Kto ma w składzie najlepszych wychowanków?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Na podstawie składów drużyn jeżdżących w ENEA Ekstralidze postanowiliśmy przeanalizować, które ośrodki mają najlepszych wychowanków i gdzie są inni zawodnicy wyszkoleni przez poszczególne kluby.

W tym artykule dowiesz się o:

W większości klubów coraz ważniejsze jest szkolenie. Postanowiliśmy sprawdzić jakie są jego efekty w zespołach jeżdżących w ENEA Ekstralidze. Gdzie szkoli się najlepszych zawodników, a w których klubach jest to pięta achillesowa?

W których drużynach wychowankowie są najważniejszymi ogniwami?
W których drużynach wychowankowie są najważniejszymi ogniwami?

Betard Sparta Wrocław

Przez długi czas zaniedbywano we Wrocławiu szkolenie i nawet gdyby była na ten cel przeznaczana duża część budżetu zespołu ze stolicy Dolnego Śląska, nie byłoby łatwo szybko nadrobić stracone lata. Obecnie w barwach Sparty jeździ dwóch wychowanków. Są to Patryk Malitowski oraz Mike Trzensiok, który żużlowych szlifów nabierał w Rybkach Rybnik.

Najsłynniejszym wychowankiem klubu z Wrocławia jeżdżącym po polskich torach jest Maciej Janowski, który po wybiciu się w macierzystym klubie zmienił środowisko na tarnowskie. Poza tym wrocławianinem, status wychowanka Sparty mają zawodnik Lechmy Startu Gniezno - Piotr Świderski oraz żużlowiec Orła Łódź Ronnie Jamroży . Obaj zdawali licencję we Wrocławiu, ale pierwsze żużlowe kroki stawiali w Rawiczu.

Czy do Patryka Malitowskiego dołączą kolejni wychowankowie?
Czy do Patryka Malitowskiego dołączą kolejni wychowankowie?

PGE Marma Rzeszów

W składzie rzeszowskiej drużyny znajduje się obecnie czterech wychowanków. Jedynym seniorem jest Dawid Lampart, który wrócił po krótkim mariażu z zespołem z Tarnowa. Ponadto o miejsce w składzie Żurawi walczy trzech juniorów rodem z Rzeszowa - Grzegorz Bassara, Łukasz Kret i Kamil Prokop.

Nie oznacza to, że nie jeżdżą w Polsce zawodnicy rodem z Podkarpacia. Wielu z nich wybrało w 2013 roku kierunek lubelski. W tym zespole jeździ bowiem aż czterech rzeszowian, którzy przed laty stanowili o sile Stali. Rafał Trojanowski, Karol Baran, Paweł Miesiąc i Maciej Kuciapa obecnie nie gwarantowaliby jednak wysokich zdobyczy punktowych w ENEA Ekstralidze. W barwach rzeszowskiego klubu licencję zdawał też Marcin Rempała, który reprezentuje barwy Kolejarza Opole.

Rodowici rzesowianie nie stanowią o sile PGE Marmy
Rodowici rzesowianie nie stanowią o sile PGE Marmy

Lechma Start Gniezno

Mimo że w innych klubach ENEA Ekstraligi startuje aż czterech wychowanków gnieźnieńskiego klubu, zawodnicy z tego miasta w Lechmie Start nie prezentują się zbyt okazale. Przede wszystkim w drużynie z pierwszej stolicy Polski brakuje doświadczonych żużlowców rodem z Gniezna. Formację juniorską tworzyć będą Oskar Fajfer, Wojciech Lisiecki, Adrian Gała, Dawid Dąbek i Maciej Kubasik. Ponadto kontrakt ma ważny Maciej Fajfer.

Po zakończeniu kariery przez wszystkich braci Cieślewiczów, towarem eksportowym gnieźnieńskiego żużla są dwa inne klany rodzinne. Co ciekawe ich członkowie jeżdżą w czterech różnych klubach. Mirosław Jabłoński ściga się w barwach Dospelu Włókniarz, Krzysztof Jabłoński zdobywa punkty dla Stelmetu Falubaz Zielona Góra, Adrian Gomólski ma walczyć o miejsce w składzie Stali Gorzów, natomiast Kacper Gomólski jest podstawowym juniorem Unii Tarnów. Ostatni gnieźnianin, Marcin Wawrzyniak podpisał kontrakt z Orłem Łódź

Oskar Fajfer wydaje się być najlepszym obecnie juniorem Lechmy Startu
Oskar Fajfer wydaje się być najlepszym obecnie juniorem Lechmy Startu

Dospel Włókniarz Częstochowa

Obecnie częstochowianie przeżywają zmianę pokoleniową i w ich szeregach nie mają żadnego zawodnika, który mógłby stanowić o sile zespołu. Do jazdy w ekstraligowej drużynie oddelegowana została trójka juniorów z Częstochowy - Artur Czaja, Rafał Malczewski i Hubert Łęgowik. Dodatkowo o miejsce w składzie będzie walczył 24-letni Borys Miturski.

Obecnie Sebastian Ułamek został jedynym seniorem wywodzącym się z Częstochowy, który jeździ na polskich torach nie startując we Włókniarzu. Tym razem będzie reprezentował barwy Lechmy Startu. Efekty zaczyna przynosić jednak szkolenie w Częstochowie. Łukasz Bojarski znalazł dla siebie miejsce w Betardzie Sparcie Wrocław, a Mateusz Borowicz w Unii Tarnów. Dodatkowo Damian Synowiec  będzie zdobywał punkty dla Kolejarza Opole.

Artur Czaja wydaje się być najlepszym wychowankiem Włókniarza mającym miejsce w składzie swojego klubu
Artur Czaja wydaje się być najlepszym wychowankiem Włókniarza mającym miejsce w składzie swojego klubu

Stal Gorzów  Przez lata właśnie z Gorzowa wywodziło się wielu znakomitych zawodników. Obecnie szkółka Stali Gorzów nie wyprowadza już ze swoich szeregów tylu żużlowców. Doszło do tego, że jedynym seniorem wywodzącym się z tego miasta, mającym podpisany kontrakt z macierzystym klubem jest Paweł Hlib, który właśnie u siebie chciałby się odbudować. Kibice żółto-niebieskich najbardziej liczą jednak na kogo innego. Bartosz Zmarzlik już w ostatnich sezonach pokazał, że może z powodzeniem zastępować również seniorów. Poza nim, o miejsce w składzie walczą Adrian Cyfer, Łukasz Cyran, Łukasz Kaczmarek, Tomasz Walasek i Patryk Karczmarz.

Dwóch wychowanków Stali ma podpisane kontrakty w innych klubach ENEA Ekstraligi. Zbigniew Suchecki po roku jazdy w Gdańsku związał się z Betardem Spartą Wrocław, a Kamil Brzozowski zakotwiczył w Unibaksie Toruń. Jeżdżący na polskich torach już 22 lata Mariusz Staszewski w kolejnym już sezonie będzie reprezentował barwy pierwszoligowej MDM Komputery Ostrovii, a trzech gorzowian znalazło dla siebie miejsce w drugiej lidze. Piotr Świst będzie się ścigał dla Victorii Piła, Adrian Szewczykowski dla KSM-u Krosno, a Adam Czechowicz kolejny już rok spędzi w Kolejarzu Opole.

Paweł Hlib jest jedynym seniorem rodem z Gorzowa, który podpisał kontrakt ze swoim macierzystym klubem
Paweł Hlib jest jedynym seniorem rodem z Gorzowa, który podpisał kontrakt ze swoim macierzystym klubem

Unia Tarnów

Jeszcze kilka lat wydawało się, że Unia Tarnów na tyle uporządkowała szkolenie, że nie będzie narzekać na brak dopływu nowych wychowanków. Obecnie jednak tarnowianie mają tylko dwóch rodzimych seniorów w drużynie. Janusz Kołodziej jest jednym z kluczowych zawodników w swojej drużynie, a w wiek seniora przeszedł Jakub Jamróg . Obok dwóch juniorów spoza Tarnowa – Kacpra Gomólskiego i Mateusza Borowicza, o przebicie się do składu walczy pięciu adeptów szkółki Jaskółek – Ernest Koza, Łukasz Lesiak, Arkadiusz Madej, Dawid Matura i Edward Mazur. Umowę warszawską z macierzystą drużyną ma też podpisaną Jacek Rempała.

Kilku zawodników, którzy zaczynali swoje kariery w Unii Tarnów ma też podpisane kontrakty w klubach drugoligowych. Obecnie wszystko wygląda na to, że Jaskółki najlepiej czują się w Opolu. To tam będą jeździć Tomasz Rempała i Stanisław Burza. Dodatkowo umową z KSM-em Krosno związał się Szymon Kiełbasa.

Postawa Janusza Kołodzieja znów przyczyni się do świetnego wyniku Jaskółek?
Postawa Janusza Kołodzieja znów przyczyni się do świetnego wyniku Jaskółek?

Polonia Bydgoszcz

Obecnie w zespole Gryfów znajduje się tylko czterech wychowanków. Wszyscy to juniorzy, którzy z roku na rok czynią coraz większe postępy, dając nadzieję na przyszłość. Wyselekcjonowaną kadrę młodzieżową Polonii w 2013 roku stanowią więc Szymon Woźniak, Mikołaj Curyło, Karol Jóźwik i Bartosz Bietracki.

Przez wiele lat w Bydgoszczy szukano następców Tomasza Golloba, jednak po tym jak Michał Robacki, czy Robert Umiński nie zrobili wielkiej kariery, obecnie niewielu wychowanków Polonii ma licencję żużlową. Obok Golloba, który podpisał kontrakt w Unibaksie Toruń, o miejsce w składzie Startu Gniezno będzie walczył inny bydgoszczanin, Damian Adamczak. W pierwszoligowej Ostrovii ma natomiast jeździć Łukasz Wieliński. Pozostali wychowankowie tego klubu znaleźli kluby w II lidze. Marcin Jędrzejewski i Michał Łopaczewski będą reprezentować barwy Kolejarza Opole, a Mikołaj Drożdżowski znalazł dla siebie miejsce w Speedway Wandzie Kraków.

Jak rozwiną się wychowankowie Polonii?
Jak rozwiną się wychowankowie Polonii?

Unibax Toruń

Szkółka żużlowa toruńskiego klubu w ostatnich latach zaczęła działać bardzo prężnie. W efekcie już w zbliżającym się sezonie kilku kolejnych zawodników ma podejść na egzaminu do licencji żużlowej, a niewykluczone, że do drugiej ligi w najbliższych latach zgłoszona zostanie Stal Toruń. Obecnie w składzie Unibaksu tylko jeden senior pochodzi z Torunia. Jest nim Adrian Miedziński. O dwa miejsca młodzieżowe rywalizuje natomiast aż ośmiu wychowanków Aniołów – Emil Pulczyński, Kamil Pulczyński, Mateusz Kwiatkowski, Mateusz Piernikowski, Bartosz Pietrykowski, Łukasz Przedpełski, Paweł Przedpełski i Patryk Rumiński.

W innych polskich klubach jeździ jeszcze trzech żużlowców rodem z Torunia. Tylko jeden z nich – Robert Kościecha będzie się ścigał w zespole startującym w ENEA Ekstralidze (Polonia Bydgoszcz). Dwaj kolejni zasilili kluby pierwszoligowe. Tomasz Chrzanowski jeździć będzie w GKM-ie Grudziądz, a Mariusz Puszakowski w Kolejarzu Rawag Rawicz.

Miedzińskiemu depczą po piętach młodzi torunianie
Miedzińskiemu depczą po piętach młodzi torunianie

Stelmet Falubaz Zielona Góra

Jeszcze niedawno wydawało się, że działacze Stelmetu Falubaz Zielona Góra stworzyli podwaliny pod drużynę, w której większość będą mogli stanowić wychowankowie. Różne czynniki, w tym w dużej mierze zawiłości regulaminowe zadecydowały jednak o tym, że niektórzy zielonogórzanie musieli opuścić swoje zespoły. Obecnie w składzie zespołu spod znaku Myszki Miki znajduje się sześciu wychowanków. Jedynym seniorem w tym zestawieniu jest Piotr Protasiewicz. Pewnym punktem drużyny jest też Patryk Dudek. Ponadto na swoją szansę czekają Maksymilian Ristok, Oskar Lis, Remigiusz Perzyński i Alex Zgardziński.

Dwóch seniorów, którzy rozpoczynali kariery w Zielonej Górze jeździ w innych ekstraligowych klubach. Barwy PGE Marmy Rzeszów reprezentuje Grzegorz Walasek, a po roku spędzonym w Częstochowie, do Leszna odszedł Grzegorz Zengota. Ze względu na zbyt wysoki KSM, Stelmet Falubaz do Dospelu Włókniarza wypożyczył Adama Strzelca, który po sezonie może wrócić do swojego macierzystego klubu. Również w niższych ligach znalazło się miejsce dla zielonogórzan. Daniel Pytel ma podpisany kontrakt w Orle Łódź, Krzysztof Stojanowski w MDM Komputery Ostrovii, a Adrian Wojewoda w Kolejarzu Opole.

Zengota i inni wychowankowie wrócą do Falubazu?
Zengota i inni wychowankowie wrócą do Falubazu?

Fogo Unia Leszno

Mimo że aż 21 wychowanków leszczyńskiego klubu ma podpisane kontrakty w innych klubach, Fogo Unia Leszno w tym momencie ma zdecydowanie najliczniejszą grupę wychowanków jeżdżącą w pierwszym składzie. Tym razem w składzie Byków znajduje się dwóch wywodzących się z Leszna seniorów - Damian Baliński i Przemysław Pawlicki, a także sześciu juniorów. Kibice biało-niebieskich najwięcej oczekują od Piotra Pawlickiego i Tobiasza Musielaka. Grupę wychowanków uzupełniają Michał Piosicki, Daniel Kaczmarek, Marcin Nowak i Paweł Urbański.

Wychowankowie Unii - zarówno juniorzy, jak i seniorzy - w 2013 roku mają podpisane kontrakty łącznie w ośmiu klubach. Dwóch z nich - uczestnik cyklu Grand Prix Krzysztof Kasprzak i Łukasz Jankowski związali się ze Stalą Gorzów. Innym zawodnikiem z Leszna mającym podpisany kontrakt w zespole jeżdżącym w ENEA Ekstralidze jest Kamil Adamczewski, który wobec silnej konkurencji w swoim klubie przeszedł do Stelmetu Falubaz Zielona Góra.

Wielu leszczynian zdecydowało się na jazdę w I lidze. Silne pozycje w swoich drużynach mogą mieć Norbert Kościuch, żużlowiec GKM-u Grudziądz, a także Adam Skórnicki, który podobnie jak Filip Marach i Damian Michalski przeszli przed sezonem do drużyny z Ostrowa. Nie od dziś zawodnicy z Leszna zasilają też Kolejarz Rawag Rawicz. W 2013 roku na starty w zespole Niedźwiadków zdecydowali się Sławomir Musielak oraz Piotr Dym, który po dwóch latach jazdy w Unii, w 1996 roku postanowił zmienić środowisko na rawickie. Podstawowym juniorem Lubelskiego Węgla KMŻ ma być Mateusz Łukaszewski, a dwóch leszczynian będzie jeździło w II lidze - Mariusz Fierlej w KSM-ie Krosno, a Piotr Dziatkowiak w Victorii Piła.

Fogo Unia Leszno to klub, który stoi wychowankami
Fogo Unia Leszno to klub, który stoi wychowankami
Źródło artykułu:
zgłoś błądZgłoś błąd w treści
Komentarze (14)
avatar
Moskit
26.02.2013
Zgłoś do moderacji
0
3
Odpowiedz
[b]W tej kategorii bezapelacyjnie wygrywa staleczka gorzów :) Hlib, Cyran i Cyfer i wszystko na temat :)[/b]  
avatar
yes
26.02.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Do jacm76: Nie znam cen w kontraktach. Nie wszyscy wracają do źródeł tylko dlatego by ulżyć klubowi. Niektórzy po prostu nie urządzili się gdzie indziej i mają dosyć włóczęgi a także ganiania z Czytaj całość
avatar
yes
26.02.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Zdjęcie jest z http://www.sportowefakty.pl/zuzel/310132/azoty-tauron-i-lotos-wybrzeze-walczyly-do-konca-relacja-z-finalu-mdmp ?  
avatar
smok
25.02.2013
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Polonia ma najlepszych!  
avatar
jacm76
25.02.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jakby Ci wychowankowie powracali do klubów to ciekawe składy można zrobić i było by co oglądać i ile mniej kasy to by kosztowało .