WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Jerzy Synowiec: Pawlicki zasłużył na karę. Milik może zgłosić hejterów na policję (rozmowa)

Jerzy Synowiec, prawnik i były prezes Stal Gorzów, uważa, że Piotr Pawlicki może zostać ukarany za uderzenie w kask Vaclava Milika. Czeski żużlowiec może natomiast podać do sądu kibiców, którzy obrażają go na portalu społecznościowym.
Michał Wachowski
Michał Wachowski
WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Piotr Pawlicki podczas meczu Fogo Unii Leszno z ROW-em Rybnik

Po finałowym meczu między Fogo Unią a Betard Spartą dyrektor gości, Krzysztof Gałandziuk, poprosił przewodniczącego jury o wpisanie do protokołu, że Piotr Pawlicki uderzył Vaclava Milika w kask po 15. biegu. Dotarliśmy do zapisu wideo, który potwierdza, że takie zdarzenie faktycznie miało miejsce. Ekstraliga Żużlowa jest oczywiście w posiadaniu tego filmu. Dodajmy, że w regulaminie czyn, którego dopuścił się Pawlicki określony jest, jako czynne znieważenie. Zawodnikowi grozi finansowa grzywna, a nawet zawieszenie.

Michał Wachowski, WP SportoweFakty: Czy Piotr Pawlicki powinien otrzymać karę za swoje zachowanie?

Jerzy Synowiec, prawnik, były prezes Stali Gorzów: Tak. Zawsze i wszędzie będę za tym, by żużlowiec był w takich przypadkach karany. Żużel jest sportem urazowym, a emocje są tu większe niż w wielu innych dyscyplinach. Dawanie upustu swojej złości na torze czy poza nim jest więc niedopuszczalne. To może prowadzić do eskalacji negatywnych emocji, a ucierpieć mogą później sami zawodnicy lub inne osoby. Trzeba takie zdarzenia zdusić w zarodku.

Zawieszenie Pawlickiego byłoby słuszną, czy też przesadzoną karą?

Zawieszenie byłoby może zbyt daleko idące, bo był to pierwszy taki incydent w czasie meczu z udziałem Pawlickiego, ale nałożenie na zawodnika grzywny wydaje się być adekwatne do sytuacji. Żużlowcy dużo zarabiają i mogą takiej kary specjalnie nie odczuć, ale będzie to jasny sygnał, że pewna granica została przekroczona.

Vaclavowi Milikowi zarzuca się, że też nie był święty, bo swoimi gestami prowokował kibiców w Lesznie. Domyślam się jednak, że za to nie można go ukarać?

Nie powinien być za to ukarany. Zwłaszcza, że to kibice w Lesznie zareagowali pierwsi. Nie było tak, że to Milik podjechał motocyklem i zaczął ich podjudzać. Można oczywiście mu zarzucić to, że nie położył uszu po siebie. To też nie do końca w porządku, że jakieś gesty wykonywał. Mógł przecież starać się chociaż ostudzić całą atmosferę. Najgorsze, co można w takiej sytuacji zrobić, to eskalować emocje i dodatkowo prowokować. 

Teraz kibice nie dają Milikowi spokoju, obrażając go wpisami na portalu społecznościowym. Czy żużlowiec może coś z tym zrobić?

Jak najbardziej tak. Musimy jednak rozróżnić pewne rzeczy, jeśli chodzi o wpisy, które są hejtem. Gdy ktoś życzy sportowcowi kontuzji, to jest to chamstwo, ale niestety nie można za to ukarać. Natomiast obraźliwe określenia i wyzwiska są już znieważeniem, o jakim mówi kodeks karny. Ci, którzy wysyłają groźby, mogą być ścigani z urzędu i prokuratura takimi sprawami się zajmuje. Ja sam wielokrotnie, czy to w swoim imieniu, czy też imieniu klientów, to robiłem. Ustalenie adresu IP jest dziś prostą sprawą. Trzeba to zgłosić na policję, a ta podaje zainteresowanemu dane takiej osoby. Wtedy można działać dalej. Czy będzie tak w przypadku fanów obrażających Milika? Decyzja należy do zawodnika.

ZOBACZ WIDEO Budowa motocykla żużlowegoPolecamy:
ŻUŻEL NA ŚLĄSKIM - bilety już od 19 zł! SPRAWDŹ >>>

Czy Milik powinien pozwać obrażających go kibiców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (303):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • DOR. 1
  Jestem ciekawa co by powiedzieli kibice na forum jak wywieziony Pawlicki przez Milika w bandę w 15 biegu w Lesznie by skończył na wózku inwalidzkim( co dzięki Bogu się nie stało!!!!)Jakie zdanie by mieli te wszystkie mądrale co oczerniają Pawlickiego .W niedzielę Milik wywiózł Pawlickiego w bandę i zawodnik wstał ,innym razem wywiezie innego zawodnika i już nie wstanie na nogi i nadal należy się kara dla Pawlickiego??????????Czy Milik powinien mieć ostrzeżenie!!!!!

  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Robert Cisowski 0
  Komisja dyscyplinarna natychmiast powinna naprawić błąd sędziego który nie zgłosił zdarzenia z parkingu z udziałem Pawlickiego i Milika. Jeżeli tego nie zrobią to będą niszczycielami polskiego żużla!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Penhal 0
  Cała reakcja z przerwaniem biegu to skandal.Przecież Jankowski wyskoczył na tor jak oni byli na ostatnim wirażu.Stanowczo za późno.
  Komentator Widmo He he gdyby powiedział sędzia drukarz była by już karą:-) Mnie zastanawia jak to się stało że po upadku Tajskiego jak leżał tuż za linią mety pozwolono zawodnikom wjechać swobodnie na metę. Przecież mogli jechać każdy swoim torem i wpaść na metę walcząc do końca a tam leżał Taj. Niby tam ktoś machał chorągiewka ale zawodnicy i tak z impetem wpadli na metę.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (300)
Pokaż więcej komentarzy (303)
Pokaż więcej komentarzy (303)
Pokaż więcej komentarzy (303)