Żużel. Wiktor Lampart Indywidualnym Mistrzem Europy Juniorów! Lachbaum i Hansen na podium (relacja)

Zwycięstwem Wiktora Lamparta zakończył się finał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów w Równem. Drugie miejsce zajął Roman Lachbaum, a trzecie Mads Hansen.

Michał Mielnik
Wiktor Lampart WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Wiktor Lampart
Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów rozgrywane są od 1998 roku. Pierwszy finał odbył się w Krško, a wygrał go Rafał Okoniewski przed Alesem Drymlem i Hansem Andersenem. Początkowo te zawody rozgrywane były tylko dla zawodników do 19 roku życia, ale od 2012 limit ten został zmieniony na 21 lat. W klasyfikacji medalowej, z 9 złotymi, 11 srebrnymi i 4 brązowymi medalami przewodzą Polacy.

W piątek odbył się trening poprzedzający zawody. Zabrakło na nim Frederika Jakobsena, Jonasa Jeppesena, Michała Curzytka, Dominika Moesera, Romana Lachbauma i Alexandra Woentina. Ostatecznie na zawody nie dotarli jedni z faworytów tych zawodów - Jakobsen i Jeppesen. Ich miejsce zajęli Dennis Fazekas oraz Dominik Moeser.

Od początku zawodów bardzo dobrze spisywał się Jakub Miśkowiak. Młody zawodnik forBET Włókniarza Częstochowa po pierwszych dwóch seriach był jedynym niepokonanym zawodnikiem w stawce i zdawało się, że pewnie kroczy po medal Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Jednak w drugiej połowie zawodów u 18-latka przydarzyły się dwie wpadki, które zaważyły o tym, że zajął czwarte miejsce.

Wiktor Lampart mógł zapewnić sobie złoty medal już w 19. biegu w bezpośrednim starciu z Romanem Lachbaumem. Jednak na przeszkodzie młodemu zawodnikowi Speed Car Motoru Lublin stanął Mateusz Cierniak, który rozdzielił dwóch rywali i sprawił, że przed kandydatami do złota jeszcze jeden bieg.

W całych zawodach oprócz Lamparta i Miśkowiaka startowali także wspominany Cierniak, który zajął ósme miejsce oraz Michał Curzytek, który uplasował się na 13. miejscu.