Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis
)

Najskuteczniejsi obcokrajowcy w polskiej elicie: Duńczycy na czele!

W ciągu ostatnich 26 sezonów przez polską ligę przewinęło się wielu obcokrajowców. Od zawsze stanowili oni trzon naszych drużyn i co sezon zaliczają się do ścisłej czołówki polskich rozgrywek. Którzy jednak zdecydowanie wybili się ponad resztę?
Krzysztof Wesoły
Krzysztof Wesoły

Napływ obcokrajowców do polskiej ligi zapoczątkował Hans Nielsen. Duńczyk podpisał kontrakt z Motorem Lublin i mimo niedowierzania kibiców Koziołków, wówczas trzykrotny i aktualny indywidualny mistrz świata, 1 kwietnia 1990 roku wystąpił w meczu lubelskiej drużyny z ROW-em Rybnik. Dla środowiska było to niezwykłe wydarzenie, a zainteresowanie kibiców i dziennikarzy przeszło najśmielsze oczekiwania duńskiego multimedalisty.

Później poszło już z górki i do reszty czołowych zawodników, dysponujących sprzętem z dużo wyższej półki, zapukały inne polskie kluby. Sam Ermolenko, Per Jonsson, Gary Havelock, Tommy Knudsen, czy też trochę młodsi i mający przed sobą wielkie kariery Tony Rickardsson, Jason CrumpLeigh Adams i Mark Loram - większość choć w kilku meczach spróbowała żużla z polskich torów. Zaczynali z lepszym lub gorszym skutkiem, lecz później na wiele lat stali się liderami naszych drużyn, będąc podporą pod medale Drużynowych Mistrzostw Polski.


Spośród dziesiątek zagranicznych żużlowców postanowiliśmy przedstawić tych, którzy najlepiej radzili sobie w polskiej elicie. Wyznacznikiem są tu oczywiście statystyki, a ściślej - średnia biegopunktowa. Absolutnym rekordzistą pod tym względem jest Marvyn Cox, który całą swoją karierę w Polsce spędził w drużynie z Gdańska. W 1993 roku Brytyjczyk wystąpił w 9 meczach Wybrzeża, w których za każdym razem notował komplet punktów, co daje mu średnią równą 3 punkty na bieg. Cox tego wyczynu dokonał jednak na zapleczu elity.

My wybraliśmy dziesięciu żużlowców, którzy od 1990 roku w danym sezonie śrubowali najlepsze statystyki w 1. i później Ekstralidze. Do zestawienia zakwalifikowane zostały jedynie występy zawodników z tych lat, w których pojechali oni w przynajmniej połowie meczów swoich drużyn.Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (11):