SDC: Zengota wygrał w Rzeszowie, ale to Hancock zgarnął diament za ponad pół miliona! (relacja)

Grzegorz Zengota wygrał IV rundę Speedway Diamond Cup, ale to łupem Grega Hancocka padła pierwsza edycja cyklu. Amerykanin wzbogacił się o diament o wartości 580 tysięcy złotych,

Dawid Borek
Dawid Borek
Greg Hancock WP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Na zdjęciu: Greg Hancock
To miał być piąty turniej cyklu Speedway Diamond Cup, a był... trzecim. Wszystko za sprawą odwołania rund w Gdańsku i Krsko. Swoją drogą w pewnym momencie Ireneusz Nawrocki straszył też, że finał SDC może uciec z Rzeszowa (brak wsparcia finansowego z miasta), ale ostatecznie ostatni akt zmagań odbył się na domowym torze Stali.

Ku niepocieszeniu Nawrockiego, impreza na obiekcie przy Hetmańskiej nie cieszyła się zainteresowaniem kibiców. Trybuny świeciły pustkami. Zasiadło na nich jedynie ok. 1000 kibiców (stadion może pomieścić blisko 13 tys. widzów).

Obecni na stadionie sympatycy żużla obejrzeli kilka ciekawych wyścigów. Żużlowcy wykorzystywali zewnętrzną część toru, która umożliwiała nabranie niezłej prędkości. Tu można wspomnieć choćby 7. bieg, w którym Niels Kristian Iversen uparcie ścigał Olivera Berntzona, nie zniechęcając się nawet wtedy, gdy Szwed mocno blokował jego ataki. Duńczyk nie odpuszczał i minął rywala na linii mety, stając się bohaterem jednego z najlepszych biegów dnia.

Turniej przebiegał bardzo sprawnie aż do 19. gonitwy, gdy doszło do niecodziennego wypadku. Już za linią mety Edward Mazur jakby nie zorientował się, że wyścig właśnie się zakończył, nie zamknął gazu, w efekcie czego zahaczył o tylne koło Tomasza Gapińskiego, po chwili z impetem uderzając w dmuchaną bandę. U Mazura podejrzewa się złamanie miednicy. Zawodnik uskarża się też na duży ból w prawym barku.

Turniej w Rzeszowie wygrał Grzegorz Zengota, który w wyścigu finałowym zostawił za swoimi plecami Grega Hancocka, Nielsa Kristiana Iversena i Olivera Berntzona. Po tej gonitwie wiedzieliśmy jedynie, że cały cykl zwyciężył Hancock. Nie znaliśmy jednak układu na dalszych stopniach podium. Zengota i Iversen mieli na swoich kontach po 180 punktów.

Wszystko stało się jasne dopiero po gonitwie dodatkowej. W niej Zengota pokonał Iversena, gwarantując sobie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Koniec końców Greg Hancock zgarnął diament o wartości 580 tys. zł. Kamień szlachetny o wartości 427 tys. zł padł łupem Grzegorza Zengoty, nagrodę wycenianą na 188 tys. zł zdobył Niels Kristian Iversen, zaś diamentem o wartości blisko 124 tys. zł od dziś może pochwalić się Linus Sundstroem.