed rozpoczęciem rozgrywek z pewnością takiego zakontraktują. Jeśli nie będą mieli oni problemów finansowych jak w poprzednim sezonie, to jeżdżąc takim składem powinni być groźni dla wszystkich rywali. W odwodzie pozostają jeszcze m.in. Tobias Busch, Claes Nedermark, czy Bartosz Szymura.

Kenni Larsen - 6,50
Sławomir Pyszny - 4,56
Patryk Pawlaszczyk - 6,79
Jozsef Tabaka - 6,25
Mads Korneliussen 6,50
Polski junior - KSM nie wyższy jak 4,55
Marcel Helfer - 6,50 (37,10)

Kaskad Równe

W zespole z Ukrainy wydaje się, że pewne miejsce powinna mieć trójka liderów z Polski. Z racji, iż w każdym zespole musi startować minimum trzech krajowych zawodników, w drużynie z Równego zdecydowaliśmy się postawić na Borodaja, Poljuchowicza i Ogorodnika, tak aby na rezerwie móc jeszcze umieścić młodego Rosjanina - Denisa Nosowa, który może być "jokerem" w ekipie prowadzonej przez Piotra Śwista. Kaskad w kadrze ma jeszcze rodaka Nosowa - Ilję Bondarenko, czy Mariusza Fierleja, który wraca do jazdy na żużlu po kilkuletniej przerwie. Trudno jednak prorokować na co po tak długiej przerwie będzie stać wychowanka Unii Leszno.

Stanisław Burza - 8,17
Jarosław Poljuchowicz - 2,50
Tomasz Rempała - 7,84
Aleksandr Borodaj - 2,50
Piotr Świst - 8,93
Stanisław Ogorodnik - 2,50
Denis Nosow - 6,50 (36,44)

Czy zespoły faktycznie będą jeździły takimi składami? Kluczowe z pewnością będą przedsezonowe treningi, sparingi, dyspozycja w turniejach towarzyskich oraz ligach zagranicznych. Ponadto ważnym czynnikiem mogą być nowe tłumiki. Jeśli zawodnicy, którzy teoretycznie nie powinni mieć problemów ze znalezieniem miejsca w składzie, będą mieli z nimi problemy, to może się okazać, że zostaną od niego odsunięci.

Terminarz spotkań drugiej ligi --> Kliknij tutaj

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (35):

 • dociekawski Zgłoś komentarz
  Jak nie wiesz do się nie udzialaj bo w Krakowie dzieje się sporo ;] trenerem na 90% zostanie Mirosław Korbel , cały czas poszukiwani są darczyńcy ,wczoraj odbył się pierwszy trening,stan
  Czytaj całość
  toru w Krakowie jest idealny, jutro i w sobote kolejne treningi ,w niedziele trening punktowany,Korneliussen i Larsen zaczynają jeździć za granicą)i dobrze tu napisali, jeśli nie będzie większych problemów z kasa namieszamy bardzo w lidze !
  • Do bircio ksm Zgłoś komentarz
   Ale się zgadałeś:P Znawca...
   • bircio ksm Zgłoś komentarz
    Nie bedzie druzyn mocnych ,wszystko sie poprzekreca gwiazdy beda musiały uwazac na przegrzane silniki bliskie eksplozji,zadnych spektakularnych szarz na torze i slizgow galaktycznych na
    Czytaj całość
    wirazach,potrzebne moga byc raczej kaski na genitalia w wypadku eksplozji tzw jednostki napedowej czyli silnika,by nie pozbawic ich ojcostwa,a potem w parkingu hydrant z woda lub gasnica ,co spowoduje efekty podobne do rozpoczynajacego sie koncertu na scenie,pozdrawiam wszystkich odwaznych zuzlowcow i Fim i Pzmot
    • bircio ksm Zgłoś komentarz
     Nie bedzie druzyn mocnych ,wszystko sie poprzekreca gwiazdy beda musiały uwazac na przegrzane silniki bliskie eksplozji,zadnych spektakularnych szarz na torze i slizgow galaktycznych na
     Czytaj całość
     wirazach,potrzebne moga byc raczej kaski na genitalia w wypadku eksplozji tzw jednostki napedowej czyli silnika,by nie pozbawic ich ojcostwa,a potem w parkingu hydrant z woda lub gasnica ,co spowoduje efekty podobne do rozpoczynajacego sie koncertu na scenie,pozdrawiam wszystkich odwaznych zuzlowcow i Fim i Pzmot
     • fan ostrovi Zgłoś komentarz
      z tymi tłumnikami bedzie ciekawie ale obstawiam: 1.Lublin/Ostrów 2.Ostrów/Lublin 3.Piła 4.Rawicz 5.Opole 6.Równe 7.Krosno 8.Kraków 9.Miskolc
      • Michu Zgłoś komentarz
       Moim zdaniem Lublin będzie mocniej wyglądał jak będzie jechał Proctor albo Stead za Piszcza a za Sweetmana jakiś Jendrej...
       • barti Zgłoś komentarz
        Fajny artykuł :) Można mieć teraz jakąś wizję jak te składy w meczu będą wyglądały bo faktycznie kadry są bardzo szerokie
        • kapitan polska Zgłoś komentarz
         nie ma znaczenia. Dla pustych trybun może jeździć ktokolwiek. bye...
         • JANEK Zgłoś komentarz
          lider jest tylko jeden to LUBLIN u siebie wygrane do 30 wyjazdy do 35 punktów wyrównane moze i bedzie ale od 2 miejsca w dól
          • STAL Zgłoś komentarz
           Będzie 1-Lublin,2-Piła,3-Ostrów,4-Krosno,5-Rawicz,6-Równe,7-Opole,8-Miszkolc
           • małopolski Zgłoś komentarz
            Jeżeli chodzi o Kraków, to zagranicznym młodzieżowcem prędzej będzie jakiś Szwedzik, choćby Ago, który ma już jakieś doświadczenie w Polsce, ale miniony sezon miał beznadziejny
            • FalubazKMO Zgłoś komentarz
             ja bym dał za Kronera Borodulina czy jak mu tam..
             • zuze Zgłoś komentarz
              Liga bedzie bardzo rowna wtym roku bo padnie
              Zobacz więcej komentarzy (22)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×