Okienko zamknięte z wielkim przytupem. Mnóstwo umów "last minute" - podsumowanie 14. dnia transferowego

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Na zdjęciu: Artiom Łaguta
WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Na zdjęciu: Artiom Łaguta
zdjęcie autora artykułu

Kluby w ostatnim dniu okresu transferowego bombardowały informacjami o nowych kontraktach. Rekordzistą została Polonia Piła, która w środę ogłosiła aż siedem umów.

Łaguta, Pawlicki, Wieczorek i Zieliński oficjalnie w GKM-ie

W ostatnim dniu okienka transferowego MRGARDEN GKM Grudziądz poinformował, że w klubie pozostaje czterech zawodników: Artiom Łaguta, Przemysław Pawlicki, Kamil Wieczorek i Denis Zieliński. Ich podpisy pod umowami były tylko formalnością.

Grudziądzanie mają ambitne plany związane z przyszłorocznymi rozgrywkami, bo w ostatnich dniach do klubu trafili Kenneth Bjerre oraz juniorzy Patryk Rolnicki i Marcin Turowski. Dzięki tym wzmocnieniom zespół prowadzony przez trenera Roberta Kempińskiego ma zrealizować cel w postaci awansu do fazy play-off.

Duński zaciąg w Toruniu

Get Well Toruń na zakończenie okienka transferowego zakontraktował trzech młodych Duńczyków. Są to Tim Soerensen, Mathias Nielsen oraz Kasper Andersen (odpowiednio 18, 19 i 20 lat), którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę na polskich torach. Dla całej trójki są to pierwsze kontrakty w naszym kraju. Młodzi duńscy zawodnicy są bez większych szans na załapanie się do składu Get Well Toruń. Kontrakt z klubem w PGE Ekstralidze umożliwi im znalezienie zespołu w niższej klasie rozgrywkowej.

Włókniarz po "warszawsku" z wychowankami

forBET Włókniarz Częstochowa podpisał kontrakty "warszawskie" (bez warunków finansowych) z Sebastianem Ułamkiem i Bartoszem Świącikiem. Ułamek zamierza solidnie przepracować okres zimowy i porządnie przygotować się do sezonu. Na wiosnę natomiast poszuka sobie klubu z niższej klasy rozgrywkowej. Pytanie, co będzie ze Świącikiem.

ROW z trenerem i dwoma nabytkami

ROW Rybnik sondował trenera Rafała Dobruckiego, poza tym długo negocjował z Januszem Ślączką. Ostatecznie trenerem drużyny został jednak Piotr Żyto, który już pracował w tym klubie w sezonie 2016. ROW jeździł wtedy w PGE Ekstralidze.

Na środowym spotkaniu z kibicami klub pochwalił się też nowymi zawodnikami. Kontrakty na starty w sezonie 2019 podpisali Zbigniew Suchecki i Siergiej Łogaczow. Pierwszy z nich w minionym sezonie startował w MDM Komputery TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp, zaś drugi był zawodnikiem Arge Speedway Wandy Kraków. Teraz powalczą o awans do PGE Ekstraligi z ROW-em.

Cztery umowy w Tarnowie

W środę warunki aneksu finansowego na sezon 2019 uzgodnił Artur Mroczka, który przez kolejny rok pozostanie żużlowcem Grupy Azoty Unii Tarnów. Dla Mroczki będzie to czwarty sezon spędzony z Jaskółką na kevlarze. W ekstraligowych rozgrywkach doświadczony żużlowiec wywalczył średnią biegową na poziomie 1,136, ale w Nice 1.LŻ ma predyspozycje ku temu, aby być jednym z liderów drużyny.

Oprócz niego, tarnowianie ogłosili też ważne kontrakty trzech młodzieżowców. W Grupie Azoty Unii nadal będą startowali Dawid Rempała, Przemysław Konieczny i Mateusz Cierniak.

Wysyp umów w Gnieźnie

W przyszłorocznym sezonie, podobnie jak i w tym, ekipa z pierwszej stolicy Polski będzie rywalizować o ligowe punkty pod szyldem Car Gwarant Start Gniezno. Wszystko za sprawą przedłużonego kontraktu ze sponsorem tytularnym.

Jeśli chodzi o żużlowców, nowymi nabytkami zespołu z pierwszej stolicy Polski zostali Andriej Kudriaszow i Mateusz Błażykowski. Rosjanin przed zeszłorocznym sezonem  związał się kontraktem z forBET Włókniarzem Częstochowa. W trakcie rozgrywek rosyjski żużlowiec został wypożyczony z tego klubu do Orła Łódź. Dla pierwszoligowca zdobywał punkty w pięciu spotkaniach. Jego średnia biegopunktowa na koniec sezonu wyniosła 1,760.

Błażykowski zaś wystąpił w ośmiu spotkaniach Orła. Jego postawa była daleka od dobrej. Ostatecznie wywalczył średnią biegopunktową równą 0,095. To jeden z najgorszych rezultatów w zestawieniu najskuteczniejszych zawodników Nice 1. Ligi Żużlowej.

Późnym wieczorem gnieźnianie ogłosili jeszcze kontrakt warszawski z Kimem Nilssonem. Szwed startował w Car Gwarant Starcie w tegorocznych rozgrywkach.

Duńska rewelacja w Wybrzeżu

W minionym sezonie był odkryciem ligi duńskiej i został wybrany najbardziej walecznym zawodnikiem tych rozgrywek. Teraz osiemnastolatek podpisał swój pierwszy kontrakt w Polsce. Jonas Seifert-Salk związał się dwuletnią umową ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk.

W nadmorskim klubem plan jest taki, by w pierwszym roku wypożyczyć go do klubu z najniższej klasy rozgrywkowej. - Kontrakt z Jonasem, to dla nas przede wszystkim inwestycja w przyszłość - podkreśla Mariusz Kędzielski, który ze strony klubu prowadził rozmowy z Duńczykiem.

Lokomotiv z kolejnymi zawodnikami

Lokomotiv Daugavpils czekał do ostatniego dnia okienka transferowego, aby ogłosić całą swoją kadrę na przyszłoroczny sezon. Nowym zawodnikiem łotewskiego klubu został Pontus Aspgren.

W tym roku Szwed reprezentował Polonię Piła. W rozgrywkach Nice 1. Ligi Żużlowej wystartował w 7 meczach i zdobył łącznie z bonusami 33 punkty. Po spadku do 2. Ligi Żużlowej postanowił zmienić otoczenie.

Na Łotwę powrócił z kolei Daniił Kołodinski, który w minionym sezonie miał kontrakt z Polonią Bydgoszcz. Może to oznaczać, że 18-latek postanowił zrezygnować z ubiegania się polskie obywatelstwo.

Nowe twarze w Wandzie

Ostatniego dnia okresu transferowego Speedway Wanda zakontraktowała czterech żużlowców. Umowami z krakowskim klubem związali się Jordan Stewart, Dominik Kossakowski, Hynek Stichauer i Kacper Konieczny.

Pierwszego z nich czeka debiut na polskich torach, gdańszczanin ma przed sobą pierwszy sezon jako senior, Stichauer po raz ostatni w meczu polskiej ligi wystąpił w 2016 roku, gdy zaliczył dwa spotkania w barwach Kolejarza Rawicz (średnia biegowa 1,200), zaś Konieczny w minionym sezonie spadł i... awansował do PGE Ekstraligi.

Wychowanek Wybrzeża w Polonii Bydgoszcz

Aureliusz Bieliński podpisał kontrakt warszawski z Polonią Bydgoszcz. Żużlowiec miniony sezon 2018 spędził w Stali Rzeszów. Początkowo w klubie liczono, że będzie w stanie regularnie punktować, przynajmniej w biegach juniorskich. Pogubił się jednak i wypadł ze składu, a dodatkowo podpadł działaczom zachowaniem podczas meczu w Poznaniu. Aureliusz Bieliński nie chce jednak kończyć kariery, stąd umowa z bydgoskim klubem.

Z nim na pokładzie kadra seniorska Polonii liczy już jedenaście nazwisk - Kamil Brzozowski, Rene Bach, Dimitri Berge, Ricky Wells, Damian Adamczak, Oskar Ajtner-Gollob, Mikołaj Curyło, Matic Ivacic, Valentin Grobauer, Ondrej Smetana i Bieliński właśnie. Trudno jednak przypuszczać, by ostatnich dwóch pojawiło się w składzie. Raczej należy oczekiwać ich wypożyczenia do innej drużyny.

Stabilizacja w Poznaniu

W ostatnim dniu okienka transferowego PSŻ Poznań oficjalnie poinformował, że w zespole pozostaje dotychczasowy kapitan - Marcel Kajzer, a także trzech innych żużlowców: Władimir Borodulin, Jason Joergensen i Marek Lutowicz. Ten ostatni został wypożyczony do drugoligowca z Fogo Unii Leszno.

Wiemy ponadto, że trenerem poznańskiej drużyny nadal będzie Tomasz Bajerski. Przyszły sezon będzie już trzecim z rzędu, w którym były żużlowiec będzie prowadził PSŻ w rozgrywkach 2. Ligi Żużlowej.

Sam Bajerski, jak i zarząd klubu stawiają sobie wysokie cele na nadchodzący rok. Skład, który udało się skompletować poznańskim działaczom pozwala myśleć o co najmniej play-offach.

Dwóch obcokrajowców w Opolu

Kontrakty z OK Kolejarzem Opole podpisali Christian Thaysen i Richard Lawson. Pierwszy z nich to jeden z najbardziej utalentowanych żużlowców młodego pokolenia w Danii. Na swoim koncie ma m.in. wicemistrzostwo świata juniorów w drużynie i dziewiąte miejsce w finale IMEJ w Stralsund. Kolejarz to pierwszy polski klub w jego karierze.

Lawson natomiast startował w barwach opolskiej drużyny w minionym sezonie. W polskiej lidze zadebiutował w trakcie rozgrywek, gdy wskoczył do składu zespołu prowadzonego przez Piotra Żyto. Ostatecznie zakończył zmagania ze średnią biegową 1,784, uzyskaną w siedmiu spotkaniach.

Mnóstwo umów w Pile

Wiaczesław Monachow, Tomasz Dutka, Nikita Korolew, Henrik Bergstroem, Jonas Jeppesen, Max Dilger - kontrakty z tymi zawodnikami ogłosiła w środę Polonia Piła. Pierwsza trójka parafowała umowy "warszawskie". Bergstroem i Jeppesen związali się z pilanami na dwa lata, zaś Dilger na rok.

Ponadto kontrakt z klubem z Wielkopolski podpisała Niemka Sindy Weber. Do Polonii Piła, już po zamknięciu okienka transferowego, ma trafić jeszcze jeden żużlowiec.

Lider w Krośnie

Andriej Karpow został nowym zawodnikiem drugoligowych Wilków Krosno. 31-latek ma za sobą co najwyżej średni sezon, ale nie zmienia to faktu, że jak na krośnieńskie warunki, jest to istna "bomba transferowa". W minionym sezonie reprezentował ROW Rybnik, gdzie lepsze mecze, przeplatał słabszymi. W trakcie rozgrywek wypadł nawet ze składu, ale po kontuzji Daniela Bewleya wrócił i w finałowym meczu Nice 1. Ligi Żużlowej potrafił zdobyć 10 punktów, co potwierdza, że stać go na skuteczną jazdę.

Ukrainiec to zdecydowanie najlepszy zawodnik zakontraktowany w tym okienku transferowym przez Wilki (i jeden z lepszych obcokrajowców, jaki kiedykolwiek trafił do klubu z tego miasta). Jego największym atutem jest świetny moment startowy, co na krośnieńskim torze jest bardzo ważne.

Manzaresa czeka z kolei debiutancki sezon w polskich rozgrywkach.

Wychowanek Unii Tarnów ma umowę z KSM-em Krosno

Krystian Stefanów związał się umową z wygaszającym działalność KSM-em Krosno. Młody zawodnik nie znalazł pracodawcy w tym okienku transferowym, ale dzięki takiemu kontraktowi w każdej chwili może zmienić zespół na zasadzie wypożyczenia.

Stefanów ma 18 lat. Jest wychowankiem Unii Tarnów, a przez cały poprzedni sezon był podstawowym zawodnikiem KSM-u Krosno. W 10 meczach wykręcił średnią bieg. 0,280. Najlepszy występ zanotował na początku rozgrywek, kiedy przeciwko Iveston PSŻ-owi Poznań zdobył 3 punkty w trzech wyścigach.

Konopka w Śląsku

Rafał Konopka nie zamierza kończyć kariery. Wprawdzie żużlowiec nie znalazł pracodawcy na sezon 2019, ale z pomocą przyszedł mu Śląsk Świętochłowice. 26-latek podpisał z klubem umowę warszawską.

W minionym sezonie Rafał Konopka był zawodnikiem Stainer Unii Kolejarza Rawicz. W barwach II-ligowego klubu zobaczyliśmy go w ledwie trzech spotkaniach, w trakcie których na tor wyjechał dziewięciokrotnie. Dlatego też 26-latek nie był przekonany, co do dalszej współpracy z "Niedźwiadkami".

Źródło artykułu:
Komentarze (23)
avatar
smoker
15.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
gkm marzy o po ,to bedzie ciezkie zadanie na papierku to unia falubaz get well betard stal.i wlokniarz .wszyscy oprocz uni maja wyrownane sklady i jeszcze gkm?sfera marzen  
Nowy w mieście
15.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
No to przerwa. Wracam jak zacznie sie sezon. Bo te niedojdy bez szkoły które nazywają siebie „dziennikarzami”psują tylko nastrój przed nowym sezonem. Nadajecie sie do pudelka pisząc o nowych fr Czytaj całość
avatar
Poznaniak z Gorzowa
15.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Nareszcie koniec tej karuzeli i wszystko jasne.  
avatar
PabloFalubaz
15.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wie ktoś co z Niedźwiedziem o Zgardzinskim?  
avatar
k 53 GKM
15.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dzieki Panie Redaktorze Ogonowski...nawet w pracy,SMARTFON byl wlaczony....Dobry pomysl..Pozdro..No i wreszcie po sp,Damianie Redaktor mial odwage wlaczyc sie w ta,,,,,szarancze nasza,.,,,polem Czytaj całość