Greg Hancock ewenementem. W tej lidze uczestnik Grand Prix to towar luksusowy

Bohaterem jednej z najgłośniejszych zmian barw klubowych został z pewnością Greg Hancock. Amerykanin zdecydował się na kierunek drugoligowy i jazdę w Rzeszowie. Dotąd uczestników Grand Prix na trzecim szczeblu... było dwóch.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Greg Hancock WP SportoweFakty / Marcin Inglot / Na zdjęciu: Greg Hancock

Angaż czterokrotnego Indywidualnego Mistrza Świata przez Stal Rzeszów to prawdziwy hit i w pewien sposób szokująca historia. Wprawdzie już jakiś czas temu Greg Hancock poinformował, że nie zdecyduje się na jazdę w PGE Ekstralidze i mówiło się o jego ewentualnym porozumieniu z drugoligową przecież Stalą, to niewielu jednak chciało wierzyć w taki obrót sprawy. Ostatecznie Amerykanin podpisał z Żurawiami trzyletnią umowę i ma poprowadzić ich do awansu.

Decyzja legendy światowego speedwaya o jeździe na trzecim szczeblu ligowym w Polsce jest wyjątkowa z dwóch względów. Po raz pierwszy w drugiej lidze startować będzie zawodnik, który miał okazję świętować w karierze złoty krążek IMŚ (Hancock dokonał tego aż cztery razy). 47-latek niedawno otrzymał od światowych władz stałą dziką kartę i w 2018 roku będzie kontynuować starty w cyklu. Tym samym będzie trzecim w historii uczestnikiem Grand Prix, który będzie miał okazję zdobywać punkty na trzecim ligowym szczeblu.

Przed nim startowali na nim jeszcze tylko Andy Smith i Bjarne Pedersen. Obaj byli zdecydowanie najlepszymi zawodnikami swoich ekip i czołowymi postaciami ligi. Pierwszy z nich w 2002 roku reprezentował Gwardię Warszawa, z którą awansował ligę wyżej. Dla Smitha ówczesny rok był zresztą pożegnaniem z cyklem. Pedersen natomiast rok później wystąpił w kilku spotkaniach TŻ-u Łódź, ale sukcesu drużynowego nie odniósł. Duńczyk wykręcił za to znakomitą średnią biegową równą 2,760. W tym samym roku w GP potrafił stanąć podium w turnieju w Hamar.

Uczestnicy Grand Prix na drugoligowym froncie:

Zawodnik Sezon Klub Miejsce w lidze Mecze Średnia biegowa Miejsce w GP
Andy Smith 2002 Gwardia Warszawa 2. (awans) 12 2,426 20.
Bjarne Pedersen 2003 TŻ Łódź 3. 5 2,760 14.

Co więcej, odkąd liczba pełnoprawnych zawodników GP wynosi 15, rzadko kto decyduje się na podpisywanie kontraktów z klubami spoza Ekstraligi, chyba że mowa o rekordziście w tej materii - Chrisie Harrisie. Wyjątkiem były lata 2008 i 2012, gdy po czterech jeźdźców decydowało się na starty poza elitą. Począwszy od 2013 roku, tylko raz zdarzyło się, by w niższej lidze startował więcej niż jeden zawodnik - dwóch w 2015. Ostatnio tendencja była spadkowa, a która teraz została zaburzona. W nowym roku, oprócz Hancocka, poza PGE Ekstraligą ścigać się bowiem będzie także Craig Cook, który związał się z pierwszoligowym ROW-em Rybnik. Uczestnicy Grand Prix poza Ekstraligą w ostatniej dekadzie:

Sezon Liczba Zawodnicy
2007 2 B. Pedersen (Gdańsk), Harris (Rybnik)
2008 4 B. Pedersen (Gdańsk), Jonsson (Bydgoszcz), Harris, L. Dryml (Ostrów)
2009 3 B. Pedersen, Ułamek (Tarnów), Harris (Ostrów)
2010 2 Harris (Rzeszów), Zetterstroem (Gdańsk)
2011 2 Sajfutdinow (Bydgoszcz), Lindbaeck (Rybnik)
2012 4 B. Pedersen, Lindbaeck (Gniezno), Andersen, Ljung (Grudziądz)
2014 1 Harris (Rybnik)
2015 2 Harris, Batchelor (Rybnik)
2016 1 Harris (Kraków)

ZOBACZ WIDEO Organizacja meczu w PGE Ekstralidze



KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Czy Greg Hancock przebije średnią biegową Bjarne Pedersena z 2003 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×