Kto jeszcze do wzięcia? Przedstawiamy drużynę bezrobotnych

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Jesienny okres transferowy w ligach polskich dobiegł końca. Kluby, zwłaszcza te z niższych lig, tradycyjnie zakontraktowały wielu zawodników. A czy spośród tych którzy nie mają drużyny, da się zbudować ciekawy zespół?

1
/ 8

Kolejne okienko transferowe ruszy dopiero w połowie maja. Wielu wolnych zawodników na rynku już nie ma, ale w WP SportoweFakty postanowiliśmy sprawdzić, czy spośród tych, którzy zostali dałoby się złożyć mocny skład. Was pytamy o to, w której lidze taka drużyna mogłaby startować. Pod uwagę przy ustalaniu zestawienia wzięliśmy obcokrajowców, którzy w ogóle nie mają kontraktów w Polsce, krajowych seniorów mających co najwyżej tzw. umowy "warszawskie" oraz juniorów bez większych szans na pierwszy skład w swoich klubach.

Jako prowadzący pierwszą parę znalazł się u nas 33-letni Duńczyk. Jeszcze dwa lata temu należał do czołowych zawodników Nice PLŻ czy szwedzkiej Elitserien, a z reprezentacją Danii zdobył w Bydgoszczy Drużynowy Puchar Świata. Od zeszłego roku jeździ już gorzej, ale też nie beznadziejnie. W minionym sezonie po słabszym początku wziął się w garść i na krajowych torach prezentował się naprawdę dobrze. W PLŻ 2. z pewnością by sobie poradził, a i dla niejednego klubu na zapleczu PGE Ekstraligi mógłby być przydatnym zawodnikiem.

2
/ 8

W parze z Korneliussenem zestawiliśmy byłego menedżera Fogo Unii Leszno. 40-latek przez ostatnie trzy sezony jeździł okazjonalnie, a w tym roku zaliczył w październiku kilka turniejów towarzyskich w Niemczech i na Wyspach Brytyjskich. W wywiadach przyznał, że w 2017 roku chciałby zrobić sobie przerwę od pracy w roli menedżera i wrócić do ścigania. Co prawda deklarował, że interesuje go wyłącznie liga brytyjska, ale wobec deficytu polskich żużlowców niewykluczone, że któryś z klubów zdoła go skusić. Kilka lat temu do jazdy na żużlu po siedmioletniej przerwie wrócił Mariusz Fierlej i na II-ligowych torach regularnie robił dwucyfrowe wyniki, więc... dlaczego i Skórnicki miałby sobie nie poradzić? W końcu jest to były Indywidualny Mistrz Polski.

ZOBACZ WIDEO Żużlowe transfery - zobacz, co cię ominęło!

3
/ 8

Wybór zawodnika, który poprowadzi drugą parę, początkowo nie był łatwy. Najpierw pomyśleliśmy o Juricy Pavlicu, ale on ściga się już głównie w słabo obsadzonych turniejach, a w tych mocniejszych oszałamiających wyników nie osiągał. Potem przez myśl przeszli nam Brytyjczycy - Craig Cook i Daniel King. Ten pierwszy jednak ostatnio nieco spuścił z tonu, drugi z kolei w lidze polskiej odjechał już kilka sezonów, ale raczej z przeciętnym skutkiem.

I wtedy ocknęliśmy się, że przecież jest jeszcze żużlowiec, którego z rąk wypuściła Polonia Bydgoszcz, a mianowicie Kai Huckenbeck. Niemiec robi systematyczne postępy, co prawda jazda na Wyspach Brytyjskich w zeszłym sezonie nie wychodziła mu szczególnie dobrze, ale na kontynencie odjechał wiele dobrych imprez i uważamy, że ma potencjał aby jeździć z dobrym rezultatem nawet w Nice PLŻ.

4
/ 8

Wychowanek Apatora Toruń jest drugim krajowym zawodnikiem w naszym zestawieniu. Poprzednie dwa sezony spędził w KSM Krosno, ale na tę chwilę nic nie wskazuje na to, żeby podobnie miało być w 2017 roku. Chrzanowski jest łączony ze Stalą BETAD Leasing Rzeszów, która musi zakontraktować jeszcze przynajmniej jednego polskiego zawodnika. Na razie tego nie zrobiła, więc znalazł się on w naszym składzie. Przy zmianie klubu 36-latek nie będzie musiał czekać na okienko transferowe. Menedżer żużlowy Adrian Rosiński poinformował na twitterze, że Chrzanowski podpisał kontrakt "warszawski" z Wybrzeżem Gdańsk, więc w jego przypadku w grę wchodzi wypożyczenie. W minionym sezonie w piętnastu meczach Nice PLŻ wykręcił średnią bieg. 1,635.

5
/ 8

Z juniorem ustawiliśmy najmocniejsze - naszym zdaniem - ogniwo tego składu. Z jednej strony Martin Smolinski od kilku lat konsekwentnie w wywiadach mówi, że ligi zagraniczne, w tym polska, go nie interesują, z drugiej co jakiś czas "romansuje" z klubami. Np. w 2015 roku był bliski związania się w zimie z drużyną z PGE Ekstraligi. Nieoficjalnie mówi się, że kością niezgodny było to czym przechlapał sobie kiedyś w Krośnie, czyli konieczność przyjęcia każdego zaproszenia na mecz, nawet jeśli nie ma kolizji terminów. Niemiec bardzo ceni swój wolny czas, lubi odpocząć przed ważnymi zawodami i często organizuje spotkania ze sponsorami. Przy dobrej ofercie jednak z pewnością dałby się skusić na podpisanie kontraktu.

6
/ 8

Stal Gorzów ma w swojej kadrze aż pięciu młodzieżowców. Patrząc na wyniki w zeszłym sezonie, największe szanse na jazdę w lidze ma Rafał Karczmarz. Niewiadomą jest na razie dyspozycja Kamila Nowackiego, który dobrze zaczął minione rozgrywki, ale też bardzo szybko je zakończył po fatalnym upadku. Regularnie w zawodach młodzieżowych startowali Hubert Czerniawski, Alan Szczotka i Marcel Studziński, a przynajmniej jeden z nich bardzo możliwe, że zostanie wypożyczony do innego klubu. W naszym zestawieniu znalazł się ten ostatni, bo choć jak na 15-latka nie prezentował się w młodzieżówkach źle, to jednak na tle Czerniawskiego i Szczotki wypadł troszeczkę gorzej. 16 kwietnia skończy 16 lat i patrząc na młodzieżowe kadry klubów z Nice PLŻ i PLŻ 2, z pewnością wielu prezesów chciałby go wypożyczyć do swojego zespołu.

7
/ 8

Do pary ze Studzińskim zestawiliśmy kolegę zza miedzy, który nie ma dużych szans na skład w Ekantor.pl Falubazie, gdzie są Sebastian Niedźwiedź i Alex Zgardziński. Ponadto w kadrze jest też Mateusz Burzyński, który w drugiej części minionego sezonu prezentował się całkiem solidnie. W związku z tym niewykluczone, że zielonogórski klub zgodziłby się na wypożyczenie Potońca do niższej ligi. W zeszłym roku w barwach Holistic-Polska Rawicz pokazał się kilka razy z dobrej strony. Praktycznie nie było na niego mocnych w wyścigach młodzieżowych w Rawiczu, gdzie na siedem takich biegów wygrał aż sześć. Tak jak w przypadku Studzińskiego, na Potońca w obu niższych ligach z pewnością nie zabrakłoby chętnych. W 2017 roku skończy 20 lat.

8
/ 8

Rezerwa: Roman Povazhny 

Każda drużyna musi mieć rezerwowego, więc i nasza takiego ma. Postawiliśmy na zawodnika mogącego startować jako Polak, bo gdyby okazało się, że jest to za słaby zespół na PGE Ekstraligę lub Nice PLŻ, to potrzeba jeszcze jednego krajowego zawodnika, żeby skład był zgodny z regulaminem PLŻ 2. A wyboru dużego nie ma. Gdzieś znikł Rafał Konopka, jest Wojciech Lisiecki z umową warszawską w Poznaniu, ale są to zawodnicy, którzy nie gwarantują niczego nawet w najniższej klasie rozgrywkowej. Dlaczego więc nie postawić na Romana Povazhny'ego?

Rosjanin z polskim paszportem ostatnio pracował jako mechanik u Nikolaja Buska Jakobsena. W trakcie sezonu startował kilka razy spod taśmy i podobno wtedy naszła go chęć, żeby wrócić do ścigania. Sytuacja podobna jak u Adama Skórnickiego, od którego Povazhny jest młodszy... o dzień. Z profesjonalnym uprawianiem żużla dał sobie spokój po 2013 roku.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (32)
avatar
Wojtek Pawłowski
28.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A Pavlic  
avatar
RECON_1
21.11.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Co wy szanowna redakcjo macie z tym rozdrabnianiem ne wiele podstron niemal kazdego artykulu?Przez jakis czas myslalme ze daliscie sobie z tym spokoj ale jak widze jednak nie, czy az tyle zarab Czytaj całość
avatar
darek pe
20.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Kai do Polonii!  
avatar
Lipowy Batonik
20.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Jako drużyna może szału nie ma ale każdy z tych zawodników ma jeszcze co nieco do zaoferowania nawet na zapleczu E-ligi.Największymi zagadkami to mimo wszystko Skóra i Ropa bo jednak mieli troc Czytaj całość
avatar
Zbeer - RSKŻ
20.11.2016
Zgłoś do moderacji
4
1
Odpowiedz
Korneliussen to może jeździć w indywidualnych, a nie jako drużyna. Do czego piję? Czytam artykuł, a nie podstrony. Mam w du* klikanie ileś stron, aby ogarnąć całość. Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.