Analiza SportoweFakty.pl: Tarnowianie na czele klasyfikacji medalowej minionego sezonu

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Biorąc pod uwagę wszystkie finały krajowych rozgrywek, które odbyły się w Polsce w 2013 roku, największe sukcesy odnieśli żużlowcy Unii Tarnów. Dobrze radzili sobie też torunianie i zielonogórzanie.

1
/ 7

W minionym sezonie Liga Juniorów była bardzo rozbudowana. Najpierw odbyło się dziesięć turniejów w dwóch grupach w ramach eliminacji, a po trzy najlepsze drużyny wzięły udział w rundzie finałowej. Tam odbyło się sześć turniejów i ostatecznie najlepszy okazał się Unibax Toruń. O drugie miejsce rozegrany został bieg dodatkowy, w którym Adrian Cyfer pokonał Rafała Malczewskiego.

Klasyfikacja końcowa DMLJ: 1. Unibax Toruń  2. Stal Gorzów  3. Dospel Włókniarz Częstochowa

Podium DMLJ w pełnej okazałości
Podium DMLJ w pełnej okazałości

Na zakończenie rozgrywek w ramach Ligi Juniorów, 3 września w Toruniu odbył się turniej o Indywidualne Mistrzostwo Ligi Juniorów. Wzięło w nim udział szesnastu zawodników, którzy w większości mieli w tym sezonie szansę startować regularnie w lidze. Na własnym torze najlepszy okazał się Paweł Przedpełski, który zdobył czternaście punktów, przegrywając jedynie z Oskarem Fajferem. O miejsca 2-4 rozegrano wyścig dodatkowy, w którym wygrał Szymon Woźniak, przed Arturem Czają i Kamilem Pulczyńskim.

Paweł Przedpełski wygrał finał IMLJ w Toruniu
Paweł Przedpełski wygrał finał IMLJ w Toruniu
2
/ 7

W ubiegłym sezonie finał Brązowego Kasku odbył się w Gdańsku, a zwyciężył niespełna siedemnastoletni wówczas Krystian Pieszczek. Tym razem o to najbardziej prestiżowe trofeum dla zawodników do 19 roku życia rywalizowano w Łodzi. Finał poprzedziły półfinały w Krakowie i w Ostrowie, w których z kompletami punktów zwyciężali właśnie Pieszczek oraz Bartosz Zmarzlik. Ci sami zawodnicy w Łodzi zdobyli po 14 punktów i o wszystkim zadecydował bieg dodatkowy, w którym gdańszczanin pokonał gorzowianina. Trzecie miejsce - również po wyścigu dodatkowym - zajął Piotr Pawlicki, pokonując Artura Czaję.

Pieszczek drugi raz z rzędu zdobył Brązowy Kask
Pieszczek drugi raz z rzędu zdobył Brązowy Kask

W 2012 roku finał Srebrnego Kasku odbył się w Rzeszowie, a wygrał w nim będący już seniorem Przemysław Pawlicki. W minionym sezonie półfinały odbyły się w Lublinie i w Grudziądzu, a wygrywali je dość nieoczekiwanie Adrian Cyfer i Patryk Dolny. Wyścigi finałowe odbyły się 3 sierpnia w Rawiczu. Z kompletem punktów zwyciężył Piotr Pawlicki, brat ubiegłorocznego zwycięzcy. Kolejne miejsca zajęli Patryk Dudek oraz Bartosz Zmarzlik.

Piotr Pawlicki wygrał finał Srebrnego Kasku
Piotr Pawlicki wygrał finał Srebrnego Kasku
3
/ 7

Kiedyś do finału Złotego Kasku nominowani byli najlepsi polscy zawodnicy pod względem średniej biegowej z każdej z lig. Aby bardziej zachęcić żużlowców do jazdy w tych zawodach, Złoty Kask połączono z finałem krajowych eliminacji do Grand Prix. W połowie kwietnia rozegrano trzy półfinały - w Opolu, w Rawiczu i w Krośnie, które wygrali Patryk Dudek, Damian Baliński oraz Grzegorz Zengota. Finał odbył się ponownie w Rawiczu, gdzie zawodnicy walczyli o pięć miejsc premiowanych awansem do światowych eliminacji. Wygrał Maciej Janowski, a kolejne miejsca zajęli Adrian Miedziński i Jarosław Hampel. Stały uczestnik cyklu zrezygnował jednak ze startu w eliminacjach i weszli do nich Przemysław Pawlicki, Krzysztof Buczkowski oraz Krzysztof Kasprzak.

Podium finału Złotego Kasku w Rawiczu
Podium finału Złotego Kasku w Rawiczu
4
/ 7

Finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych odbył się 3 października na torze w Gdańsku. Wystąpiło w nim siedem zespołów. Niestety w osłabionym składzie wystąpił Stelmet Falubaz, którego zawodnicy dodatkowo złapali kontuzje. Wobec tego o medale walczyły inne drużyny, a kwestia podziału medali wyjaśniła się dopiero w dwóch ostatnich wyścigach. Ostatecznie dzięki postawie Artura Czai złote medale zdobyli częstochowianie, którzy pokonali torunian i gdańszczan.

W finale MMPPK na podium stanęli zawodnicy z Częstochowy, Torunia i Gdańska
W finale MMPPK na podium stanęli zawodnicy z Częstochowy, Torunia i Gdańska

Mistrzostwa Polski Par Klubowych od jakiegoś czasu nie mają już tak dużego prestiżu. W minionym sezonie do finału nie awansowało aż sześć ekstraligowych zespołów - wszystkie pojechały w eliminacjach bez najlepszych polskich zawodników, często z juniorami lub zawodnikami rezerwowymi w składzie. W finale, który odbył się w Gorzowie Wielkopolskim najlepsi okazali się tarnowianie, dla których punkty zdobywali Janusz Kołodziej i Maciej Janowski. Kolejne miejsca zdobyli gorzowianie (Krzysztof Kasprzak i Bartosz Zmarzlik) oraz wrocławianie (Tomasz Jędrzejak i Zbigniew Suchecki).

Klasyfikacja końcowa MPPK: 1. Unia Tarnów  2. Stal Gorzów  3. Betard Sparta Wrocław

Tarnowianie zostali złotymi medalistami MPPK
Tarnowianie zostali złotymi medalistami MPPK
5
/ 7

Obecnie na ligowych torach ściga się wielu juniorów, którzy stanowią o sile swoich zespołów. Najlepsi spotkali się w Tarnowie w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. W trzech eliminacjach wzięło udział aż pięćdziesięciu zawodników. W Opolu wygrał Patryk Dudek, w Łodzi Bartosz Zmarzlik, a w Lublinie Artur Czaja. W finale z kompletem punktów zwyciężył Dudek, który zakończył wiek juniora z najcenniejszym dla młodzieżowców trofeum.

Medaliści MIMP w 2013 roku
Medaliści MIMP w 2013 roku

Najlepszego polskiego żużlowca wyłonił finał, który odbył się na torze w Tarnowie. Niestety nie wystąpił w nim Tomasz Gollob, a drugi polski lider z cyklu Grand Prix - Jarosław Hampel pojechał przeciętnie, zajmując zaledwie dziesiąte miejsce. Bohaterem finału był Janusz Kołodziej. Wychowanek klubu z Tarnowa zdobył trzynaście punktów i wygrał wyścig finałowy, zdobywając już trzeci tytuł w karierze. Na kolejnych stopniach podium znaleźli się Krzysztof Kasprzak i Maciej Janowski. Pecha miał Patryk Dudek, który po dwudziestu wyścigach miał na swoim koncie trzynaście punktów, jednak w finale dojechał na ostatniej pozycji. Dobrze spisali się też Krzysztof Jabłoński i Krystian Pieszczek, którzy w doborowej stawce zdobyli odpowiednio osiem i siedem punktów.

Janusz Kołodziej trzeci raz w historii został Indywidualnym Mistrzem Polski
Janusz Kołodziej trzeci raz w historii został Indywidualnym Mistrzem Polski

Do tegorocznych rozgrywek o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski zgłosiło się 21 zespołów z całej Polski. Tym razem zabrakło wśród nich ekip, które nie startują na co dzień w rozgrywkach ligowych. Po odjechaniu turniejów w czterech grupach eliminacyjnych, 13 sierpnia odbyły się dwa półfinały - w Krakowie i w Gorzowie Wielkopolskim. Finał odbył się w Częstochowie i najlepsi okazali się juniorzy Stali Gorzów, którzy wyprzedzili Unię Tarnów i Betard Spartę Wrocław.

Klasyfikacja końcowa MDMP: 1. Stal Gorzów 2. Unia Tarnów 3. Betard Sparta Wrocław

Medaliści MDMP w 2013 roku
Medaliści MDMP w 2013 roku
6
/ 7

Medale w Drużynowych Mistrzostwach Polski, to co roku główny cel klubów jeżdżących w ENEA Ekstralidze. Tym razem najlepszą drużyną kraju okazał się Stelmet Falubaz Zielona Góra. Podopieczni Rafała Dobruckiego w ostatnim spotkaniu wygrali walkowerem z Unibaksem Toruń. Brązowe medale zawisły na szyjach żużlowców Unii Tarnów. Pokonali oni zespół Dospelu Włókniarza Częstochowa.

Klasyfikacja końcowa DMP: 1. Stelmet Falubaz Zielona Góra  2. Unibax Toruń  3. Unia Tarnów

Zielonogórzanie odbierali złote medale po wygranym walkowerem meczu z Unibaksem Toruń
Zielonogórzanie odbierali złote medale po wygranym walkowerem meczu z Unibaksem Toruń
7
/ 7

W minionym sezonie medale zdobywali zawodnicy dziewięciu klubów. Osiem z nich, to przedstawiciele ENEA Ekstraligi, a dziewiąty, to Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk, który zawdzięcza zdobyte w tym sezonie "krążki" głównie Krystianowi Pieszczkowi. Aż trzy złote medale zawisły na szyjach tarnowian, w tym najcenniejsze indywidualne trofeum - złoto w finale IMP, zdobyte przez Janusza Kołodzieja. Po dwa złote medale zdobyli torunianie i zielonogórzanie. Ci pierwsi jednak wygrywali tylko w Lidze Juniorów (złoto drużynowe i indywidualne za sprawą Pawła Przedpełskiego), a żużlowcy z Grodu Bachusa zostali Drużynowymi Mistrzami Polski, a wychowanek Falubazu - Patryk Dudek był Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski.

Klasyfikacja medalowa sezonu 2013:

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (390)
avatar
kibicGTZ
28.10.2013
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
W kolejnym sezonie bedzie przemiana w Tarnowie,wroci Hancock,wprowadza przelotowe tlumiki,bedzie miazga jak wszyscy odpala na nowych rurach,Jaskolki beda grozne,zycze wam zlota w 2014  
tarnow kings
28.10.2013
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
a ile medali zdobył rzeszow w tym sezonie? buhahahahahaha  
avatar
Adee
28.10.2013
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Kibel Stali zaraz powie że poza DMP też spółdzielnia nie pozwoliła Marcie świecić triumfow w Polsce :O  
avatar
Cysio
28.10.2013
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
Czas udać się na łono Morfeusza. Dobranoc. A już w przyszłym sezonie, Anioł w złotej koronie :D  
avatar
Skit
27.10.2013
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Panowie i Panie chętnie bym posiedział i popisał ale jak mówiał wieszcz trzeba iść spać żeby rano do roboty wstać dobranoc