Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Z kartek kalendarza - 13 lutego: Wiltshire ze złotem. Dzień urodzin Artura Pawlaka i Krzysztofa Kuczwalskiego (wideo)

W 1999 roku Todd Wiltshire wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Australii. 13 lutego urodzili się m.in. Artur Pawlak, Krzysztof Kuczwalski, Ryszard Buśkiewicz i Marek Mróz.
Przemysław Jany
Przemysław Jany

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>
W 2011 roku jedenasta runda Indywidualnych Mistrzostw Argentyny odbyła się w Bahia Blanca. Tam w najważniejszym biegu najskuteczniejszy okazał się Węgier Norbert Magosi. Reprezentant Austrii Manuel Hauzinger wywalczył drugą lokatę, a Niemiec Thomas Stange zajął trzecią pozycję.

Wyniki:
1. Norbert Magosi (Węgry) - 20
2. Manuel Hauzinger (Austria) - 21
3. Thomas Stange (Niemcy) - 18
4. Jonathan Iturre - 15
5. Mattias Lopez - 15
6. Lisandro Husman - 12
7. Nicolas Covatti - 11
8. Mattia Carpanese (Włochy) - 10
9. Facundo Albin - 9
10. Sebastian Clemente - 7
11. Julio Romano - 6
12. Christian Carrica - 4
13. Guglielmo Franchetti (Włochy) - 3
14. Milen Manew (Bułgaria) - 3
15. Jonatha Seren (Włochy) - 2
16. Fernando Garcia - 1
17. Maximiliano Westdorp - 1
18. Gustavo Curzio - 0
19. Antonio Moyano - 0
20. Gianfranco Rissone - 0
21. Santiago Martinez - 0
22. Gonzalo Delgado - 0

W sezonie 1999 na torze w Mildurze Todd Wiltshire po raz pierwszy w karierze sięgnął po złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Australii. 31-letni zawodnik z Bankstown w biegu finałowym pokonał Jasona Lyonsa, Nigela Sadlera oraz Franka Smarta.

Wyniki zawodów w Mildurze:
1. Todd Wiltshire - 11+3 (2,3,3,3,0)
2. Jason Lyons - 14+2 (3,3,3,2,3)
3. Nigel Sadler - 10+1 (w/u,2,3,3,2)
4. Frank Smart - 10+0 (1,3,1,3,2)
5. Travis McGowan - 10 (2,1,2,2,3)
6. Kevin Doolan - 9 (1,3,0,3,2)
7. Steve Johnston - 9 (3,2,3,w,1)
8. Jason Hawkes - 9 (3,2,1,2,1)
9. Russell Harrison - 8 (2,2,1,0,3)
10. Brett Woodifield - 8 (2,1,0,2,3)
11. Davey Watt - 6 (3,0,2,1)
12. Nathan Simpson - 5 (w,t,2,1,2)
13. Steve Viner - 4 (1,0,2,0,1)
14. Lee Redmond - 4 (1,1,1,1,0)
15. Scott Hislop - 1 (0,1,0,w/u)
16. Clinton Leitch - 1 (0,1,0,w/u)
17. Jason Stewart - 1R (0,1)
18. Ashley Jones - 0R (u)

37 lat temu ojciec Jasona Crumpa, Phil Crump wywalczył sobie przepustkę do walki o tytuł najlepszego żużlowca globu. Zawodnik z Mildury zwyciężył w Adelajdzie w finale krajowych eliminacji do MŚ. We wrześniu Australijczyk uwieńczył swoje wysiłki sięgając po brązowy medal IMŚ w Chorzowie.

Wyniki zawodów w Adelajdzie:
1. Phil Crump - 15pkt.
2. John Langfield - 13
3. Phil Herne - 12
4. John Bougler - 12
5. Mitch Shirra - 10
6. John Titman - 9
7. Ricky Day - 9
8. Billy Sanders - 8
9. Mick McKeon - 8
10. Mike Farrel - 6
11. Robin Amundson - 5
12. Bob Maxfield - 4
13. Ron Henderson - 3
14. Rod Chessell - 3
15. Ray Snider - 2
16. Dene Davis - 1
17. Paul Scanlon - 0

Urodziny 13 lutego obchodzą:

Artur Pawlak
(ur. 1974r.) - medalista Drużynowych Mistrzostw Polski (1991-1m.), Mistrzostw Polski Par Klubowych (1993-2m.), Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych (1991-3m., 1992-3m.). Finalista Srebrnego Kasku (1992-4m.) i Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1992-11m.). Żużlowiec zmarł 21 czerwca 1993 roku po wypadku, który miał miejsce 6 czerwca w Zielonej Górze podczas meczu towarzyskiego Morawski - Polonia Piła.


Tragiczny upadek Artura Pawlaka (źródło: YT).


Jarosław Loman (ur. 1969) - złoty medalista Drużynowych Mistrzostw Polski (1987). Reprezentant klubów z Leszna i Krosna.

Mateusz Rujner (ur. 1996) - finalista Brązowego Kasku (2012-15m.) i Mistrzostw Polski Par Klubowych (2013-6m.). Reprezentant klubu z Grudziądza.

Graham Drury (ur. 1952) - Anglik, medalista Drużynowych Mistrzostw RFN (1980-1m.) i Drużynowych Mistrzostw Wielkiej Brytanii (1973-1m., 1975-3m., 1978-3m., 1979-2m., 1982-2m.). Szósty zawodnik Indywidualnych Mistrzostw RFN (1980-6m.) i ósmy Division Two Riders Championship (1973).

Roland Danno (ur. 1966) - Szwed, finalista Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze (1986-15m., 1988-7m.). Srebrny medalista Indywidualnych Mistrzostw Szwecji (1988) i piąty zawodnik Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Szwecji (1985). W lidze brytyjskiej reprezentant klubów z Hackney i Belle Vue.

Christoph Betzl (ur. 1949r.) - reprezentant RFN, finalista Indywidualnych Mistrzostw Świata (1979-14m.), Mistrzostw Świata Par (1975-6m.), Indywidualnych Mistrzostw Świat na długim torze (1974-12m., 1975-5m., 1976-8m., 1977-11m., 1979-13m., 1980-4m., 1981-2m., 1982-10m.). Medalista Drużynowych Mistrzostw RFN (1974-2m., 1976-3m., 1977-1m., 1978-1m., 1979-1m., 1980-2m., 1982-2m.). W lidze brytyjskiej reprezentant klubu z Poole.

Ryszard Buśkiewicz (ur. 1956r.) - medalista Drużynowych Mistrzostw Polski (1979-1m., 1980-1m., 1981-3m., 1982-2m., 1986-2m., 1987-2m.) i Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1978-1m., 1979-1m.). Finalista Indywidualnych Mistrzostw Polski (1981-4m., 1982-15m.), Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1977-11m., 1978-rezerwowy), Mistrzostw Polski Par Klubowych (1981-4m., 1982-2m., 1985-5m.), Srebrnego Kasku (1979-7m.) i Złotego Kasku (1981-5m., 1982-8m., 1984-6m.). Reprezentant klubów z Gniezna, Leszna i Bydgoszczy.

Krzysztof Kuczwalski (ur. 1969r.) - uczestnik półfinału kontynentalnego Indywidualnych Mistrzostw Świata (1993-11m.). Medalista Drużynowych Mistrzostw Polski (1986-1m., 1990-1m., 1991-3m., 1992-3m., 1993-3m., 1994-3m., 1995-2m., 1996-2m.), Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1985-1m., 1988-3m., 1989-2m., 1990-1m.), Mistrzostw Polski Par Klubowych (1993-3m.), Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych (1990-1m.), Brązowego Kasku (1988-3m.) i Złotego Kasku (1992). Czwarty zawodnik Srebrnego Kasku (1986, 1987), Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1988) i szesnasty Indywidualnych Mistrzostw Polski (1988). Reprezentant klubu z Torunia.

Marek Mróz (ur. 1971r.) - finalista Indywidualnych Mistrzostw Polski (1991-13m.), Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1990-rezerwowy, 1991-16m.), Brązowego Kasku (1989-7m., 1990-12m.), Srebrnego Kasku (1989-14m., 1992-10m.) Złotego Kasku (1992-rezerwowy). Reprezentant klubów z Opola, Gdańska, Krosna, Rawicza, Łodzi i Piły.


Finał IMP 1991 - bieg z udziałem Marka Mroza.


Raine Lampinen (ur. 1912r.) - pionier żużla w Finlandii. Czterokrotny mistrz kraju w wyścigach na długim torze (1936, 1938, 1948-1949).

Inni zawodnicy którzy urodzili się tego samego dnia to:
Artur Dichting - ur. 1952
Mick Fairbairn (Anglia) - ur. 1952
Pawieł Chłynowski (ZSRR) – ur. 1955
Giovanni Nunes (RPA) - 1991
Kalle Greve (Dania) - ur. 1989
Frank Harvey (Anglia) - ur. 1952
Mieczysław Iwaninok (ZSRR) - ur. 1969
Zdzisław Pańczyszyn - ur. 1960
Edward Świerc - ur. 1969

13 lutego odeszedł od nas:

W 1994 roku Remo Dal Bosco (Włochy), zginął w trakcie eliminacji IMŚ 1995 na lodzie, na berlińskim torze Wilmersdorf, urodzony 16 lutego 1974 roku.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (1):

  • lukim81 Zgłoś komentarz
    Ostatnie okrążenie...Ostatnia droga Artura msza polowa,później przejście z trumną na pobliski cmentarz,na pewno zadziorny zawodnik.Siedziałem na tym pierwszym łuku,uderzenie głową o
    Czytaj całość
    tor następnie impet w bandę.[youtube=E_Uv6WjfIp4]
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×