Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Sezon grozy czarnego sportu - fatalne kontuzje żużlowców w roku 2015

Tragedie Darcy’ego Warda, Witalija Biełousowa, dramaty Jarosława Hampela, Lewisa Kerra czy Mariusza Puszakowskiego – sezon 2015 w sporcie żużlowym przyniósł niestety wiele ciężkich kontuzji.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Tragedia Darcy'ego Warda połączyła środowisko żużlowe. Kibice z całego świata wspierają Australijczyka

Przerwana kariera Darcy'ego Warda

Każda kontuzja sportowca to swego rodzaju dramat. Ból, cierpienie, przerwa w startach, a czasami diametralny zwrot w życiu. Bez wątpienia największym echem nie tylko w żużlowym środowisku odbiła się tragedia Darcy'ego Warda, który 23 sierpnia na torze w Zielonej Górze doznał fatalnej kontuzji przerwania rdzenia kręgowego.

W ostatnim wyścigu meczu w pomiędzy Falubazem Zielona Góra, a MRGARDEN GKM-em Grudziądz, Darcy Ward zahaczył motocyklem o Artioma Łagutę. Upadek wyglądał fatalnie. Ward został błyskawicznie przetransportowany do zielonogórskiego szpitala, gdzie przeszedł kompleksowe badania. Niestety, potwierdziły się pierwsze dramatyczne diagnozy, mówiące o przerwanym rdzeniu kręgowym na odcinku, który odpowiada za dolne partie ciała.

Tragedia Darcy'ego Warda połączyła całe środowisko żużlowe. Wsparcie dla Australijczyka słali także przedstawiciele innych dyscyplin sportu. Żużlowiec obecnie nadal przebywa w klinice w Wielkiej Brytanii, gdzie przechodzi długą i żmudną rehabilitację.

Darcy Ward był jednym z największych talentów współczesnego speedwaya. Wspaniale zapowiadającą się karierę przerwała brutalnie fatalna kontuzja. Teraz Australijczyka czeka najważniejszy wyścig życia o powrót do zdrowia i normalnego życia. Na pewno jest mu łatwiej, gdy czuje wsparcie tysięcy fanów speedwaya ze wszystkich zakątków świata.

Niedawno natomiast wystartowała akcja charytatywna firmy PGE wespół z fundacją Polskiego Związku Motorowego. Twarzą tego przedsięwzięcia został MVP mistrzostw świata w siatkówce Mariusz Wlazły. Przedmioty zgłoszone na licytację można śledzić na bieżąco za pośrednictwem specjalnie utworzonej strony internetowej - charytatywni.allegro.pl/4darcy.

Ponadto pieniądze na leczenie Warda można wpłacać na specjalnie utworzone w tym celu konta bankowe założone przez dwie fundacje - Falubaz Pomaga i Darcy Ward Foundation.

Falubaz Pomaga - KLIK
Darcy Ward Foundation - KLIK

Co było przyczyną groźnych kontuzji żużlowców w sezonie 2015?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (18):
 • Armin Van Tłumik Zgłoś komentarz
  Co to za pytania w tej ankiecie ??? Wiadomo że winien wszystkiemu jest zawsze jeden - N.P ;)
  • piotruspan661 Zgłoś komentarz
   Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - za duże dla zawodników, za małe na bezpieczeństwo.
   • teknokiller Zgłoś komentarz
    Dlatego nie dziwmy się ,że młodzi się nie garną na szlakę .Jeszcze więcej takich artykułów ,jeszcze ze dwa sezony i będzie trzeba szukać jeźdźców wśród nowych narodów w
    Czytaj całość
    europie.Tu na SF ludzie piszą ,że żużel upada.Z drugiej strony nieraz mamy pełne stadiony.Z kolejnej strony pamiętajmy ,że pomimo wspaniałej młodzieży ogólnie w narodach młodzież niewieścieje.Kiedyś zawsze wisiała groźba wojny i siła i odwaga musiały być w pogotowiu ,teraz ludy z dalekiego wschodu wchodzą do europy bez wystrzału.Te również światowe trendy są pokłosiem braku młodych w tym sporcie.Ludzie się po prostu boją i myślą racjonalnie,bo przy całym szacunku ten sport nie jest nazywany czarnym tylko od koloru dawnych nawierzchni.Tu jest REALNE ryzyko a wielu młodych jest w WIRTUALIACH.
    • Henryk Zgłoś komentarz
     To fakt.
     • bjj Zgłoś komentarz
      zuzel umiera. niestety. trzeba 1. poprawic bezpieczenstwo na torach ==> zmiana band, 2. obnizyc koszty w zuzlu poprzez zmiane jednostki napedowej (silniki 2 zaworowe), 3. jak najbardziej
      Czytaj całość
      uniezaleznic zuzel od deszczowej pogody ( praca nad nowymi nawierzchniami). jesli nie zaczna teraz dzialac ludzie w tym sporcie to za 10 lat bedziemy mieli tylko turnieje indywidualne z 2 razy do roku w danym osrodku zuzlowym.
      • mari Zgłoś komentarz
       Za takie pieniądze widocznie warto ginąć. 10 tyś. za punkt i po sezonie połowa w szpitalu.
       • Włókniarz come back Zgłoś komentarz
        Speedway zawsze "zbierał swoje żniwo"... Taki jego diabelski urok... Tak było jest i będzie... Nic na to nie poradzimy... Element ryzyka utraty życia lub zdrowia dodaje coś magicznego do
        Czytaj całość
        tego sportu... Dlatego wielki szacun dla wszystkich riderów...
        • jack z Torunia Zgłoś komentarz
         Sporo ciężkich kontuzji i trudny sezon. Można by zrobić znacznie dłuższa listę. Upadek Doyla na koniec sezonu jest tego podsumowaniem. Warto pamiętać jak wiele zawodnicy ryzykują. Ale
         Czytaj całość
         też mam nadzieję, że zawodnicy sami o tym będą pamiętać.
         • Thoorop Zgłoś komentarz
          Kazdy kolejny sezon jest coraz gorszy pod tym wzgledem
          • lukim81 Zgłoś komentarz
           W sporcie żużlowym zawsze były kontuzje. Czy to splot nieszczęśliwych zbiegów okoliczności,nadmierna prędkość czy pieniądz? wszystko że sobą się łączy.Ale rzeczywiście ten
           Czytaj całość
           sezon to plaga co do tego nie ma wątpliwości.
           • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
            Jaki by zawodnik nie był każda kontuzja jest bolesna, Sport żużlowy ma wpisane upadki ,Należało by te upadki ograniczyć do minimum ,Wchodzą różne nowinki do tej dziedziny sportu też
            Czytaj całość
            powinno się zadbać o bezpieczeństwo zawodników na torze wprowadzając nowe rozwiązania. Zawodnicy też powinni walczyć na torze ale też powinni dbać o swoje kości, Można było by w tedy uniknąć nie potrzebnych urazów . Każdy zawodnik ,który ulegnie kontuzji powinien dostać wsparcie finansowe, Nie dawno była mentalność wprowadzenia ubezpieczenia zawodnika od urazów w czasie zawodów , Jak na razie nikt na to nie poszedł .
            • pol Zgłoś komentarz
             a na dziurawych rurach miało być tak wspaniale ,i co goowno
             • yes Zgłoś komentarz
              Przeczytałem o Wardzie. Inni też wymagają wspomożenia finansowego.
              Zobacz więcej komentarzy (5)