Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Najlepsi wychowankowie Stali Gorzów zebrali wór medali

Na przestrzeni lat Stal Gorzów wychowała wielu znamienitych żużlowców, którzy dla klubu zdobyli wór najróżniejszych medali. Dwukrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik to tylko wierzchołek góry sukcesów gorzowskiego zespołu.
Marcin Malinowski
Marcin Malinowski

Bartosz Zmarzlik

Na początek sięgamy pamięcią najbliżej jak się da. Ostatnie dwa lata to wielki czas dla 25-letniego obecnie zawodnika. W 2019 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata, niejako doganiając swojego mentora Tomasza Golloba, który w sezonie 2010 był ostatnim polskim złotym medalistą IMŚ. Dzięki temu został też wybrany najlepszym sportowcem w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". W minionych, naznaczonych pandemią, rozgrywkach wychowanek Moje Bermudy Stali Gorzów kontynuował pisanie swojej historii i został pierwszym Polakiem, który obronił tytuł indywidualnego mistrza świata. Wcześniej, bo w 2016 zdobył brąz, a w 2018 srebro, więc skrupulatnie wspinał się na szczyt.

Zmarzlik zaczynał na miniżużlu, a już od początku startów w dorosłym speedwayu odznaczał się niebywałym talentem. W debiutanckim sezonie do klubowej gabloty dołożył złote medale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski oraz Ligi juniorów, dorzucając brąz w indywidualnej odsłonie tych drugich rozgrywek. Wówczas został także młodzieżowym indywidualnym mistrzem Wielkopolski. Potem było już tylko lepiej. Ze Stalą w DMP zdobył dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe medale. W 2021 świętował złoto IMEJ, a w 2015 w IMŚJ. Liczba "krążków" zdobytych z polską kadrą jest dwucyfrowa. Do szczęścia brakuje tylko bycia najlepszym w IMP, ale to i tak nie sprawi, że Bartosz Zmarzlik będzie nasycony. Te wszystkie sukcesy składają się na to, że już teraz jest najlepszym zawodnikiem nie tylko gorzowskiego klubu, ale całej Polski.

Zobacz także:
- Siedmiu wspaniałych z Daugavpils. Mistrz Europy, medaliści mistrzostw świata i gwiazdy żużla w ZSRR!
- Żużel. Miał zastąpić Nickiego Pedersena. Decydujące sezony dla Michaela Jepsena Jensena

Polub Żużel na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (12)
 • intro Zgłoś komentarz
  a tymczasem: "Niegodnie" miała zachowywać się część przebywającej tam grupy (towarzyszącej zawodnikom), a w sprawie ich głośnego zachowanie interweniowały ponoć osoby
  Czytaj całość
  pracujące w hotelu. Szef recepcji hotelu Barcelo Santiago, Antonio R. Plasenci w komentarzu przesłanym do sport.intera.pl napisał: - Była część grupy, która nie przestrzegała zasad. Niektórzy w nocy wyrzucali rzeczy z balkonu. Faktycznie zadzwoniliśmy do kogoś z grupy, aby z nimi porozmawiać. Ten ktoś odpowiedział nam: nie dzwoń do mnie już, zadzwoń na policję. Mieliśmy wiele skarg od innych klientów, którzy mieli pokoje obok tych, w których była wspomniana przeze mnie grupa - przekazał. Zastrzeżenia budziło też ponoć zachowanie dyrektora klubu Tomasza Michalskiego (wrócił on do kraju przed czasem, oficjalnie - z powodów rodzinnych). Na pokład samolotu wracającego do Polski miał z kolei nie zostać wpuszczony prezes Stali Marek Grzyb.
  • wojt_77 Zgłoś komentarz
   Każde tego typu zestawienie zawsze będzie do pewnego stopnia subiektywne, niemniej jednak zgadzam się z przedmówcami - pominięcie Piotra Śwista to nieporozumienie. Przez wiele lat był
   Czytaj całość
   liderem zespołu, miał mnóstwo osiągnięć indywidualnych. Był niewątpliwie w "top 5" jeśli chodzi o wychowanków klubu. To dla niego się przychodziło na Śląską w pod koniec lat 80 i w latach 90...
   • yes Zgłoś komentarz
    Wychowanków było, jest i będzie wielu. Na Stali byłem przed 1964 rokiem...
    • Bawarczyk Zgłoś komentarz
     Ja nie lubie Zmarzlika !
     • Kuba Kubek Zgłoś komentarz
      Panie Redaktorze słabo się Pan przygotował. Pominął Pan medale MŚP Paluch to może w drugiej 7 wraz, z Franczyszynem, Towalskim, M. Woźniakiem, Fabiszewskim, Hlibem, Cegielskim. Tu
      Czytaj całość
      Redaktorze też są medaliści MS.
      • Mirmił. Zgłoś komentarz
       @Kacper.UL.: W meczach z Bykami Zimny zawsze zachowuje się honorowo.Raz przegra z Piterem,raz wygra.Zawsze jest remis,a co do GP to wszędzie Polakom kibicują,oprócz Wrocławia.Tam jest
       Czytaj całość
       radość na trybunach jak Tai wyprzedza Dudka,a co by było jakby wyprzedził Zimnego ? Strach pomyśleć :) Po takim biegu przez 5 minut kibice krzyczą na całe gardła WTS,aż słychać ich nad Bystrzycą w pewnym mieście na dalekim wschodzie :)
       • Kacper.UL. Zgłoś komentarz
        Szatan Bartek.Jest najlepszy.Oby w GP te Emilki i Woffindeny nadęte cwaniaczki zawsze widzieli plecy Bartka.Każdego Polaka.Ale już w lidze Ty Bartek nie szalej.W meczach z Bykami:)
        • Andy Stal Zgłoś komentarz
         Dobrze że w SF jest taki dziennikarz że ma wizje zdobycia przez Bartka tytułu IMEJ ? Wszyscy kibice Stali Gorzów z niecierpliwością czekają na ten sukces z przepowiedni na 2021 rok?
         • Adam gorzowskie Dolinki Zgłoś komentarz
          Po pierwsze: pierwszym wychowankiem Stali Gorzów,który zdobył tytuł IMP był Marian Kaiser,a nie Edmund Migoś.Migoś zdobył tytuł w 1970,a Kaiser w 1957,wprawdzie jako zawodnik Legii
          Czytaj całość
          Warszawa,ale to nie zmienia faktu,że był on wychowankiem Stali.Po drugie: dlaczego nie ma tu Śwista,a jest Paluch? Z całym szacunkiem do Bola, wydaje mi się,że Piotr Świst ma zdecydowanie więcej osiągnięć: vicemistrzostwo świata juniorów, vicemistrzostwo Polski,złoty kask,srebrny kask,brązowy kask,czy 3-krotny tytuł MIMP.Nie ma tu porównania.
          • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
           Malina,czy Ty czytales,slyszales lub bylo dane Ci ogladac na zywo zuzlowca o nazwisku Swist? Czy Ty wiesz ile Twisty ma medali?