WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Proces licencyjny za trzy tygodnie. Trwa walka z czasem

7 grudnia minie termin składania przez polskie kluby żużlowe dokumentów licencyjnych na sezon 2016. Dla części z nich oznacza to walkę z czasem.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Po raz kolejny przed rozpoczęciem sezonu żużlowego zmieniono Regulamin Licencyjny. Zwłaszcza w zakresie kryteriów finansowych część klubów będzie miała spore problemy, aby zdążyć w wyznaczonym terminie spłacić wszystkie zobowiązania. O tym, czy dany klub będzie mógł wystartować w sezonie 2016 w rozgrywkach ligowych zadecyduje Zespół do spraw licencji, w skład którego wejdzie od 4 do 6 osób powołanych przez Zarząd Główny PZM. Podmioty ubiegające się o licencje będą musiały spełnić cztery rodzaje kryteriów:
- prawne
- sportowe
- dotyczące infrastruktury sportowej
- finansowe

W ramach kryteriów wyodrębniono dwa typy wymagań:
- "A" - kryteria obowiązkowe - Jeżeli wnioskodawca nie spełnia któregokolwiek z Kryteriów A, wówczas Licencja uprawniająca do udziału w Rozgrywkach Klubowych PZM nie może zostać przyznana.
- "B" - kryteria uzupełniające - jeżeli Wnioskodawca nie spełnia któregokolwiek z Kryteriów B, Wnioskodawca może, wedle uznania Organów Licencyjnych, otrzymać Licencję zwykłą, Licencję Warunkową lub Licencję Nadzorowaną, uprawniającą warunkowo do udziału w Rozgrywkach Klubowych PZM.

Prezydium ZG PZM w szczególnych wypadkach ma prawo do udzielenia, na wniosek Zespołu lub na udokumentowany i poparty wiarygodnymi dokumentami wniosek Strona 6 z 27 Wnioskodawcy lub Licencjobiorcy, zgody na odstępstwo od Kryteriów A, określając jednocześnie warunki udzie lenia takiej zgody.

Organy Licencyjne mogą współpracować z wybranymi przez siebie Ekspertami. Eksperci są powoływani i odwoływani przez Przewodniczącego danego Organu Licencyjnego. Ekspert ds. Kryteriów finansowych musi posiadać aktualne uprawnienia biegłego rewidenta, certyfikat CIA (Certified Internal Auditor) albo ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), a ekspert ds. Kryteriów prawnych musi posiadać zdany egzamin sędziowski, adwokacki lub radcowski.

Postępowanie jest dwuinstancyjne. Organem I instancji jest Zespół Licencyjny, a organem odwoławczym ZG PZM. Podmioty ubiegające się o licencję zobowiązane są do:
- wniesienia opłaty (w zależności od ligi odpowiednio 3000 zł, 2000 zł i 500 zł)
- złożenia wniosku najpóźniej do 7 grudnia
- dostarczenia dokumentów osobiście, pocztą (listem poleconym), kurierem lub e-mailem (na adres licencja.zuzel@pzm.pl)

Zespół Licencyjny może przyznać licencję, odmówić przyznania licencji lub pozbawić licencji. Odwołania od decyzji Zespołu Licencyjnego wnosi się na piśmie w terminie 7 dni od daty doręczenia decyzji, a w przypadku decyzji o odmowie lub odebraniu licencji najpóźniej do 21 grudnia.

Jeżeli wnioskodawca spełnia wszystkie kryteria, to zostaje mu wydana licencja. Możliwe jest również przyznanie licencji warunkowej lub nadzorowanej.

Zespół może przyznać Licencję warunkowo (Licencja Warunkowa), w takim przypadku postanowienia warunkowe muszą być spełnione w terminie określonym w wydanej decyzji, z tym, że:
- dla Klubów Ekstraligi nie może on przekroczyć dnia 31 grudnia Roku Poprzedzającego – w zakresie postanowień finansowych innych niż zobowiązania w stosunku do zawodników (możliwe jest zawieranie ugód w tym zakresie) oraz dnia 31 marca Roku Bieżącego – w zakresie pozostałych postanowień warunkowych
- dla Klubów DM I Ligi i DM II Ligi nie może on przekroczyć dnia 31 stycznia Roku Bieżącego – w zakresie postanowień finansowych i dnia 31 marca Roku Bieżącego – w zakresie pozostałych postanowień warunkowych. Zespół ma prawo zmienić termin realizacji postanowień warunkowych z uwzględnieniem terminów, o których mowa powyżej.

Licencja Warunkowa wygasa z chwilą stwierdzenia przez Zespół niewykonania przez Klub postanowień warunkowych określonych w tejże Licencji.

W uzasadnionych przypadkach Prezydium ZG PZM może, na wniosek Zespołu, określający jednocześnie proponowane warunki programu naprawczego tego Klubu (w tym szczegółowe nakazy lub zakazy nałożone na Licencjobiorcę w związku z objęciem go nadzorem), przyznać Licencję Nadzorowaną, umożliwiającą udział Wnioskodawcy w danych Rozgrywkach Klubowych PZM, jednocześnie określając ostateczne warunki programu naprawczego tego Klubu (w tym szczegółowe nakazy lub zakazy nałożone na Licencjobiorcę w związku z objęciem go nadzorem).

Zespół może stosować w stosunku do Licencjobiorców środki nadzoru finansowego (tj. nakazy lub zakazy podejmowania określonych działań przez Klub), w szczególności w postaci:
- ograniczenia możliwości kontraktowania zawodników ze względu na sytuację finansową Licencjobiorcy
- nakazu rozwiązania kontraktu zawartego z określonym zawodnikiem
- określenia limitu finansowego jaki Licencjobiorca może wydać na wypłaty dla swoich zawodników
- nakazu określonego zachowania się przez Licencjobiorcę lub wykonania określonej czynności w zakresie dotyczącym finansów Licencjobiorcy.

Na kolejnych podstronach szczegółowo prezentujemy kryteria, jakie muszą spełnić podmioty ubiegające się o licencję.

Już wkrótce przedstawimy raporty z sytuacji poszczególnych klubów przed przystąpieniem do procesu licencyjnego.


Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (11):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • głos z Rzeszowa 61 0
  jak to dlaczego . Tu jest Polska i nic nie ma być łatwo bo nie o to chodzi ... bo gdyby było prosto i czytelnie to niby jak tu kręcić lody.
  malin1976 Dlaczego nie można tego przeprowadzić w sposób normalny i przejrzysty czyli licencje wraz z odwołaniami przez cały listopad a transfery od 1 grudnia tak aby zawodnicy wiedzieli gdzie jaki klub pojedzie ???
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • yes 0
  Niektóre drużyną nie zdążą załatwić swoich spraw licencyjnych na 2016.
  Nie wiadomo, które nie zdołają "załapać się" do lig żużlowych.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • OXO 0
  ciepły jesteś a nie toleracyjny szarlotkaa :)
  Raf123 Znowu mnie podrywasz ! Hehe zly adres :) nie musisz sie wstydzic, ze sie przebierasz w damskei ciuszki i malujesz. Mnie to nie kreci, ale skoro lubisz to jestem tolerancyjny.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×