SGP: Debiutanci z szansami na medale?

Łukasz Witczyk
W sezonie 2005 debiutantami w elicie byli Antonio Lindbaeck i Tomasz Chrzanowski. Zdecydowanie lepiej radził sobie ten pierwszy, który nawet raz stanął na podium. Miało to miejsce podczas Grand Prix Danii w Kopenhadze. "Toninho" zajął wówczas 3. pozycję i uległ jedynie Tony'emu Rickardssonowi i Gregowi Hancockowi. Czarnoskóry Szwed w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 71 punktów zajął 10. pozycję. Z kolei Polak był w cyklu statystą. W dziewięciu rundach zdobył tylko 28 punktów i został sklasyfikowany na 15. lokacie.

W kolejnym sezonie w gronie stałych uczestników elitarnego cyklu zadebiutowali Niels Kristian Iversen i Matej Zagar. Duńczyk był jednym ze słabszych żużlowców, którzy w roku 2006 walczyli o medale mistrzostw świata. Szybko stracił szanse na awans do czołowej ósemki, a w generalce ostatecznie zajął 13. miejsce (51 punktów). Zdecydowanie lepiej wiodło się Słoweńcowi, który dwukrotnie stawał na podium. Zagar zajął 3. miejsce w GP Europy we Wrocławiu i drugie w GP Czech w Pradze. Jeździec reprezentujący w nadchodzących rozgrywkach Ekstraligi barwy Lechmy Startu Gniezno w klasyfikacji generalnej zajął 7. miejsce, co dało mu utrzymanie w cyklu.

Rok 2007 to kolejnych dwóch debiutantów w cyklu Grand Prix. Tym razem byli to Chris Harris i Wiesław Jaguś. Obaj pokazali się z dobrej strony, a Brytyjczyk odniósł nawet zwycięstwo podczas zawodów w Cardiff. Do tej pory jest to jego jedyny triumf w turnieju Grand Prix. Nie było to jednak jedyne podium "Bombera" w tamtym sezonie. Były jeździec Dospel Włókniarza Częstochowa stanął na podium podczas zawodów we Wrocławiu. Z kolei reprezentant Polski najlepszy rezultat w sezonie zanotował podczas turnieju Grand Prix Włoch w Lonigo, gdzie był trzeci. Ostatecznie Brytyjczyk rywalizację zakończył na 9. miejscu, a Jaguś był jedenasty.

Jedynym debiutantem, który startował w cyklu GP w sezonie 2008 był Fredrik Lindgren. Szwed pokazał się z dobrej strony i w generalce zajął 10. miejsce, lecz do miejsca premiowanego awansem zabrakło mu jedynie 7 "oczek", co spowodowało, że otrzymał on stałą dziką kartę na następny sezon. Najlepszy rezultat "Fredka" zanotował podczas turnieju w Goeteborgu, gdzie musiał uznać wyższość tylko Rune Holty.
Matej Zagar to jeden z żużlowców, którzy w debiutanckim sezonie w GP zajęli miejsce w ósemce Matej Zagar to jeden z żużlowców, którzy w debiutanckim sezonie w GP zajęli miejsce w ósemce