Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Statystyki nie kłamią - Grand Prix 2013 w liczbach

Sezon 2013 dobiegł końca. Był ciekawy, pasjonujący, a momentami bardzo dramatyczny. Mamy nowego mistrza świata, czterech nowych zwycięzców turniejów SGP i nowego lidera klasyfikacji wszech czasów.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Jarosław Hampel wygrał rekordową w swojej karierze liczbę turniejów SGP w jednym sezonie. Do tej pory "Mały" dwa razy stał na najwyższym stopniu podium, a w tym triumfował aż trzy razy.

12 - po raz drugi z rzędu rozegrano w jednym sezonie aż tyle turniejów SGP. Jedni uważają, że to zdecydowanie za dużo, bo zawody Grand Prix spowszedniały. Inni z kolei cieszą się, że praktycznie co dwa tygodnie od marca do października mogą śledzić zmagania najlepszych żużlowców świata. W tym roku Grand Prix zadebiutowało na Friends Arena w Sztokholmie i zdaniem bezpośrednich obserwatorów tego wydarzenia był to debiut jak najbardziej udany. Na tyle, że turniej w stolicy Szwecji odbywać się będzie także w kolejnych latach. Udane powroty do grona gospodarzy turniejów SGP zanotowały w tym sezonie Bydgoszcz, Krsko i Daugavpils. Szczególnie "głodni" żużla na najwyższym poziomie są kibice na Wschodzie. Łotysze szczelnie wypełnili stadion Lokomotivu, by być świadkami walki ich ulubieńca Andrzeja Lebiediewa ze światową czołówką.

168 - tyle turniejów SGP rozegrano w trakcie 19 lat. Średnio na jeden sezon wychodzi 8,8 turnieju. Pierwsze lata cyklu upłynęły pod znakiem 6 rund w sezonie. W 2002 roku podniesiono ich liczbę do aż 10. Następne trzy sezony były znów jednocyfrowe, gdyż rozgrywano po 9 turniejów. Od 2006 roku systematycznie odbywa się dwucyfrowa liczba turniejów. W ostatnich dwóch sezonach odbyło się po 12 rund. Jedynym żużlowcem, który wystąpił we wszystkich turniejach na przestrzeni 19 lat jest niezatapialny Greg Hancock.

3 - po trzy turnieje SGP w tym sezonie wygrywali Emil Sajfutdinow i Jarosław Hampel. Rosjanin triumfował w Bydgoszczy, Goeteborgu i Cardiff. Sajfutdinow wygrał dwa turnieje z rzędu, a mógł ustrzelić hat-tricka. W finale w Pradze zanotował bowiem taśmę. "Rosyjska torpeda" do tej pory miała na koncie trzy zwycięstwa. W tym sezonie dołożyła kolejne trzy triumfy. Jeszcze większy progres zanotował w 2013 roku Jarosław Hampel. "Mały" do tej pory często startował w finałach, ale przed sezonem 2013 miał na koncie tylko dwa triumfy. Trzeci dołożył już na inaugurację w Auckland, wygrywając Grand Prix Nowej Zelandii. Dwa następne odniósł w Gorzowie, triumfując po raz pierwszy na polskiej ziemi oraz w Krsko. - Najwyraźniej dojrzałem już do tego, by wytrzymywać presję i wygrywać te najważniejsze wyścigi - wyjaśniał Jarosław Hampel.

Czy Tomasz Gollob wyrówna lub pobije rekord Jasona Crumpa pod względem zwycięstw w turniejach SGP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (6):