Liga Juniorów: Triumf Fogo Unii w Zielonej Górze

Zwycięstwem Fogo Unii Leszno zakończyła się V runda Ligi Juniorów w Zielonej Górze. Drugie miejsce zajęli żużlowcy Ekantor.pl Falubazu, a ex aequo trzecią pozycję wywalczyły ekipy z Grudziądza, Torunia i Wrocławia.

Dawid Borek
Dawid Borek
Bartosz Smektała WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Bartosz Smektała

Choć w środę w Zielonej Górze została rozegrana V runda Ligi Juniorów, to za klubami PGE Ekstraligi dopiero dwa turnieje tego cyklu. Zawody II rundy w Lesznie zostały przełożone na sierpień, natomiast ściganie w Rybniku oraz w Tarnowie odwołano ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Na twardym zielonogórskim torze o końcowym rezultacie głównie decydował moment startowy. Kibice, którzy zdecydowali się wybrać na stadion przy Wrocławskiej 69, byli jednak świadkami kilku mijanek. Najefektowniejszą akcję zaprezentował Damian Dróżdż w 12. wyścigu. Po starcie zawodnik Betard Sparty Wrocław jechał na trzeciej lokacie, lecz już na drugim wirażu pierwszego okrążenia przedarł się na prowadzenie, a następnie z każdym kółkiem zyskiwał przewagę nad rywalami. Ładną dla oka jazdę pokazali także żużlowcy Fogo Unii Leszno w 13. gonitwie. Daniel Kaczmarek i Dominik Kubera przez cały bieg umiejętnie jechali parą, skutecznie blokując napędzającego się Marcina Nowaka.

Warto wspomnieć również o 18. wyścigu, w którym doszło do małych derbów lubuskich. Na prostej przeciwległej do startu duet Ekantor.pl Falubazu Zielona Góra minął Huberta Czerniawskiego. Młodzieżowcy Stali Gorzów nie zamierzali się jednak poddawać i na dystansie Mateusza Burzyńskiego minął najpierw Czerniawski, a po chwili podobny manewr zaprezentował Rafał Karczmarz.

Ostatecznie, w przeprowadzonych w bardzo szybkim tempie zawodach (na rozegranie 21 biegów potrzebne były nieco ponad dwie godziny, czas byłby krótszy gdyby nie upadek Burzyńskiego w ostatnim wyścigu), triumfowała zdecydowanie najrówniej jeżdżąca ekipa Fogo Unii Leszno, która zgromadziła łącznie 25 punktów.

W Winnym Grodzie nie rywalizowali młodzi żużlowcy Unii Tarnów, dla których druga runda Ligi Juniorów była okazją do odpoczynku.