WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Stadion, który oczarował żużlowy świat. Toruńskiej Motoarenie stuknęło dziesięć sezonów

Mówisz najpiękniejszy stadion żużlowy na świecie, myślisz - Motoarena w Toruniu. Nie każdy musi się z tym zgadzać, ale stadion noszący imię Mariana Rosego według wielu od 2009 roku nieustannie dzierży ten tytuł. Za nim jubileuszowy dziesiąty sezon.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski

Pierwszy taki na świecie

Budowa "Stadionu dla Torunia" rozpoczęła się w czerwcu 2008 roku, gdy miejscowi żużlowcy ścigali się jeszcze na starym, przy ulicy Broniewskiego 98. Zresztą, co warte podkreślenia, pożegnali go w sposób najlepszy z możliwych, bo zdobyciem złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski. Kolejne laury miały być już zdobywane na Motoarenie im. Mariana Rosego, bo taką nazwę przyjął nowy obiekt, który wybudowano w ekspresowym tempie dziesięciu miesięcy. Jego koszt wyniósł 96 milionów złotych.

Projekt i wizualizacja, jak na realia sportu żużlowego w Polsce, robiły wrażenie. To miał być pierwszy stadion typowo żużlowy w historii tej dyscypliny. Wymieńmy. Dwa poziomy trybun, pełne ich zadaszenie (z czasem doszło też nad torem) i ich bliskość z żużlowcami, a także w pewnym sensie jednolitość oraz park maszyn usytuowany w miejscu widocznym dla publiczności tuż za bandą na prostej przeciwległej. Jednym słowem: luksus. Torunianom niejeden mógłby go pozazdrościć.

W ostatniej dekadzie nacisk na infrastrukturę kładzie się w Polsce coraz bardziej. Porównywany do toruńskiego jest gorzowski obiekt (tam gruntowna przebudowa), niedawno od zera powstał nowy stadion w Łodzi, odrestaurowano ten we Wrocławiu, dba się o wiele innych. Motoarena wciąż jednak robi wrażenie i służy już od dziesięć sezonów. Na kolejnych stronach krótkie podsumowanie tego okresu.

Czy Motoarena to najpiękniejszy żużlowy stadion na świecie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (33):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • ikar 1
  A my przynajmniej oglądamy widowisko i to w ekstra warunkach. Zdobywajcie sobie te mistrzostwa na tej swojej dziurze. Pierwszy lepszy kibic obejrzy mecz z Torunia i powie: wow. Obejrzy dziadostwo z Leszno i powie; co za PRL. Wstyd na całą Polskę.
  -ROMAN- na tej "ruinie" zdobywamy mistrzostwa , czego nie można powiedzieć o tym "dziele sztuki", najlepiej tam wychodzą zjazdy jechowych.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • lamotte picquet 0
  U
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Alibaba 0
  Gdybyś się wybierał, to daj znać. Służę nawet garażem w okolicach stadionu.
  Zabierz tylko drugiego ...kierowcę.
  dawidZG Jeśli stadion na MA jest piękny, to sam tor jeszcze piękniejszy, dający wiele możliwości. Szczególnie geometrycznie. Tam powinien zawsze odbywać się finał GP. Do tego miasto Toruń, dom człowieka, który zmienił świat i oświecił ciemnotę. Niemalże dosłownie....Szkoda, że jeszcze tam nie byłem. Ale, żużlowo to zaje#isty tor, stadion swoją drogą.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (30)
Pokaż więcej komentarzy (33)
Pokaż więcej komentarzy (33)
Pokaż więcej komentarzy (33)