Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Stadion na Golęcinie jest przestarzały. Na drugą ligę wystarczy, ale co dalej?

Obiekt w Lasku Golęcińskim delikatnie mówiąc nie należy do najnowocześniejszych stadionów żużlowych w Polsce. Jeżeli działacze Power Duck Iveston PSŻ Poznań chcą zrealizować swoje ambitne plany, to obiekt będzie potrzebował solidnej modernizacji.
Maciej Ściłba
Maciej Ściłba
WP SportoweFakty / Stadion Power Duck Iveston PSŻ Poznań na Golęcinie

Klub ze stolicy Wielkopolski rozpocznie wiosną 2019 roku swój trzeci sezon ligowy po reaktywacji. Drużyna wzmocniona takimi zawodnikami jak Marcin Nowak, Eduard Krcmar i Damian Dróżdż poważnie myśli o walce o awans do Nice 1.LŻ. Jeżeli w udałoby się osiągnąć ten cel, to poznański MOSiR musi myśleć o dalszych remontach na obiekcie przy ul. Warmińskiej 1.

Ostatnia duża modernizacja stadionu PSŻ przeprowadzona została na przełomie lat 2015/2016. Wówczas przeprowadzono najpilniejsze prace, aby doprowadzić obiekt do stanu używalności. Miało to związek z tym, że rok przed planowaną reaktywacją, w sezonie 2016 gościła tutaj ekstraligowa Betard Sparta Wrocław. Stadion w Poznaniu był dla drużyny z Dolnego Śląska tymczasowym domem, gdyż przeciągał się remont Stadionu Olimpijskiego. Wówczas w trakcie przerwy między sezonowej wymieniono najbardziej zniszczone podkłady betonowe na trybunach, zainstalowano 6 tys. krzesełek, odnowiono park maszyn, wieżyczkę sędziowską, a także oczyszczono tor z chwastów i kamieni.

Cofnijmy się jednak jeszcze trochę w przeszłość, konkretnie do drugiej połowy roku 2013. Wówczas w Poznańskim Budżecie Obywatelskim zgłoszono projekt "Sportowy Gołaj", który zakładał m.in: budowę nowej wieżyczki sędziowskiej, instalację krzesełek w jednolitym żółtym kolorze, częściowe zadaszenie, a także montaż sztucznego oświetlenia. Zgłoszonej propozycji nie udało się zrealizować w pełnej formie, ponieważ poprzez głosowanie publiczne udało jej się zdobyć 5,8 mln zł z wymaganych 9 mln zł. Teraz, po kilku latach od prezentacji tamtego projektu, działacze zwracają uwagę, że stadion na Golęcine potrzebuje dalszych remontów. Ostatni sezon dobitnie pokazał, że klimat na żużel w stolicy Wielkopolski jest, lecz klub nie będzie się w stanie rozwijać bez nowoczesnej infrastruktury.

ZOBACZ WIDEO Boniek z Gollobem kupili Polonię. Coś w tym jest

Pierwszym krokiem w osiągnięciu celu ma być modernizacja toru. W budżecie Poznania na rok 2019 zabezpieczono na ten cel 300 tys. zł. Po zakończeniu nadchodzącego sezonu środki wydane zostaną na zmianę geometrii owalu. Wedle planów tor zostanie skrócony, a łuki wyprofilowane. Dzięki temu ściganie na Gołaju ma się stać atrakcyjne dla kibiców. Jeśli chodzi o dalsze plany modernizacji obiektu, to niestety na ten moment nie wiadomo o nich zbyt wiele.

Władze klubu przyznają, że bardzo zależałoby im na montażu sztucznego oświetlenia. Głównie wiąże się to z tym, że po raz kolejny na Golęcinie wydarzenia rangi międzynarodowej będzie organizowała agencja One Sport. Runda eliminacyjna SEC, a także mecz żużlowej reprezentacji Polski pozostawiają jednak spory niedosyt. Wiąże się to oczywiście z faktem, że lepsza byłaby organizacja jednej z rund finałowych europejskiego czempionatu lub finału IMŚJ, lecz po wydarzeniach z 2017 roku, gdzie zapadające ciemności o mało nie spowodowały przedwczesnego zakończenia zawodów o tytuł najlepszego młodzieżowca globu, postanowiono więcej nie ryzykować organizacją turnieju tej rangi na stadionie bez sztucznego oświetlenia.

Stadion na Golęcinie ma jeszcze wiele innych mankamentów. Oprócz tych wyżej wymienionych, należałoby usprawnić system wejść na obiekt, przygotować odpowiednie miejsca dla mediów pozwalające na pracę w dogodnych warunkach, a także zbudować stałe sanitariaty, które mogłyby zastąpić wysłużone toi-toie. Pozostaje tylko wierzyć, że w ciągu najbliższych lat doczekamy się remontu z prawdziwego zdarzenia.

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Jak uważasz, która rzecz na Gołaju wymaga najpilniejszej zmiany?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
własne, pszpoznan.com.pl, apaarches.pl

Komentarze (6):

 • Piotr Biega Zgłoś komentarz
  Wsadzenie 10 milionów w trupa , to tylko swiadczy o niegospodarnosci Poznania , teraz na oświetlenie i wieżyczke polecą kolejne miliony .lepiej wybudować stadion jak w Łodzi i spokój, tym
  Czytaj całość
  bardziej że ładny teren
  • P0ZNANIAK Zgłoś komentarz
   Uważam, że pisanie o naszym stadionie, że jest przestarzały to trochę przesada. No chyba, że autor ma na myśli ilość miejsc siedzących (6250 krzesełek), to po części się zgadzam.
   Czytaj całość
   Jednak razem z miejscami stojącymi to jest 9.000 miejsc, więc przynajmniej na razie nie jest źle i wszyscy się pomieszczą ;). W perspektywie imprez międzynarodowych nie ma co ukrywać, że montaż sztucznego oświetlenia byłby jak najszybciej wskazany. Wtedy nasz stadion spełniałby wszystkie warunki do rozgrywania wszelkiego rodzaju imprez żużlowych. Skrócenie toru do 350 metrów powinno dać większe emocje, ale trzeba to zrobić z "głową" bo przykład Rybnika pokazuje jak można sprawę pogorszyć.
   • stary_trener Zgłoś komentarz
    Na pierwszy ogien GEOMETRIA panie Redaktorze!
    • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
     Skorpionom życzę upragnionego awansu .Patrząc na składy pozostałych klubów raczej awans należy odłożyć na kolejny sezon.Sukcesem będzie jeżeli skorpiony załapią się do ,,PO,
     Czytaj całość
     możliwości według mnie takie są jak najbardziej .
     • Feldkurat Katz Zgłoś komentarz
      Wstęp tego artykułu sugeruje, że stadion w Poznaniu jest ruiną, co nie jest prawdą. Poza wspomnianą dużą modernizacją w latach 2015/16, w ubiegłym roku odremontowano budynek
      Czytaj całość
      administracyjny na stadionie. Pojawiła się też nowa elektroniczna tablica wyników. Przenośnych toalet jest dużo i są w dobrym stanie, nie wiem w czym one przeszkadzają autorowi artykułu. Poza brakiem sztucznego oświetlenia za bardzo nie ma się do czego przyczepić.
      • enter Zgłoś komentarz
       To stadiony np w Danii,gdzie na łukach nie ma nawet krzesełek,a odbywa się tam nawet GP,to na którą ligę taki stadion się nadaje,na 8 ligę?
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×