Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Sandra Rakiej: Jak zostać legendą

Sandra Rakiej
Sandra Rakiej


Co czyni mistrza?

Do rywalizacji w cyklu Grand Prix przystępuje piętnastu zawodników. Złoty medal trafia na szyję jednego. W dzisiejszych czasach wszyscy mają jednakowy dostęp do producentów części motocyklowych, nowinek technologicznych i najlepszych tunerów. Praca nad sprzętem to istotny element sukcesu, jednak nawet najszybszy silnik nie uczyni mistrzem byle kogo. - Pracowałam z wieloma mistrzami świata – zarówno tymi, którzy po tytuł sięgnęli raz jak i multimedalistami. Ci drudzy posiadają wybitnie wiele cech wspólnych. Przy odrobinie szczęścia i talentu możliwe jest wygranie czempionatu raz, jednak aby powtórzyć ten sukces potrzeba czegoś więcej – stwierdza Sabine Tyrvainen. Psycholożka dodaje, że mistrzowie pracują dłużej i ciężej od pozostałych zawodników, a także wyróżniają się niezachwianą wiarą w siebie. Podkreśla jednak, że kluczową rolę odgrywa zrozumienie różnicy pomiędzy byciem realistą i optymistą. - Aby osiągnąć sukces należy prawidłowo ocenić rozmiar wyzwania, dostrzec własne słabości i obszary, nad którymi należy pracować. Optymizm jest zazwyczaj niczym innym jak pobożnym życzeniem. Nikt jeszcze nie zdobył złotego medalu siedząc na kanapie i marząc o sukcesie. To bardzo częsty błąd, który wpaja się nam w ostatnim czasie. Mówi nam się, że możemy osiągnąć, co tylko zapragniemy, jeżeli będziemy w siebie mocno wierzyć. Pozytywne myślenie jest istotne, ale to nie wszystko. Sukces wymaga działania i ciężkiej pracy – zauważa Tyrvainen. Trzecim istotnym czynnikiem jest myślenie analityczne i dbałość o szczegóły.

Sabine Tyrvainen, Austriaczka mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Psycholog sportowy, znana ze współpracy ze znanymi mistrzami świata, w tym z Tony Rickardssonem. Autorka wielu książek, w tym współautorka bestselleru Sabine Tyrvainen, Austriaczka mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Psycholog sportowy, znana ze współpracy ze znanymi mistrzami świata, w tym z Tony Rickardssonem. Autorka wielu książek, w tym współautorka bestselleru "The Winner's Bible". Ostatnio zaangażowana w tajny rządowy program olimpijski Nowej Zelandii o nazwie "GoldMine", który zaowocował rekordową ilością złotych medali zdobytych podczas IO w Londynie.

Nad tym, co czyni mistrza, zastanawiała się również Nita Korhonen, przewodnicząca Komisji Kobiecych Sportów Motorowych (CFM) FIM. Finka na potrzebę pracy magisterskiej zbadała, co leży u podstaw sukcesu 54 mistrzów świata w sportach motorowych. Efektem jej dogłębnych analiz są dane z obszaru czynników fizycznych, psychicznych i kulturowo-społecznych. Co ciekawe przeważająca większość złotych medalistów ma grupę krwi A (najpopularniejsza na świecie to 0). Średnia waga ankietowanych żużlowców to 67 kg, a wzrost 175 cm, lżejsi są tylko uczestnicy wyścigów szosowych jak Moto GP. Niska waga nie jest tak ważna w dyscyplinach jak motocross czy enduro. Nita Korhonen zwraca uwagę na istotny wpływ środowiska. - Cechy fizyczne i charakter same w sobie nie wyjaśniają przyczyny sukcesu, gdyż znacząco wpływają na niego również czynniki społeczne. Nawet jeśli dana osoba posiada wszelkie umiejętności potrzebne do uprawiania sportów motorowych jej powodzenie jest trudne do przewidzenia. Ważne jest wsparcie najbliższego otoczenia, a także obecność (najlepiej w bliskiej odległości) odpowiednich obiektów, na których można trenować. Aby zacząć uprawiać sporty motorowe potrzebne są również nakłady finansowe na sprzęt, serwis i podróże – komentuje. Korhonen zauważa również, że wielu badanych przez nią sportowców zdiagnozowało u siebie symptomy nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), co wbrew pozorom nie wpływa negatywnie na ich karierę. Do podobnych wniosków doszła również Tyrvainen. - Zawodnicy mogą włączyć swoje słabości do mocnych stron. Na przykład zachowania obsesyjno-kompulsywne pomagają osiągnąć najwyższy stopień profesjonalizmu w sporcie – dodaje Sabine.
Nita Korhonen, córka medalisty Moto GP Pentti Korhonena, zaangażowana w sporty motorowe od dziecka. Dziennikarka telewizyjna, członkini fińskiej federacji motocyklowej, przewodnicząca Komisji Kobiecych Sportów Motorowych FIM, autorka wielu książek o tematyce sportów motorowych. Nita Korhonen, córka medalisty Moto GP Pentti Korhonena, zaangażowana w sporty motorowe od dziecka. Dziennikarka telewizyjna, członkini fińskiej federacji motocyklowej, przewodnicząca Komisji Kobiecych Sportów Motorowych FIM, autorka wielu książek o tematyce sportów motorowych.

Charlie Brown i mała księżniczka

Wsparcie najbliższego otoczenia, o którym mówi Nita Korhonen, odnosi się zarówno do współpracowników jak i rodziny. Gdy Giuseppe Marzotto, twórca silników i marki GM, zaczynał swoją sportową karierę nie miał wsparcia ze strony ojca. Senior Marzotto nie tylko nie pochwalał wyboru syna, ale wręcz kategorycznie zabronił mu pójścia taką ścieżką życia. Kłótnie nie zniechęciły małolata, ale aby ścigać się na żużlu i motocrossie Giuseppe postanowił przyjąć pseudonim Charlie Brown. Według badań Korhonen wśród mistrzów świata to sytuacja nader niespotykana. Większość zawodników zaangażowała się w dane dyscypliny dzięki wsparciu i pomocy rodziców, nierzadko ojcowie sami w przeszłości byli zawodnikami. Sabine Tyrvainen zwraca uwagę na fakt, że zdobycie mistrzostwa świata wcale nie oznacza, że człowiek czuje się spełnienia. - Wszyscy myślą, że osiągnięcie celu jest równoważne ze szczęściem, a bywa, że jest dokładnie odwrotnie! Dotyczy to głównie sportowców, którzy są tak skoncentrowani na swojej karierze, że wszystko inne odstawiają na bok. Uważają, że zawsze przyjdzie czas na przykład na założenie rodziny. Czasami takie posunięcie jest niezbędne, jednak często doprowadza do emocjonalnej niestabilności - zauważa psycholożka.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (12):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×