WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Nietypowe lekcje dla zaplecza kadry juniorów

Przy okazji zgrupowania zaplecza kadry juniorów w Krakowie powołani zawodnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch nietypowych lekcjach. We wtorek odbyła się zajęcia z żużlowego języka angielskiego, a w środę z regulaminu sportu żużlowego.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Materiały prasowe / Wojciech Jankowski / Na zdjęciu: Lekcja języka angielskiego prowadzona przez Tomasza Lorka

- Czy wiecie, że tor żużlowy można po angielsku przetłumaczyć na trzy sposoby? Zazwyczaj mówimy speedway track, ale w wielu krajach stosujemy określenie venue. Z kolei w Anglii wszyscy mówią speedway circut - rozpoczął swój godzinny wykład Tomasz Lorek. Na zaproszenie trenera Wojciecha Jankowskiego Lorek przeprowadził pionierską lekcję żużlowego języka angielskiego.

- Język angielski jest dzisiaj podstawowym narzędziem komunikacji dla każdego zawodnika. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przyszli mistrzowie nie potrafili się wysłowić. Tomasz Lorek jest najlepszą osobą, która może Wam przekazać najważniejsze zwroty żużlowego języka angielskiego, które będziecie wykorzystywać w trakcie swojej kariery - powiedział na wstępie Wojciech Jankowski.

Wykładowca rozpoczął od opisu większości elementów infrastruktury stadionu żużlowego. W dalszej części skupiono się na kwestiach sprzętowych oraz zwrotach stosowanych do określenia przełożenia motocykla. Nie mogło również zabraknąć słownictwa związanego z budową ciała zawodnika. Dzięki udziałowi w lekcji zawodnicy mogli dowiedzieć się, jak po angielsku nazwać obojczyk, nadgarstek czy kostkę.

Z kolei w środowy poranek gościem zgrupowania zaplecza kadry juniorów był działacz Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Marek Wojaczek. Były sędzia opowiedział o tym, czego młody zawodnik może spodziewać się na zawodach międzynarodowych. - Przed takimi zawodami otrzymujecie zazwyczaj za pośrednictwem poczty elektronicznej regulamin szczegółowy zawodów, czyli tzw. SR. Powinniście się zapoznać z informacjami zawartymi w tym dokumencie. Z niego możecie dowiedzieć się, kiedy odbywa się trening, czy na zawodach dostępny jest metanol oraz kiedy odbywają się spotkania Jury - opowiadał Wojaczek.

W drugiej części spotkania interpretowano niektóre przepisy regulaminu. Sporo czasu poświęcono na kwestie związane z ustawieniem zawodników na starcie oraz sprawy kontroli technicznych. - Standardowo w trakcie zawodów kontrolowana jest waga motocykli oraz pobierane są próbki metanolu. Być może o tym nie wiecie, ale może zdarzyć się również kontrola pojemności silnika po zawodach - zauważył Wojaczek.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem zawodników. Warto wspomnieć, że przy okazji poprzedniego zgrupowania zaplecza kadry juniorów odbyły się zajęcia z budowy silnika żużlowego prowadzonego przez Mirosława Dudka oraz współpracy zawodników z mediami, które poprowadził Dariusz Ostafiński. W tym roku planowane jest jeszcze jedno zgrupowanie zaplecza kadry juniorów - w Poznaniu.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga: trofeum przechodnieKup bilet na wielki finał Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Czy przy okazji następnych turniejów zaplecza kadry nadal powinny być prowadzone zajęcia dla młodych żużlowców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×