WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

KSM w PGE Ekstralidze. Fogo Unia Leszno nie najsilniejsza. Jest słabszy od Motoru

Po raz ostatni przepis o Kalkulowanej Średniej Meczowej w polskich ligach obowiązywał w 2013 roku. A jak w najbliższym sezonie wyglądałaby siła drużyn PGE Ekstraligi pod względem KSM? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Dawid Cysarz
Dawid Cysarz

Kalkulowana Średnia Meczowa

Gdyby, podobnie jak w sezonie 2013, w polskich ligach miał obowiązywać limit maksymalny na poziomie 40 punktów, to większość zespołów musiałoby przemeblować składy. Tę granicę przekroczyło sześć drużyn PGE Ekstraligi. Przypomnijmy, że minimalny KSM wynosił 33 punkty.

Na kolejnych podstronach prezentujemy zestawienie ekstraligowych ekip pod względem Kalkulowanej Średniej Meczowej. W każdej drużynie wybraliśmy po pięciu seniorów z najlepszym współczynnikiem oraz jednego juniora (w składzie musiało się znaleźć dwóch polskich seniorów). Do obliczeń skorzystaliśmy z zasad opisanych przez Polski Związek Motorowy na sezon 2013.

Wyciąg z regulaminu:
7. SBP oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów, przy czym w powyższych obliczeniach nie uwzględnia się: - biegów, w których zgodnie z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy młodzieżowi, - dwóch najlepszych i dwóch najgorszych meczów zawodnika pod względem średniej z meczu, przy czym:
a) średnią z meczu oblicza się nie uwzględniając biegów, w których zgodnie z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy młodzieżowi,
b) do wyboru najlepszych i najgorszych meczów nie bierze się pod uwagę meczów, w których zawodnik miał 0 startów (zawodnicy zastępowani, zasada zawarta w pkt a, zawodnicy, którzy byli zgłoszeni do zawodów lecz nie wystartowali z żadnym z biegów),
c) z dwóch meczów, w których zawodnik uzyskał taką samą średnią z meczu, lepszym jest mecz z większą liczbą startów,
d) z dwóch meczów, w których zawodnik uzyskał taką samą średnią z meczu, gorszym jest mecz z większą liczbą startów. Wynik dzielenia zaokrągla się do 3 miejsc po przecinku dziesiętnym.
Za biegi nie ukończone z powodu wykluczenia uważa się także biegi, w których: - zawodnik nie stanął na starcie z powodu wcześniejszego wykluczenia (wykluczenie z określonych biegów bądź do końca zawodów);
- zawodnikowi odebrano punkty w wyniku weryfikacji biegu lub meczu. Uważa się, że zawodnik nie wziął udziału w biegu, jeżeli nie stanął na starcie biegu powtórzonego z powodu niezawinionej kontuzji.
8. Indywidualną KSM zawodnika oblicza się mnożąc SBP przez 4, zaokrąglając wynik do 2 miejsc po przecinku dziesiętnym. Przepis ten dotyczy zawodników, którzy wzięli udział w co najmniej 15 biegach zawodów DMP, DM I Ligi lub DM II Ligi, uwzględnionych w obliczeniach stosownie do przepisu pkt 7. KSM pozostałych zawodników jest taka, jak określono w pkt 10.
9. Dla zawodników krajowych, dla których rok obowiązywania KSM jest pierwszym rokiem po ukończeniu 21 roku życia, indywidualną KSM, o której mowa w pkt 8 obniża się o 10 proc. z zaokrągleniem do 2 miejsc po przecinku.
10. Jeżeli obliczony zgodnie z pkt 6 - 9 wynik jest niższy od 2,5 pkt przyjmuje się KSM równą 2,5 pkt.
11. Zawodnikom, którzy nie uzyskali KSM przyznaje się KSM według następujących zasad:
- zawodnicy krajowi: 2,5 pkt,
- zawodnicy krajowi, którzy w roku obowiązywania KSM uzyskali prawo do nadania licencji "Ż" po raz pierwszy: 2,5 pkt,
- zawodnicy, uczestnicy cyklu GRAND PRIX w danym sezonie z numerami startowymi od 1 do 15: 9,5 pkt,
- pozostali zawodnicy obcokrajowcy: 6,5 pkt.KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Kto według ciebie ma najlepszy skład w PGE Ekstralidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (84):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Cysio 0
  Tak, zagranicznych zawodników niesklasyfikowanych policzono z 6,5(choćby Czogunow). A zawodników z PLŻ1 policzono dzieląc KSM przez 1,3. Sprawdzałem.
  Artt Kto to liczył??Dodano słabych bez startów za 6,5 ksm?Kolejny to Motor ze składem Nice i jak im przeliczono ksm?zostawiono z Nice tak jak Kosciuchowi i innym?leee niech ktos to policzy dzielac choć przez 1,3 tym ,ktorzy sa z niższej ligi i wezmie do 6 realnie startujacych a nie zakontraktowanych.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Cysio 0
  Napisałem oszukać w cudzysłowie. Tak jak można "oszukać" Holtą albo Trofimowem jako Polakami. Czepiasz się. Zwyczajnie miałem na myśli, że w gdy drużyna niemal w całości jest z innej ligi to i sztuczne przeliczniki kształtują jej sumaryczny KSM.
  Powtarzam jeszcze raz, pogadamy za pół roku :P
  simon68 To moze ustal 40 seniorow , ktorzy tylko moga jezdzic w Elidze , bo reszta to bedzie oszustwo systemu !!! Malostkowy zaczynasz byc :}}}
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • simon68 0
  To moze ustal 40 seniorow , ktorzy tylko moga jezdzic w Elidze , bo reszta to bedzie oszustwo systemu !!! Malostkowy zaczynasz byc :}}}
  Cysio A czy normalne jest w zbudowaniu drużyny na Ekstra na bazie niemal samych zawodników z PLŻ1? Każdy system da się "oszukać", tyle że jak by był KSM nie byłoby tego tematu, bo 2 liderów z Ekstra i tak by dla Was zostało.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (81)
Pokaż więcej komentarzy (84)
Pokaż więcej komentarzy (84)
Pokaż więcej komentarzy (84)