Spółki z udziałem Skarbu Państwa, czyli jak jeden drugiemu zazdrości?

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Można natomiast wyobrazić sobie prawne formy generalnych ograniczeń finansowania sportu przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Wprowadzenie odpowiednich regulacji może nastąpić bądź na poziomie przepisów powszechnie obowiązującego prawa - przede wszystkim ustaw - bądź też na poziomie regulacji wewnętrznych poszczególnych spółek, a więc na mocy ich statutów. Należy także zauważyć, że spółki z udziałem Skarbu Państwa i tak podlegają pewnym ograniczeniom i wymogom, które muszą spełnić w przypadku sponsoringu sportowego. Wszystko w tym zakresie regulują art. 19 b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz treść Zarządzenia nr 5 Ministra Skarbu Państwa z dnia 13 lutego 2009 r. Przepisy obu tych aktów prawnych stanowią m.in. obowiązek zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa stworzenia własnego planu prowadzenia działalności sponsoringowej, obowiązek uzyskania zgody rad nadzorczych tych spółek na zawarcie umów sponsorskiej, darowizny, reklamowej, czy inne tego typu obowiązki spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Poza tym, wypowiadanie stwierdzeń, że spółki z udziałem Skarbu Państwa nie powinny sponsorować klubów żużlowych powinno skłonić do refleksji. W moim odczuciu dużą odwagą jest głoszenie teorii, które mogą naruszać podstawowe zapisy zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, której niezwykle istotnym punktem jest zasada wolności gospodarczej. Ta wprawdzie może zostać ograniczona, ale … jedynie ze względu na ważny interes publiczny. - Kwestia wprowadzenia tego rodzaju ograniczeń musi więc podlegać ocenie pod kątem interesu publicznego. Do czasu, do którego nie cierpi ważny interes publiczny nie można wprowadzać w zakresie wolności gospodarczej żadnych ograniczeń - przekonuje Przemysław Nasiukiewicz, radca prawny. Każdy sam może rozważyć czy pomiędzy finansowaniem przez spółki z udziałem Skarbu Państwa klubów sportowych na dotychczasowym poziomie a ważnym interesem publicznym zachodzi jakakolwiek bezpośrednia konotacja. W moim odczuciu nie. Dlaczego?

Istotnym jest bowiem zrozumienie mechanizmu, na podstawie którego spółki z udziałem Skarbu Państwa przeznaczają pieniądze na sport żużlowy. W tym przypadku panuje wyobrażenie przeciwników tego rozwiązania, że pieniądze pochodzą z "naszych podatków". Należy bardzo mocno rozdzielić kwestie właścicielskie spółek z udziałem Skarbu Państwa od kwestii źródeł dochodów tychże spółek. Bo z tych przecież dochodów spółka może finansować wydatki na promocję przez sport. - W tym choćby kontekście teza, iż spółki z udziałem Skarbu Państwa wydają pieniądze podatników jest dużym uproszczeniem i wydaje się być nieuzasadniona. Jeśli zaś chodzi o samo finansowanie, Zarządzenie nr 5 Ministra Skarbu Państwa z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie zasad prowadzenia działalności sponsoringowej przez spółki z udziałem Skarbu Państwa stanowi, iż działania sponsoringowe mogą być podjęte przez spółkę z udziałem Skarbu Państwa, gdy w roku obrotowym poprzedzającym podjęcie takich działań spółka zanotowała dodatni wynik finansowy, miała zysk operacyjny, a w dniu podpisania stosownych umów posiadała wolne środki na rachunku bieżącym - zwraca uwagę Przemysław Nasiukiewicz.

- Krąży w wielu myślach błędny stereotyp, że spółki z udziałem Skarbu Państwa wydają na żużel pieniądze nasze, podatników. Spółki te przecież same wypracowują zysk i z tego zysku przeznaczają pieniądze wielokierunkowo. Część idzie w odwrotnym kierunku niż wszystkim się wydaje, czyli poprzez wypłatę dywidendy pieniądze te trafiają do budżetu Państwa, a część m.in.na sponsoring żużla. Powinniśmy chuchać i dmuchać, by te firmy utrzymać przy żużlu - tłumaczył również ekspert portalu SportoweFakty.pl Krzysztof Cegielski.
Temat finansowania klubów przez spółki z udziałem Skarbu Państwa budzi wiele kontrowersji Temat finansowania klubów przez spółki z udziałem Skarbu Państwa budzi wiele kontrowersji
Trudno nie odnieść wrażenia, że zabranianie czegokolwiek spółkom z udziałem Skarbu Państwa może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Po pierwsze czasy zabraniania minęły wraz z poprzednim ustrojem. Po drugie, z całą pewnością, w obliczu braku swobody działania, takie podmioty przerzucą swoje zainteresowanie na inne dyscypliny, gdzie podobne ograniczenia występować nie będą. A warto powiedzieć, że w kolejce czeka ich wiele. Tymczasem w polskim żużlu nikt nie narzeka na nadmiar pieniędzy w klubowej kasie i z całą pewnością ograniczając sobie ich dopływ poprzez wprowadzenie zakazów nie doprowadzimy do poprawy kondycji czarnego sportu. Pamiętać należy o jednym - spółki z udziałem Skarbu Państwa funkcjonują na tym samym rynku co pozostałe podmioty. Nie są tworami oderwanymi od otaczającej nas rzeczywistości i funkcjonującymi w innym wymiarze, gdzie dobry marketing nie jest konieczny dla wypracowania zysku. I jeżeli taki zysk zostaje wypracowany między innymi dzięki sponsoringowi sportowemu, to jaki ważny interes publiczny zostaje naruszony i komu cała sytuacja szkodzi? Czy takiej spółce można zarzucić, że prowadzi marketing w sposób niewłaściwy?

Grupa Lotos - 53,19% udziałów Skarbu Państwa
ENEA - 51,51% udziałów Skarbu Państwa
PGE - 61,89% udziałów Skarbu Państwa
*dane pochodzą z oficjalnej strony Ministerstwa Skarbu Państwa

Co łączy te podmioty? Wszystkie były lub są obecne w sporcie żużlowym i każdy z nich wypracowuje zyski liczone w setkach milionów. Czy marketing prowadzony przez te spółki - także poprzez sponsoring klubów - należy uznać za nieodpowiedni? Poza tym, chyba lepiej wypracowane zyski wydać na sport (przede wszystkim lokalny) czy wydarzenia kulturalne. Pamiętajmy również, że w pozostałych dyscyplinach nie ma głosów, że trzeba ograniczać wpływy od określonych sponsorów.

Ale jak to w życiu, tak i w polskim żużlu często ma miejsce sytuacja, że jeden drugiemu zazdrości. Najczęściej tego, że ten drugi dostaje więcej niż pierwszy, albo pierwszy nie dostaje w ogóle...

Jarosław Galewski

A jakie zdanie mają czytelnicy SportoweFakty.pl? Oddajemy do Waszej dyspozycji komentarze.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×