KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Prezes PGE Ekstraligi mówi o finale. Co dalej z przepisem o zawodniku do lat 24?

W decydującym starciu pomiędzy Spartą Wrocław i Motorem Lublin lepsi okazali się gospodarze, którzy sięgnęli tym samym po złote medale. W Magazynie PGE Ekstraligi o finałowej rywalizacji wypowiedzieli się Tomasz Gollob oraz Wojciech Stępniewski.

Kacper Tazbir
Kacper Tazbir
Betard Sparta Wrocław 2021 WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Betard Sparta Wrocław 2021
Zdaniem Tomasza Golloba, czyli mistrza świata z 2010 roku, a obecnie eksperta stacji nSport+ niedzielny mecz finałowy był pięknym ukoronowaniem całego sezonu, a także wielką nagrodą dla całej ekipy Betard Sparty Wrocław.

- Cała drużyna Sparty jest dzisiaj złota. Niemniej jest to święto dla całej dyscypliny. Dla naszego kraju, dla miast, w których jest żużel. Dzisiaj świętują wszyscy, którzy kochają ten sport. Oczywiście trzeba też pogratulować drużynom z Gorzowa i Leszna, które jechały o brązowy medal - powiedział dla nSport+ Gollob.

Warto zaznaczyć, że Motor Lublin już od samego początku spotkania postawił Sparcie bardzo ciężkie warunki. Dopiero czwarta seria spowodowała, że wrocławianie wysunęli się na ośmiopunktowe prowadzenie. Duża w tym zasługa pary Maciej Janowski - Daniel Bewley, która zwyciężyła w trzynastej gonitwie podwójnie.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Jak wybierany jest wyścig sezonu? Tomasz Dryła wyjaśnia

- Wiedzieliśmy, że w Motorze nie jedzie "Griszka" (Grigorij Łaguta dop. red.), który miał kontuzję i nie mógł wspierać swojej drużyny. Jechali oni jednak wspaniale i z wielkim charakterem. Mają korzenie z lat dziewięćdziesiątych, gdy jeździł tam wielki Hans Nielsen. Potrafią dobrze skonsolidować swój zespół - stwierdził były zawodnik klubów z Gorzowa czy Grudziądza.

Pod wrażeniem finałowej rywalizacji był również Prezes PGE Ekstraligi - Wojciech Stępniewski, który zaznaczył, że spotkania zarówno w Lublinie, jak i we Wrocławiu przebiegły w bardzo zdrowej kibicowskiej atmosferze. - Zdrowy i wspaniały doping bez żadnych złych rzeczy, co czasami niestety obserwowaliśmy. Dzisiaj było piękne widowisko. Finał, który trzymał w napięciu przez prawie 3/4 przebiegu zawodów - zaznaczył Stępniewski.

Prowadzący magazyn Marcin Majewski zapytał Prezesa Zarządu Ekstraligi Żużlowej o ocenę całego sezonu 2021. Przypomnijmy, że jedną z nowości był przepis mówiący o tym, że każda z drużyn musi posiadać pod numerami 9-13 (1-5 w przypadku gości), zawodnika do lat 24.

- Myślę, że nie mi to oceniać przede wszystkim, to po pierwsze. Po drugie myślę, że jest za wcześnie na to. Po trzecie uważamy, że trzeba to kontynuować. Wielu zawodników pokazuje, że gdyby nie ten przepis być może nie byłoby ich w Ekstralidze. Ich umiejętności i zdobycze punktowe cały czas dają pewną nadzieję na to, że w młodzieży siła i na tym nam zależy - wyjaśnił.

- Od samego początku mówiliśmy, że potrzeba 3-4 lat, żeby podsumować ten przepis. Jeden sezon nie jest gwarantem do podsumowania. Zobaczmy za jakiś czas, jakie są ścieżki kariery chłopaków, którzy kończyli ten sezon i dopiero wtedy o tym porozmawiamy - zakończył Stępniewski.

Zobacz także:
- Popłakał się jak małe dziecko. "Czekałem na ten medal 10 lat!"
- "Dwiema armatami Olimpijskiego się nie wysadzi". Twitter oszalał po finale PGE Ekstraligi

Czy przepis o zawodniku "U24" powinien pozostać na następny sezon?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (58)
 • ADASOS Zgłoś komentarz
  @Young Oak: Ja zaprzeczę. Kubera i Bewley na 100% nie byliby w tym miejscu rozwoju kariery co teraz. Kubera by kisił sie w Lesznie a Bewley na wypożyczeniu lub pod nr 16 z nadzieja , że
  Czytaj całość
  Czugunowowi podwinie się noga. Pojechał by z doskoku i za każdym razem spalał by się mentalnie. Jest jeszcze Becker, który może by zaistniał w 2 lidze albo wcale. Jeppesen też " gwiazdorzył " by w 1 lidze i nie miał nadziei na coś lepszego. A tak pokazał sobie i innym , ze musi się dużo nauczyć i się nauczy w 2022. A nowy sezon to następne szanse dla młodych wilczków z Danii (P. Hansen, Jacobsen i M. Hansen). Młodzi i bardzo utalentowani Łotysze też maja branie ale tylko dzięki U24. Tak więc poczekajmy spokojnie co najmniej do 2025 r i wówczas analizujmy. "Całkiem Obiektywny" słusznie broni tego przepisu argumentem, że młodzi jeździli zamiast tych co wcześniej przez lata " zasłużyli sobie " na 1 ligę.
  • Young Oak Zgłoś komentarz
   @Całkiem Obiektywny: Bynajmniej. Nie ma żadnej sprzeczności. Łatwo jest postawić tezę trudniej ją poprzeć argumentami. Bez względu na przepis o zawodniku U-24 w Ekstralidze jeździliby
   Czytaj całość
   Kubera, Bewley, Smektała i Lambert. Zaprzeczysz? Wątpię. Natomiast Krakowiak, Tonder i Karczmarz z pewnością w Ekstralidze jeździli tylko dlatego, że jest przepis o U-24, co zwyczajnie obniżyło poziom rozgrywek, gdyż ww. są zwyczajnie na tą ligę za słabi. Taki Tonder czy Karczmarz - ekstraligowcy U-24 mają problem żeby regularnie dobrze punktować w drugiej lidze. Przepis o U-24 zwyczajnie zabiera szansę jazdy w ekstralidze zawodnikom, którzy szczyt formy osiągają w późniejszym wieku niż 24 lata. Jaka jest ich wina, że osiągnęli formę wystarczając na ekstraligę w późniejszym wieku? Każdy może mieć swoje zdanie, ale obiektywnie przepis o zawodniku U-24 sprawił, że w tej lidze jeżdżą zawodnicy zwyczajnie za słabi na poziom tej ligi.
   • Całkiem Obiektywny Zgłoś komentarz
    @Night..: Zawsze mogą jeździć dziadki takie jak Miedziński, Rysiek Holtański, DJ KK czy Holder blokujący młodych i zdolnych takich jak Becker, czy Hansen. Musimy zdać sobie sprawę, że
    Czytaj całość
    nie każdego roku jest wysyp talentów. Zdolnych zawodników, czy to wśród juniorów, U24, czy seniorów trzeba wyłapać, ale i stworzyć. Nie potraktuj tego jako złośliwość, ale ostatnimi laty kto nie jeździł w Toruniu to jechał coraz gorzej, kto nie pojechał w Lublinie: Zagar, Hampel, Buczkowski, to jechał coraz lepiej i się odbudowywał. Może to polega na atmosferze klubowej i sztabie szkoleniowym? Też jestem za polakami 8/16 czy U24, ale może trzeba na to spokojnie czekać. Zauważ że na żużlu jeździ sporo nacji.
    • Simon Lubelak Zgłoś komentarz
     Celem zapisu U24 było ułatwienie dla juniorów wejście w wiek seniora .Jednym się to podoba innym nie ale to nie powód aby go likwidować.
     • Całkiem Obiektywny Zgłoś komentarz
      @Young Oak: No właśnie sam sobie zaprzeczyłeś. To ci młodzi zawodnicy mogli zlecieć do ligi niżej, ale w Ekstralidze pozostali a wygryźli starych, stetryczałych ;) , albo już
      Czytaj całość
      nieudolnych, których betonowe kluby trzymały na siłę. Inna sprawa, że nie dasz się przekonać, ale spójrz na tych co spadli, albo powinni spaść do ligi niżej.
      • Young Oak Zgłoś komentarz
       W mojej ocenie ten przepis nie zdał egzaminu. Obniżył się jedynie poziom rozgrywek. Zawodnicy, którzy na nim skorzystali i jechali z powodzeniem w Ekstralidze, bez względu na jego
       Czytaj całość
       wprowadzenie i tak mieliby miejsce w składzie w najwyższe klasie rozgrywkowej, jak np. Lambert, Bewley czy Kubera. Z kolei w lidze oglądaliśmy takich asów jak Karczmarz, Tonder czy Krakowiak. Intencją tego przepisu było wypromowanie nowych zawodników. Kogo wypromował ten przepis? Kubera, Lambert, Smektała i Bewley to nie żadne nowe twarze, tylko zawodnicy, którzy w Ekstralidze jeździli i jeździliby w niej nadal. Ten przepis nie przyniósł żadnych korzyści, a chyba po to się wprowadza jakąś reformę by ją uzyskać.
       • Cysio Zgłoś komentarz
        @Tylko Bally: Może jeszcze przywrócimy niewolnictwo ? Jest wręcz odwrotnie, idiotyczny przepis o ekwiwalencie za wyszkolenie 22 latków doprowadził do tego, że Kubera o mało nie stracił
        Czytaj całość
        początku sezonu i tylko dzięki pogodzie nie jechał tylko w 1 meczu.
        • Tylko Bally Zgłoś komentarz
         Grzechem głównym U24 był brak wprowadzenia przepisu o ekwiwalencie do 24 roku życia, a może i wiecznym dla zawodnika co pierwszy raz opuszcza domowy klub. Możliwe, że brak tego przepisu
         Czytaj całość
         też nie był przypadkowy. Dlatego powinno się go niezwłocznie wprowadzić, bo patologie będą się nawarstwiać.
         • AveMotor Zgłoś komentarz
          Już jest po wszystkim,a zatem kto mistrzem w przyszłym roku? kandydat jest jeden ;)
          • Całkiem Obiektywny Zgłoś komentarz
           Na początku byłem przeciwny zawodnikowi U24 tak samo jak 8/16 (8/16 to tylko polski zawodnik), jednak myślę, że zda ten przepis egzamin, gdyż zdaje już dziś jak widać a zawodników nie
           Czytaj całość
           zabraknie, wystarczy spojrzeć na talenty z 1 ligi. ____ @Tylko Bally, piszesz, że Unia rozebrana na lata, ale przecież sama się rozebrała nie doceniając własnych wychowanków a wprowadzając obcokrajowców. A propos Leszna, to 2, czy 3 lata temu miałem nadzieję, że może nawet kosztem kolejnych mistrzostw potraficie stworzyć drużynę złożoną tylko z Polaków!!! Wystarczyło zatrzymać Kuberę i Smektałę, którzy dziś wymiatają. Ale Nie! liczyły się kolejne złote ORDERY. Wskazuje to na krótkowzroczność władz klubowych z Leszna.
           • Cysio Zgłoś komentarz
            Gadanie że U24 miało rozbroić KSUL nie ima się logiki. To był wręcz przepis stworzony pod KSUL z Kuberą, Smektałą i Lidsey'em. Inne drużyny musiały się osłabić żeby dobrać U24.
            Czytaj całość
            KSUL się rozebrała nie za sprawą U24, tylko przez kryzys finansowy w kasie sponsorów. Co najdobitniej pokazuje odejście Emila i zastąpienie go przez Bellego.
            • Robert Mutu Zgłoś komentarz
             Robi się miejsce dla "strucli", a powinni jeździć najlepsi. Karczmarz nie będzie mistrzem świata tylko dlatego, że rok dłużej pojeździł po wyjściu z juniorki. Jak masz 16
             Czytaj całość
             lat i zdobywasz punkty jak Damian Ratajczak życzę mu żeby był bo jest materiałem na mistrza świata, albo nie mieścisz się w macierzystym składzie juniorskim jak ... [wpisać dowolny przykład], czyli promować młodych zarazem ich nie blokując.
             • Zawodzie Rules Zgłoś komentarz
              Do tych którzy płaczą że przepis U24 był po to aby rozebrać Unię - kto zabronił Unii pozbyć się przed sezonem Lindseya i Kołodzieja a w ich miejsce zostawić Smektałę i Kuberę? W
              Czytaj całość
              Unii zabrakło jaj aby postawić na swoich młodych wychowanków nie dziwię się że odeszli. Powiedział to wczoraj Kubera w wywiadzie "Nie chciałem jeździć w Unii".
              Zobacz więcej komentarzy (8)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×