Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Kluby nakładają kary na zawodników! Cegielski: W kevlarach do kościoła

Za chwilę do kościoła będziemy chodzić w kevlarach - ironicznie mówi Krzysztof Cegielski o karach za naruszenie wizerunku klubu przez żużlowców. Jego zdaniem kary są ucieczką przed zadłużeniem klubów.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik

- To wszystko, co się dzieje po sezonie 2013 nie mieści się po prostu w głowie. Kluby, które przez cały sezon nieraz nie zapłaciły zawodnikowi nawet za jeden mecz, teraz nakładają na niego kary jako redukcję zadłużenia. To skrajnie niesprawiedliwe - grzmi Krzysztof Cegielski.

Szef Stowarzyszenia Żużlowców "Metanol" nie wymienia z nazwy klubów i nie mówi, których żużlowców temat dotyczy. - Nie jestem upoważniony, by ujawniać szczegóły. Niektórzy zawodnicy zaskarżyli te decyzje. Przypadki, o których mówimy znane są prezesom Ekstraligi Żużlowej oraz Przewodniczącemu GKSŻ, Piotrowi Szymańskiemu. Osoby te również przecierały oczy ze zdumienia, gdy słyszały o praktykach stosowanych przez kluby - nie kryje "Cegła".

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy proceder ten dotyczy m.in. Daniela Nermarka  w Stali Gorzów, a przede wszystkim reprezentantów gnieźnieńskiego klubu: Piotra Świderskiego, Sebastiana Ułamka, Davey'a Watta i Mateja Zagara.

W przeszłości podobne praktyki próbowano zastosować w Tarnowie, co oczywiście spotkało się z ogromnym oburzeniem. - Przykłady takich prób oszukania żużlowców były już wcześniej. Teraz jednak zaczyna to być normą. Dotyczy to zarówno klubów Enea Ekstraligi, I ligi jak i II ligi. Jestem przerażony skalą tego zjawiska. Całe szczęście, że z wielką wyrozumiałością do tematu podeszli szefowie Ekstraligi Żużlowej i Piotr Szymański. Obiecali, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania i spróbujemy to wszystko omówić i sprecyzować na tyle, by jak najmniej było zapisów, które otwierają furtkę dla klubów do karania żużlowców. Wystarczy sobie przeczytać regulamin i łatwo dostrzec tam tylko kilka obowiązków, które są nałożone na kluby. Z kolei mamy całą masę obowiązków, nakazów, zakazów i obciążeń dla zawodników. To skrajnie niesprawiedliwe - podkreśla ekspert SportoweFakty.pl.

Krzysztof Cegielski podaje przykłady skrajnych przypadków karania zawodników przez kluby. - Mamy do czynienia z sytuacjami, że zawodnicy są karani za mecze, w których ... nie wystąpili. Nie byli oni na te spotkania zaproszeni, a teraz nakłada się na nich kary w wysokości 50 tysięcy złotych. Widziałem noty korygujące na takie kwoty. Inne absurdalne kary zostały nałożone za to, że zawodnicy na prywatnych spotkaniach nie byli ubrani w klubowe koszulki lub reprezentując swój kraj w zawodach rangi międzynarodowej nie wystąpili w klubowym kevlarze. To przecież absurd, bo gdyby pojechali w tych zawodach w kevlarze klubowym, ukarałaby ich macierzysta federacja - wylicza nasz rozmówca.

- Wachlarz kar, które kluby mogą nałożyć na zawodników jest tak ogromny, że wszystko może zostać uznane za naruszenie wizerunku klubu. Nawet to, że żużlowiec nie zdobył 15 punktów, tylko 12 może być uznane za przyczynienie się do porażki i nadszarpnięcie wizerunku. Za chwilę dojdziemy do absurdu, że do kościoła będziemy chodzić w kevlarach - ironizuje Cegielski.

Szef Stowarzyszenia Żużlowców przyznaje, że każdego dnia odbiera od zbulwersowanych zawodników po kilkanaście telefonów. - Są przypadki, że przez cały sezon zawodnik nie otrzymywał wynagrodzenia, kluby nie ponoszą z tego tytułu żadnych konsekwencji, a teraz przed procesem licencyjnym próbują wyprostować swoją sytuację finansową poprzez nakładanie kar. Przez cały sezon zawodnicy są potrzebni i niezbędni, poklepuje się ich po plecach, a kiedy kontrakt nie jest kontynuowany, zaczyna się pomysłowa twórczość prezesów, jak ukarać zawodnika i nie zapłacić mu pieniędzy. Musimy jak najszybciej sprecyzować i urealnić zasady współpracy na linii zawodnik - klub,tak by zachować choć częściowo elementarną sprawiedliwość - uważa Cegielski.

Krzysztof Cegielski jest oburzony nakładaniem przez kluby niesprawiedliwych kar na żużlowców Krzysztof Cegielski jest oburzony nakładaniem przez kluby niesprawiedliwych kar na żużlowców


POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy kary nakładane na żużlowców są próbą zredukowania zadłużenia wobec nich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (44):

 • mastersdz Zgłoś komentarz
  Ciekawe jakie kary na swoich zawodników nałoży Unibax, żeby spłacić te kilka baniek. Coś mi się zdaje, że zawodnicy dostaną od Unibaxu spore kary finansowe za to, że uciekli z ZG!!!
  Czytaj całość
  ;]
  • Franek Dolas Zgłoś komentarz
   Żużel i już mi niedobrze.Prostota.ZAWODNIK POWINIEN MIEĆ PŁACONE ZA PUNKTY KTÓRE ZDOBYŁ. Koniec kropka. Jeśli dany zawodnik na meczu "zaskakuje" swój klub słabszą postawą to
   Czytaj całość
   wprowadźcie do regulaminu rozgrywek 8 zawodnika(rezerwowego).Zapłacicie mu za przyjazd ale będziecie mieć konkurencję w drużynie i opcję ratowania sytuacji. Tylko czy myśmy już tego nie przerabiali!!!!!????? A kto zmienił to co było dobre?To co dzieje się w żużlu i też tym światowym woła o pomstę do nieba!!! W żadnej innej dyscyplinie nie ma takiego szamba.
   • Speedway_CKM Zgłoś komentarz
    Znowu Cegielski dużo gada, gada i gada i wciąż gada , a prawda taka że z jego zdaniem nie liczy się praktycznie nikt. Będzie jak zawsze czyli dużooooo gadania i tyle.
    • Saram Zgłoś komentarz
     Jeśli kluby próbują dymać zawodników to faktycznie chamstwo i to straszne! Jednak co do Ułamka, to w jego przypadku za kasę którą dostał powinien jeszcze jeden sezon w Gnieźnie
     Czytaj całość
     jeździć i tym razem się starać tak jak zaoferował na początku sezonu. Praktycznie to Ułamek i Lindback położyli gnieźnieński żużel na łopatki... Może nie był to skład z górnej pułki, ale tych dwóch zawodników tylko ciągnęło wynik w dół przez cały sezon - no będą sprawiedliwym, to należy zauważyć, że Ułamek miał przebłyski... ale takie w stylu dobrego juniora a nie senior-lidera.
     • taugrim Zgłoś komentarz
      Przed sezonem to zawodnicy naciągają kluby na ile tylko się da, często je szantażując. Po sezonie kluby próbują trochę zaoszczędzić na tych mniej solidnych. Ci co wywiązali się z
      Czytaj całość
      kontraktów powinni spać spokojnie. Świderski w Gdańsku, czy w tym roku Nermark w Gorzowie zasłużyli na całą kasę?
      • jorzin Zgłoś komentarz
       Jest to zagrywka taka jaką stosuje Unibax w tamtym roku pieniądze oddali Miedziński, a jeden zrezygnował z jazdy!
       • Eliza Szyszkowska Zgłoś komentarz
        Zrozumiałabym, gdyby klub wypłacił wszystko potrącając różnicę. Ale z tego, co mówi Cegielski, wynika, że nie dość że nic albo niewiele zapłacono, to jeszcze sztucznie obniża się
        Czytaj całość
        zawodnikom wynagrodzenie, którego i tak nie widzieli, a może wcale nie zobaczą. A to jest tak samo nie fair jak słynny uślizg kontrolowany mojego ulubieńca Szombierskiego ;) I raczej nie jest raczej przypadkiem, że wśród wymienionych są prawie sami zawodnicy Startu Gniezno.
        • screw Zgłoś komentarz
         Zadluzenia to jedno ale fakt jest taki za jak firma ma kłopoty to płacą za to pracownicy- zawodnicy.ZYCIE!!!
         • -kibic- Zgłoś komentarz
          zagar to przegiecie ale jesli idzie o piotrusia swiderskiego i sebastianka zlotoustego ulamka to trzymam kciuki zeby nasz zarzad nowy czy to stary ogolil ich na setki tyskiecy zl jesi idzie
          Czytaj całość
          wykorzystac do tego regulamin przed sezonem wielki obietnice a natorze frajerstwo
          • Mister Hyde Zgłoś komentarz
           zawodnicy niech nauczą się czytać kontrakty
           • dragosani Zgłoś komentarz
            Pielęgniarzu! Nie dość siary zrobiłeś w Gnieźnie? Przestań kompromitować mój klub, odejdź jak miałeś odejść i nie karz zawodników za własną nieudolność... Kurna, ale wstyd...
            • Start_Gniezno Zgłoś komentarz
             Wystarczy dodać zapis, że takie kary można nakładać tylko na tych zawodników, którym nie zalega się pieniędzy więcej niż za 3 mecze i problem będzie praktycznie rozwiązany. Karać
             Czytaj całość
             będą tylko te kluby, które wywiązują się z obietnic i tego samego wymagają od swoich zawodników.
             • zupaa Zgłoś komentarz
              Ja się dziwię że Stal cokolwiek zapłaciła Nermakowi!!!! On powinien dopłacić za stracony cały budżet na tego miernotę.
              Zobacz więcej komentarzy (31)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×