Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rafał Trojanowski: Przepis 1:5? To jest bezmyślne! Boję się, co wymyślą za rok

Rafał Trojanowski w przyszłym sezonie będzie zawodnikiem Włókniarza Częstochowa. Wychowanek Stali Rzeszów opowiada o swojej karierze oraz propozycji regulaminowych. - Przepis 1:5? To bezmyślne. Boję się, co ci ludzie wymyślą za rok - mówi "Trojan".
Mateusz Lampart
Mateusz Lampart

WP SportoweFakty: W tym roku zaliczyłeś kilka groźnych upadków. Jak twoje zdrowie?

Rafał Trojanowski: Każdy mnie o to pyta. Normalnie przygotowuję się do sezonu i nie ma z tym żadnego problemu.

Mówiłeś, że główny powód twojego odejścia z Wandy to popsute relacje z klubem. Czego dotyczyły?

- Atmosfera w drużynie się popsuła. To jest główny powód. Nikt z klubu nie rozmawiał z nami o kolejnym sezonie, więc podjęliśmy z Krzysztofem z KIM GROUP i GONET CRM decyzję, że odchodzimy. Nie da się pracować tam, gdzie nie jesteś mile widziany.

Zdecydowałeś się na Włókniarz Częstochowa. Trudno szukać dla ciebie innej roli niż lidera zespołu.

- Nie czuję się nim, na to trzeba sobie zapracować na torze. Wiem, że kibice i działacze liczą na moje dobre występy. Ale nie muszę sobie nakładać presji. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że upadki biorą się z mojej woli walki i ambicji. Choć po tylu latach powinno się trochę nad tym panować, to wyjeżdżając na tor zawsze chce się wygrywać. Tak będzie w kolejnym sezonie. Jestem dobrze przygotowany, mam szybki sprzęt. Będę chciał to wykorzystać. Jeżeli będę liderem, to będzie super. Chcemy, żeby powrót Częstochowy do ligi sprawiał radość kibicom. Mam nadzieję, że mecze będą ciekawe i na torze będzie się działo. Wiem już teraz, że jeśli wszystko będzie układało się tak jak do tej pory, to będę zadowolony z przenosin do Częstochowy.
- Nie czuję się liderem, na to trzeba sobie zapracować na torze - mówi Rafał Trojanowski - Nie czuję się liderem, na to trzeba sobie zapracować na torze - mówi Rafał Trojanowski
Większość osób jest zdania, że w Częstochowie panuje dobry klimat do odbudowy żużla. To czuć?

- Tak. Jest to drużyna, która lata spędziła w Ekstralidze. Jako zawodnik ligowy jeszcze nie miałem okazji startować na tak okazałym stadionie, jaki ma Włókniarz. Bardzo fajny obiekt, mnóstwo fanów żużla, gorący doping. Byłem na meczach finałowych Ekstraligi. Tam nie ma żadnego podziału na strefy kibiców i ludzi, którzy w spokoju oglądają zawody. Tam każdy dopinguje. Mimo tego, że ostatnio nie jeździła tam miejscowa drużyna, to ludzie krzyczeli "Włókniarz". Atmosfera była bardzo fajna. Liczę na to, że uda mi się przeżyć coś podobnego będąc na torze.

Miałeś 17. wynik pod względem średniej biegowej w Nice PLŻ. Druga liga nie będzie krokiem w tył?

- Nie ma to dla mnie znaczenia. W drugiej lidze czasami nawet trudniej jest się odnaleźć. Są długie tory, takie jak w Krośnie czy Poznaniu, ale są też krótkie, jak w Opolu czy Rawiczu. Jest duża rozbieżność, jeśli chodzi o geometrię. Starty w drugiej lidze też mnie czegoś nauczyły i nie jest to dla mnie problem. Na pewno fajnie jest, jak przychodząc do drugiej ligi twoja drużyna aspiruje do awansu. Jak to się uda zrobić, zyskujesz szacunek kibiców. Wtedy to byłby super sezon i przyjemna zima.

Liczysz na to, że Włókniarz dostanie szansę na jazdę w Nice PLŻ lub na połączenie lig?

- Liczę na połączenie lig. Z tego co słyszymy, tych drużyn może być mniej niż do tej pory. Najgorszą opcją byłoby to, żeby druga liga liczyła cztery lub pięć drużyn. To byłaby katastrofa. Mam nadzieję, że centrala zrobi tak, żeby sezon nie kończył się w sierpniu i kibice mogli oglądać zawody przynajmniej do października, bez tych przerw miesięcznych. To nie służy niczemu dobremu. Przez to ten sport upada.

Co robisz aktualnie?

- Nie robię sobie przerw między sezonami. Przygotowuję się do sezonu od listopada.

Teren czy sala?

- Różnie. Teren, sala, basen. Bardzo dużo pracuję też w domu, mam do tego warunki. Często biegam. Wszystkiego po trochu, bo jest też squash. Pracuję nad szyją i kręgosłupem, bo miałem kontuzję w tamtym roku i staram się wzmacniać plecy. To jest mój główny cel.

Masz do takiej aktywności partnerów wśród żużlowców?

- Tak, gramy w squasha lub piłkę nożną. Uczestniczymy w tym razem, ale każdy ma swoje odrębne plany treningowe.

Czy zgadzasz się z Rafałem Trojanowskim w sprawie przepisu 1:5?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (23):

 • pojawiam sie i znikam Zgłoś komentarz
  " "W zawodach o DMP w przypadku przegrania podwójnie biegu (1:5) przez zawodników drużyny gościa lub gospodarza, klub NIE MA PRAWA płacić za punkt zawodnika, który przyjechał na trzeciej
  Czytaj całość
  pozycji". Nie ma prawa, czy raczej nie ma OBOWIĄZKU ? Nie czytałem tych durnych pomysłów regulaminowych, ale nie można chyba zabronić klubowi płacić za co chce. A z jakiej racji klub ma płacić za bonusy, skoro nie są one doliczane do wyniku drużyny, a podnoszą koszty?
  • tomas68 Zgłoś komentarz
   Sami siebie wykończą i tyle się pozostanie po tej pseudo dyscyplinie.
   • AJ10 Zgłoś komentarz
    Najprościej byłoby płacić nie za zdobyte punkty ale za pokonanych przeciwników. 2, 1 lub 0. I dodatkowo kara finansowa za celowe nie dojechanie do mety na 3 miejscu za 0 (czyli przy 1:5).
    Czytaj całość
    Oczywiście stawki powinny być odpowiednio wyższe. Przy obecnym systemie płacenia poszkodowani np. są przyjeżdżający na 3 miejscu przy 2:4, a uprzywilejowani przy 3:3 (bonus). Wynik ten sam a kasa 2x większa.
    • egon123 Zgłoś komentarz
     Nie płacą?? A co z zawodnikami tkz.drugiel linii oni maja przywozic 1 ,2 ki mało tego na pewno mają niższe stawki za punkt .i np. Gdy lider pary ma słaby dzień i przyjedzie ostatni lub
     Czytaj całość
     ma defekt na prowadzeniu to ten doparowy ma na tym cierpieć ze przyjechał 3ci
     • Inżynier Mamoń Jestem Zgłoś komentarz
      ja myślałem, że za takie punkty nigdy się nie płaciło :) to logiczne, że klub powinien płacić tylko za punkty na rywalach
      • bun Zgłoś komentarz
       Skoro ta jedynka za 3 miejsce jest bezwartościowa, to po prostu zawodnicy będą symulować defety na 3 i 4 pozycji i biegi będą się kończyć na 5:0. Zwłaszcza w sytuacji gdy mecz będzie
       Czytaj całość
       już przegrany. To będzie rok defektów. Z drugiej strony fajnie że taki np Gollob nie będzie już zarabiał na tym że objedzie juniora z pary. Szkoda tylko samych juniorów, zwłaszcza tych początkujących, dla których takie jedynki to często jedyna kasa z meczu.
       • żółtoniebieski czesio Zgłoś komentarz
        Oczywiście, że za 1:5 nie powinno się płacić. Pazerni zawodnicy wykańczają ten sport wcale nie mniej niż prezesi klubowi.
        • kokojamboo Zgłoś komentarz
         Trojan przepis 1:5 i nie płacenie za punkt za darmo to jest bezmyślny ale juz płacenie za bonus jest super co?A najbardziej super jest płacenie ryczałtem za dojazdy i to najlepiej z 5tys
         Czytaj całość
         euro no i kilkaset tys za podpis i tzw przygotowanie bez wymagania faktur to juz fenomenalne....
         • dendryk Zgłoś komentarz
          Za 1-5 nie powinni wcale płacić , bo za co ?
          • Hessus Zgłoś komentarz
           A mądrym głowom, które takie przepisy konstruują powinni np. płacić pensje co drugi miesiąc.
           • Hampelek Zgłoś komentarz
            Pomysł z 1 strony dobry, ale z 2 zawodnicy jak będą mieli już na pewno w plecy to po co będą mieli dojeżdzać do mety? Zrobia 5-0 i tyle, po co będą sprzęt żyłować jak nic za to nie
            Czytaj całość
            dostaną
            • yes Zgłoś komentarz
             Powinni jednak płacić za pojedyncze punkty przy 1:5. Zawodnik jedzie na punkt dla klubu, a to przecież jego praca.
             • Murzum von Grunberg Zgłoś komentarz
              A ja powiadam tak. Płacić za zero dojechane, to dopiero byłaby motywacja.
              Zobacz więcej komentarzy (10)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×