WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Stadion w Krośnie jest klimatyczny, ale to za mało jeśli ma na nim gościć PGE Ekstraliga

Wilki Krosno w ciągu pięciu lat chcą się dostać do PGE Ekstraligi. Nie dojdzie jednak do tego, jeśli poważne zmiany nie zajdą na stadionie. Ten jest kameralny oraz klimatyczny, ale i też po prostu stary.
Dawid Borek
Dawid Borek
WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: Mecz na stadionie w Krośnie

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>
Co prawda nie można powiedzieć, że nic się na nim nie dzieje. Stadion należy do miasta, a to ono w ostatnich latach m.in. wymieniło nawierzchnię i zbudowało nowy park maszyn. Te inwestycje pochłonęły ogromne sumy pieniędzy i poprawiły jego standard. Dość korzystnie prezentują się też trybuny na przeciwległej prostej, gdzie usiąść może ponad tysiąc osób. Aby był to jednak przyzwoity obiekt na miarę XXI wieku, trzeba jeszcze wykonać sporo pracy.

Zaletą stadionu w Krośnie jest mała odległość jaka dzieli tor od trybun. Stojąc na łuku, bo niestety usiąść nie ma gdzie, dobrze widać walkę zawodników. Trzeba jedna być też przygotowanym na "atak" z ich strony, bo szpryca wydobywająca się spod kół, przy takiej odległości, potrafi być bolesna.

To właśnie na łukach obiekt wymaga największych prac. To miejsca, które są bardzo popularne wśród żużlowych kibiców. W Krośnie jednak nie ogląda się z nich komfortowo zawodów. Ale to tylko jeden z powodów dlaczego inwestycje są potrzebne. Drugim są skargi mieszkańców. Obiekt leży w sercu Krosna, a za drugim łukiem jest rzeka i osiedle mieszkaniowe "Zawodzie".

Jego mieszkańcy często uskarżają się na żużel. Przeszkadza im hałas i kurz. Mało tego, kilkanaście lat temu sprawa trafiła do sądu, a miasto zostało zobowiązane do rozwiązania problemu. Na drugim łuku miały powstać ekrany dźwiękochłonne lub trybuny. Pierwsze rozwiązanie okazało się zbyt drogie, drugie cały czas jest tylko w sferze planów. W dodatku raczej odległych, bo na razie na ukończeniu jest projekt trybuny, ale na pierwszym łuku. To potrzebna inwestycja, ale nie ulega wątpliwości, że w końcu i z drugim wirażem trzeba będzie coś zrobić.

Potrzebne będzie też oświetlenie. Spotkania przy sztucznym świetle mają swój klimat, a do PGE Ekstraligi bez nie niego nie ma szans się dostać. Do tego jednak jest jeszcze daleka droga, a na liście pilniejszych inwestycji z pewnością powinno być przede wszystkim nowe nagłośnie. Na aktualne kibice narzekają, bo jest po prostu słabe. Jeśli miasto nic z tym nie zrobi, to klub na własną ręką powinien postarać się o profesjonalny sprzęt. Na stadionie przydałyby się też dodatkowe toi-toie i punkty, gdzie karnetowicze mogliby nabyć program zawodów. Dotąd brakowało też stoiska z szeroką gamą klubowych pamiątek.

Różnie można patrzeć na trybunę przy prostej startowej. Z jednej strony jest zadaszona i są na niej plastikowe krzesełka, z drugiej w związku ze słupami podtrzymującymi wieżyczkę sędziowską jest tam trochę ograniczona widoczność. A jak już przy minusach i krzesełkach jesteśmy, to nie zawsze należą one do najczystszych, żeby nie użyć mocniejszego sformułowania.

Jak już wspomnieliśmy, stadion w Krośnie jest klimatyczny i kameralny. Do niedawna był ostatnim obiektem w Polsce z czysto żużlową nawierzchnią (ta w Pile jest nieco inna), co też wpływało na jego "magię". Coraz większe problemy z pozyskiwaniem tego materiału przyczyniły się jednak do tego, że trzeba było pójść do przodu i dokonać zmiany. Miasto małymi kroczkami cały czas stara się coś robić, więc jest nadzieja, że w ciągu kilku najbliższych sezonów obiekt jeszcze bardziej się zmieni.

ZOBACZ WIDEO Jamróg: Nie mam wyrobionej marki. Wciąż muszę coś komuś udowadniaćCzy podoba ci się stadion w Krośnie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (7):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Laszlo84 0
  A pamiętacie jak za czasów pana Kazimierza były głośniki w koło stadionu i ludzie żeby lepiej słyszeć kto pojedzie w biegach nominowanych odpinali te głośniki przy bandzie i wpinali na swoją stronę to był kabaret
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Andrzej TRybus 0
  Widzę, że mòj post przeczytany, tylko ... wydaje mi się, że nie do końca zrozumiany lub nie tak jak powinien . :-) .
  Zmiany na stadionie będą, tylko takich zmian jakie być powinny, albo jakie byśmy wszyscy chcieli jako kibice Krosna nie da się zrobić z dnia na dzień . Będą stopniowo , ale to wymaga czasu i pieniędzy oraz wsparcia ze strony miasta takich inwestycji, bo stadion jest własnością MOSiRu ( miasta ) . Sam klub ma mało do powiedzenia, bo nie jest właścicielem . Przykładowo - ani KSM ani Wilki Krosno nie wyraziły zgody na wjazd rajdòwek na tor, ale MOSiR już tak, czego skutkiem było zdemolowanie bandy na znacznej długości .
  To są koszty i pomijając przepychanki kto ma to zrobić i zapłacić , dochodzą olbrzymie koszty za sprzęt jak traktor, polewaczka, ubijarka i reszta innych rzeczy , a KSM chciał 200 000 PLN. Sukcesywnie to odkupują z tego co wiem , a co generuje koszty z budżetu Wilkòw Krosno . To mieć niestety muszą by wystartować . Dlatego napisałem, że są rzeczy priorytetowe na dzień dzisiejszy . Przecież nie napisałem, że się tym nikt nie zajmie , ale to nie jest tak, że dzisiaj obejmują klub, a od jutra wjadą tz koparki i zrobią nam piękny stadion . Mając w planach awans do wyższych lig , trzeba będzie spełnić wymogi i przyjęte standardy, chociażby oświetlenie .
  Może jakieś wsparcie z UE , nie wiem . Stadion na ul Bursaki dało się totalnie wyremontować, to może i przy ul Legionòw się da .
  Narazie nic się nie zmieni i będzie tak jak jest i było za KSMu . Może podczas sezonu będą jakieś zmiany widoczne na stadionie i oby były nawet lepsze nagłośnienie na stadionie, co napewno by ucieszyło kibicòw . Ja jestem za i trzymam kciuki .

  Lon_Ger A niby czemu ma się komuś tak nie wydawać? Ja np. liczę, że Nowy klub nie będzie oszczędzał jak poprzednicy na kibicach przychodzących na mecze i stadion, i poprawią wiele rzeczy na plus jak chociażby więcej toi-toi, więcej gastronomi niż tylko 2 stoiska na stadionie z masą kolejek, czy jak pisałem już post niżej poprawa nagłośnienia, i postawienia kolumn na murawie chociażby.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Lon_Ger 0
  A niby czemu ma się komuś tak nie wydawać? Ja np. liczę, że Nowy klub nie będzie oszczędzał jak poprzednicy na kibicach przychodzących na mecze i stadion, i poprawią wiele rzeczy na plus jak chociażby więcej toi-toi, więcej gastronomi niż tylko 2 stoiska na stadionie z masą kolejek, czy jak pisałem już post niżej poprawa nagłośnienia, i postawienia kolumn na murawie chociażby.
  Andrzej TRybus Mam nadzieję, że nikomu się nie wydaje, że wraz ze zmianą w klubie z KSM u Krosno na nowy podmiot Wilki Krosno SA, nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej ròżdzki wszystko ( jak chodzi o stadion w Krośnie )odrazu zmieni się na nowe, piękne, błyszczące i nagle wszystko zacznie funkcjonować idealnie i na najwyższym poziomie . Mòwię tu o samym stadionie, czyli o trybunach, nagłośnieniu, wc, oświetleniu itd . Jak by chciał się doczepić i chciałby mieć naprawdę piękny obiekt , to trzeba by na dzień dzisiejszy zostawić park maszyn wraz z nowym budynkiem i 4 sektory trybun na przeciwległej prostej startowej i sam tor z bandami. Na pozostałej części stadionu trzeba by wykonać remont . Można by nawet zostawić trybunę krytą wraz z wieżyczką sędziowską , a i ta część mogła by zostać odnowiona przynajmniej wizualnie . Gdyby dostosować oba łuki toru i zabudować trybunami dopasowanymi do tych 4 senioròw plus te odcinki prostych przed i po trybunie głòwnej wraz z krzesełkami, byłby to naprawdę ładny obiekt . Zapewne wyciszyło by to hałas na ktòry narzekają mieszkańcy za Wisłokiem i ekrany dźwiękochłonne zupełnie by były nie potrzebne . Do tego wtedy odpowiednie nagłośnienie stadionu , wkomponować wieże z oświetleniem i nowe wc . Pięknie by wtedy było , prawda ? . Teraz trzeba się zastanowić nad kosztami . :-) Ogromne . Kiedyś na łukach były chociaż ławki betonowe, ale je usunięto, dlatego kibice muszą stać , a do wc za trybuną krytą często trzeba stać w kolejce . Mam nadzieję że to się zmieni na lepsze, ale na to trzeba czasu i kasy . Teraz jak narazie Wilki Krosno mają inne ważniejsze priorytety jak np odkup sprzętu po KSM ie i to za duże pieniądze, chociaż to prawie jak z demobilu, bo pamięta ten sprzęt czasy KKŻ .
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (7)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×