Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Szachy przed rundą finałową? - analiza szans zespołów PGE Ekstraligi

Za nami 13. kolejka PGE Ekstraligi. Wygrana GKM Grudziądz z KS Toruń spowodowała, że zagrożone spadkiem do Nice PLŻ są cztery zespoły!
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Rozgrywki PGE Ekstraligi w sezonie 2015 składają się z części zasadniczej, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i rywala oraz części finałowej rozgrywanej systemem pucharowym. Tabele w częściach zasadniczych rozgrywek tworzy się, szeregując drużyny w kolejności zdobytych punktów meczowych. W przypadku równych sum punktów meczowych dwóch lub więcej drużyn, o kolejności w tabeli decydują zdobyte punkty meczowe, a przy ich równości zdobyte punkty biegowe w meczach pomiędzy drużynami z równymi sumami punktów. Jeżeli w tym przypadku zachodzi równość punktów meczowych i biegowych, o wyższej pozycji w tabeli decyduje suma punktów biegowych ze wszystkich meczów.


System pucharowy rozgrywany jest w formie dwumeczów, w których drużyny spotykają się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. W półfinale rundy finałowej pierwszy zespół po rundzie zasadniczej spotyka się z czwartym, a drugi z trzecim. Gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek. Zwycięzcy wywalczą awans do finału PGE Ekstraligi, przegrani spotkają się w dwumeczu o brązowy medal. Zespół sklasyfikowany po rundzie zasadniczej na ostatniej pozycji, zostanie zdegradowany do Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Przedostatnia drużyna pojedzie w barażu z drugim zespołem Nice PLŻ.

W minionej kolejce prawidłowo wskazaliśmy wyniki spotkań w Gorzowie, Tarnowie i Lesznie. Niespodzianką zakończył się mecz w Grudziądzu, gdzie GKM pokonał KS Toruń.

Obecnie sytuacja w PGE Ekstralidze wygląda następująco:

PGE Ekstraliga

M Drużyna M Bon Pkt Z R P +/-
1. Fogo Unia Leszno 14 6 28 11 0 3 +162
2. Moje Bermudy Stal Gorzów 14 5 21 8 0 6 +66
3. Betard Sparta Wrocław 14 4 20 7 2 5 +46
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra 14 3 20 8 1 5 +25
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa 14 5 19 6 2 6 +28
6. Motor Lublin 14 3 19 8 0 6 +56
7. MrGarden GKM Grudziądz 14 1 10 4 1 9 -102
8. PGG ROW Rybnik 14 0 2 1 0 13 -281


Zespołom do rozegrania pozostały następujące mecze (przed nawiasem wyjazd lub dom, w nawiasie wynik pierwszego spotkania, po nawiasie nasza prognoza):

Fogo Unia Leszno (przy zespole możliwe naszym zdaniem do zdobycia punkty) - 2:
(d) Sparta Wrocław (32:57) - 2+0

SPAR Falubaz Zielona Góra - 3:
(d) GKM Grudziądz (43:47) - 2+1

KS Toruń - 3:
(d) Unia Tarnów (40:50) - 2+1

Betard Sparta Wrocław - 1:
(w) Unia Leszno (57:32) - 0+1

Unia Tarnów - 0:
(w) KS Toruń (50:40) - 0

MRGARDEN GKM Grudziądz - 0:
(w) Falubaz Zielona Góra (47:43) - 0+0

PGE Stal Rzeszów - 2:
(d) Stal Gorzów (35:55) - 2+0

MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów - 1:
(w) Stal Rzeszów (55:35) - 0+1

Gdyby nasze przewidywania się sprawdziły, tabela na zakończenie rundy zasadniczej PGE Ekstraligi wyglądałaby następująco:

Zespół Mecze Punkty
Fogo Unia Leszno 14 29
KS Toruń 14 19
Unia Tarnów 14 19
Betard Sparta Wrocław 14 18
Spar Falubaz Zielona Góra 14 16
Stal Gorzów 14 13
PGE Stal Rzeszów 14 13
MRGARDEN GKM Grudziądz 14 10


W półfinale zgodnie z naszą analizą spotkałyby się Unia Leszno ze Spartą Wrocław i KS Toruń z Unią Tarnów. Do Nice PLŻ spadnie GKM Grudziądz, a w barażu pojedzie Stal Rzeszów.

Chyba nikt się nie spodziewał, że w ostatniej kolejce spotkań rundy zasadniczej spotkają się ze sobą zespoły, który los w zakresie walki o medale i utrzymanie będzie już przesądzony. Chyba po raz pierwszy od lat niewiele osób zwraca uwagę na rywalizację w pierwszej czwórce, ale na to, co może stać się w walce o miejsca 5-8. Temat walki o utrzymanie rozwijamy poniżej. Warto się jednak skupić na pojedynkach w Toruniu i Lesznie. Zwłaszcza pojedynek KS Toruń - Unia Tarnów ma duże znaczenie. Jeżeli torunianie wygrają w nim z bonusem (przynajmniej 11 punktami), to w tabeli zajmą drugie miejsce po rundzie zasadniczej i spotkają się w parze z... Unią Tarnów, a Unia Leszno ze Spartą Wrocław. Dojdzie zatem do powtórzenia par, które rywalizują ze sobą w ostatniej kolejce. O ile w Lesznie mogą mieć miejsce żużlowa szachy i niekoniecznie chęć odkrycia wszystkiego przed rundą finałową, o tyle w Toruniu o żadnej kalkulacji nie może być mowy. Dla zespołu z grodu Kopernika wygrana mniejsza niż 11 punktami lub jakakolwiek strat punktów będzie oznaczała spadek na czwarte miejsce (przy równej ilości punktów ze Spartą wyższe miejsce po rundzie zasadniczej będzie miał zespół z Wrocławia) i rywalizację w fazie finałowej z Unią Leszno. Jazda z Bykami przy ich obecnej formie to najgorsze rozwiązanie dla pozostałych drużyn z pierwszej czwórki. Śmiało można zatem powiedzieć, że poza spotkaniem w Lesznie, pozostałe mecze będą miały duży ciężar gatunkowy!

W poniedziałek przedstawiliśmy analizę, z której wynika, że w walce o utrzymanie w PGE Ekstralidze możliwych jest aż 25 wariantów! Dzisiaj przedstawiamy dwa - te naszym zdaniem najbardziej prawdopodobne. GKM dzięki walecznej postawie w meczu z KS Toruń zachował teoretyczne szanse na utrzymanie w lidze. Naszym zdaniem nie będzie jednak w stanie w Zielonej Górze nie tyle wygrać, co nawet nawiązać równorzędnej walki. Ten zespół na wyjazdach prezentuje się dużo gorzej, niż na własnym torze. Gdyby to spotkanie było rozgrywane w Grudziądzu, to GKM miałby szanse na zachowanie ligowego bytu. W tym przypadku jest naszym zdaniem murowanym kandydatem do spadku, zresztą od wielu kolejek.

Dwa warianty są według nas możliwe w przypadku meczu w Rzeszowie. Stal Rzeszów powinna to spotkanie wygrać bez problemu. Pojawia się jedynie pytanie, czy będzie w stanie odrobić stratę z pierwszego spotkania, co zapewniłoby jej bezpośrednie utrzymanie w lidze. Choć w analizie przewidujemy, że to goście wywiozą z Rzeszowa punkt bonusowy, to nie wykluczamy, że ze względu na fatalną postawę liderów mistrz Polski może stracić także bonusa i przyjdzie mu walczyć w barażu o utrzymanie w lidze. To spotkanie będzie na styku, ale nie wygranej, lecz odrobienia przez gospodarzy strat z pierwszego spotkania.

Analizę szans zespołów w fazie finałowej przedstawimy po zakończeniu rundy zasadniczej.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (12)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×