KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Klątwa zwycięzców rundy zasadniczej! Fogo Unia złamie regułę?

Tylko trzem z ośmiu zespołów, które zwyciężyły w rundzie zasadniczej udało się w fazie finałowej zdobyć złoty medal DMP.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

W latach 2000-2004 i sezonie 2006 o tytule Drużynowego Mistrza Polski rozstrzygała runda finałowa złożona z sześciu rund, w której cztery najlepsze zespoły po rundzie zasadniczej rywalizowały systemem każdy z każdym. Zawsze sprawdzała się jedna reguła. Zespół wygrywający rundę zasadniczą, po zakończeniu rundy finałowej zdobywał złoty medal DMP. Można zatem wyciągnąć wniosek, że był to najbardziej sprawiedliwy system, w którym jeden słabszy mecz nie niweczył trudów jednego sezonu. Malkontentom przeszkadzało jednak to, że często już kilka kolejek przed zakończenie rozgrywek wiadome było, kto zdobędzie tytuł. Wtedy wprowadzono formułę play-off, która od dziewięciu lat rozstrzyga o tytule mistrzowskim.

Od sezonu 2007 nieprzerwanie do dzisiaj mamy zatem rundę finałową z systemem play-off, gdzie drużyna słabsza w dwumeczu odpada walczy o brąz, a zwycięzcy jadą o złoto. I choć nie zawsze jest "sprawiedliwie", to zawsze jest ciekawie do samego końca. Nie inaczej powinno być w sezonie 2015. Fogo Unia Leszno i Betard Sparta Wrocław po raz dziewiąty spotkają się w finale rozgrywanym systemem play-off. Co ciekawe od roku 2007 tylko trzykrotnie zwycięzca rundy zasadniczej sięgał później po mistrzostwo Polski. Aż pięciokrotnie mistrzem zostawał zespół atakujący z dalszej pozycji. Nie bez znaczenia może być fakt, że zespołom zdobywającym przewagę w pierwszym meczu łatwiej jest ją później bronić.

Fogo Unia Leszno jako zwycięzca rundy zasadniczej w "nagrodę" rewanż pojedzie u siebie. Dla Byków będzie to atut pod warunkiem, że w przypadku ewentualnej porażki nie będzie ona wyższa niż 8 punktów. Wyżej jeszcze żaden z zespołów w rewanżu nie obronił. Byki mogą przejść do historii. Są jedna z trzech drużyn, które po wygranej w rundzie zasadniczej, zdobyły później mistrzostwo Polski. Czy zdobędą je po raz drugi i zostaną samodzielnym liderem tej klasyfikacji?

Zestawienie zwycięzców rundy zasadniczej i późniejszych mistrzów Polski:

Sezon Zwycięzca rundy zasadniczej DMP
2007 Unibax Toruń Unia Leszno
2008 Włókniarz Częstochowa Unibax Toruń
2009 Unibax Toruń Falubaz Zielona Góra
2010 Unia Leszno Unia Leszno
2011 Unibax Toruń Falubaz Zielona Góra
2012 Unia Tarnów Unia Tarnów
2013 Falubaz Zielona Góra Falubaz Zielona Góra
2014 Unia Tarnów Stal Gorzów
2015 Unia Leszno ?

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (21)
Zobacz więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×