KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Złoty Kask: Walka o okno na świat trwa. Zwycięski powrót Hampela do Piły? (zapowiedź)

Po raz pierwszy to Piła będzie gospodarzem finału Złotego Kasku. W czwartek na stadionie przy Bydgoskiej pojawią się m.in. wszyscy polscy uczestnicy tegorocznego Grand Prix i pretendujący do powrotu do cyklu Jarosław Hampel.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Jarosław Hampel w parku maszyn WP SportoweFakty / Tomasz Sieracki / Jarosław Hampel w parku maszyn.

Starszym kibicom w Grodzie Staszica z pewnością serca zabiją mocniej i odżyją wspomnienia sprzed lat. To w Polonii Piła, z którą już w pierwszym roku startów święcił jedyne w historii klubu drużynowe mistrzostwo Polski, Jarosław Hampel rozpoczynał wspaniałą karierę. 19 lat temu jako utalentowany 17-latek w duecie ze słynnym Hansem Nielsenem poprowadził żółto-czerwono-zielonych do złotego medalu.

Polonię reprezentował do 2002 roku, gdy klub był już w coraz większych tarapatach finansowych. Hampel wyruszył więc za chlebem w Polskę, najpierw stacjonując we Wrocławiu (2003-2006), a następnie w Lesznie (2007-2012) i Zielonej Górze (2013-2017), by przed obecnym sezonem powrócić do Leszna. Tak jak w Pile, tak w każdym kolejnym klubie zdobywał tytuł w DMP i najczęściej był liderem zespołu. Przez ten czas wywalczył worek innych medali zarówno na krajowym podwórku, jak i na arenie międzynarodowej. Stał się jednym z najlepszych zawodników na świecie.

Wciąż jednak nie ma w swoim dorobku triumfu w Złotym Kasku. Najbliżej sukcesu był w 2008 roku we Wrocławiu, gdzie minimalnie lepszy okazał się od niego Damian Baliński. Start w Pile to dla niego nie tylko okazja na uzupełnienie kolekcji, ale przede wszystkim możliwość przedłużenia sobie dalszej walki o powrót do cyklu Grand Prix, z którego wypadł po sezonie 2015 tylko na skutek fatalnej kontuzji uda.

Do rywalizacji światowej awansuje bowiem najlepsza piątka. Szóstego zawodnika wyznaczy Główna Komisja Sportu Żużlowego i Marek Cieślak, lecz tutaj za faworyta do nominacji uznaje się Piotra Pawlickiego. Najmłodszego w historii zdobywcę najcenniejszego z Kasków (17 lat w 2012) z jazdy u progu sezonu zmogła kontuzja.

Przy Bydgoskiej zjawią się więc niemal wszyscy najlepsi polscy żużlowcy, z kompletem stałych uczestników GP na czele. Wśród nich - podobnie jak Hampel - nieznający smaku wygranej w Złotym Kasku Bartosz Zmarzlik, a także Przemysław Pawlicki, który z kolei wygrywał ten turniej już trzykrotnie - po raz ostatni przed rokiem. Wysokie aspiracje mają ponadto Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej, czy najlepszy młodzieżowiec na świecie - Maksym Drabik.

Początek turnieju w Pile, którego Patronem Honorowym jest deputowany do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, zaplanowano na godzinę 17:30. Transmisję z zawodów przeprowadzi Polsat Sport. WP SportoweFakty zapraszają na relację tekstową LIVE.

Lista startowa:

1. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
2. Krzysztof Kasprzak (Cash Broker Stal Gorzów)
3. Oskar Fajfer (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
4. Krzysztof Buczkowski (MRGARDEN GKM Grudziądz)
5. Grzegorz Zengota (Falubaz Zielona Góra)
6. Adrian Cyfer (Euro Finannce Polonia Piła)
7. Norbert Kościuch (Orzeł Łódź)
8. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
9. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno)
10. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra)
11. Przemysław Pawlicki (MRGARDEN GKM Grudziądz)
12. Dawid Lampart (Speed Car Motor Lublin)
13. Jarosław Hampel (Fogo Unia Leszno)
14. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
15. Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów)
16. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław)

17. Kacper Woryna (ROW Rybnik)
18. Mateusz Szczepaniak (ROW Rybnik)

Początek zawodów: godz. 17:30
Sędzia: Remigiusz Substyk

Bilety dostępne są na speedwayevents.kupbilet.pl i speedway-shop.pl.

ZOBACZ WIDEO Gorące ambasadorki One Sport, czyli SEC Girls

Czy Jarosław Hampel zdobędzie w Pile Złoty Kask?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×