Drużynowe Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Kobiet Łódź 2024. Mistrzostwa na światowym poziomie organizacyjnym

Za nami największa jak dotychczas impreza badmintonowa, jaka odbyła się w Polsce. Pokazaliśmy całej Europie, że Polacy umieją zorganizować wydarzenie sportowe na światowym poziomie!

TW
Hala Sport Arena w Łodzi prezentowała się wspaniale / fot Paula Duda Materiały prasowe / Hala Sport Arena w Łodzi prezentowała się wspaniale / fot. Paula Duda

Drużynowe Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Kobiet były widowiskiem, na jakie czekaliśmy od dawna. Do centralnej Polski przyjechali najlepsi europejscy gracze w badmintona. Już same nazwiska na powołaniach drużyn narodowych przyprawiały o gęsią skórkę.
Począwszy od Ceremonii Otwarcia Mistrzostwa Europy oglądał komplet widzów. Na sobotnich półfinałach i niedzielnych finałach sektory pękały w szwach! Okazało się, że Polacy chcą oglądać badmintona! Polscy kibice jak zwykle nie zawiedli!!!
Wszystkie spotkania polskich reprezentacji kobiet i mężczyzn w fazie grupowej można było śledzić na kanale otwartym TVP Sport, a mecze półfinałowe i finałowe w aplikacji sport.tvp.pl. Ponadto wszystkie mecze są dostępne na platformie badmintoneurope.tv.

Na łódzkich kortach najlepsi z najlepszych Wiadomo, że światowe listy rankingowe okupują Azjaci. Ciężko jest wdrapać się na sam szczyt, ale w Europie jest kilkoro zawodniczek i zawodników, którym to się udaje. W Łodzi grali zawodnicy ze światowej top 10 listy rankingowej Badminton World Federation: 3 singlowa rakieta świata mężczyzn Anders Antonsen (Dania), 5 singlowa rakieta świata kobiet i mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w 2016 r. Carolina Marin (Hiszpania), 4 w rankingu BWF debel mężczyzn Kim Astrup i Anders Rasmussen (Dania) czy 10 w rankingu BWF mikst Mathias Christiansen i Alexandra Boje (Dania). Razem z pozostałymi najlepszymi sportowcami Narodowych Reprezentacji stworzyli spektakularne sportowe widowisko, które będziemy długo wspominać i często do niego wracać.
Mecz finałowy w rywalizacji kobiet Dania (Line Højmark Kjaersfeldt) – Hiszpania (Carolina Marin) / fot. Paula Duda Mecz finałowy w rywalizacji kobiet Dania (Line Højmark Kjaersfeldt) – Hiszpania (Carolina Marin) / fot. Paula Duda

Po ośmiu kandydatów do zdobycia tytułu mistrza Europy
W bój o Drużynowe Mistrzostwo Europy stanęło w szranki po 8 najlepszych drużyny męskich i żeńskich na starym kontynencie. Zostały podzielone na dwie grupy. Polacy zarówno w rywalizacji męskiej, jak i żeńskiej trafili na Danię — zdecydowanych faworytów i obrońców tytułu. Nasza młoda wciąż ucząca się reprezentacja była w walecznych nastrojach. Liczyliśmy na miłą niespodziankę ale przede wszystkim występ na DME był doskonałą okazją do zebrania bezcennego doświadczenia, bo jak się uczyć to tylko od najlepszych.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Mężczyzn – podział na grupy:

Grupa 1               Grupa 2

Polska                  Francja

Dania                   Anglia

Niemcy                 Holandia

Czechy                 Ukraina

Drużynowe Mistrzostwa Europy Kobiet – podział na grupy:

Grupa 1               Grupa 2

Polska                  Hiszpania

Dania                   Szkocja

Francja                Holandia

Turcja                   Niemcy

Do półfinałów awansowały po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy, a najlepsze dwa zespoły walczyły w finale o tytuł Drużynowego Mistrza Europy.

Rywalizacja mężczyzn pod dyktando Danii W rywalizacji mężczyzn pierwsze miejsce w grupie 1 zajęli Duńczycy, którzy wygrali wszystkie trzy spotkania grupowe po 5-0. Za nimi uplasowali się Niemcy, którzy wygrali 4-1 z Polakami i Czechami. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Polski, która pokonała Czechów 3-2. Warto zaznaczyć, że Polacy przegrywali już 0-2, ale dzięki dobrej koncentracji zawodników i chęci walki udało się doprowadzić do remisu. O losach spotkania rozstrzygnął Adrian Dziółko, który zagrał fantastyczny mecz i i sprawił wszystkim miłą niespodziankę.
Polscy zawodnicy cieszący się z wygranego meczu z Czechami / fot. Paula Duda Polscy zawodnicy cieszący się z wygranego meczu z Czechami / fot. Paula Duda

W grupie 2 z pierwszego miejsca wyszła Francja, która wygrała trzy spotkania przegrywając tylko jeden mecz. Za nimi na drugim miejscu uplasowała się Anglia, która zanotowała porażkę z Francją i dwa zwycięstwa z Holandią i Ukrainą.
W półfinale A spotkały się reprezentacje Danii i Niemiec, w półfinale B Anglii i Francji. Dania pokonała 3-0 Niemcy, podobnie jak i Francja Anglię.
Finał przypominał ten sprzed ośmiu lat, gdy w 2016 roku Duńczycy również zmierzyli się w finale Drużynowych Mistrzostw Europy z ekipą francuską i podobnie wtedy, jak i teraz, Dania wygrała. Francuzi walczyli dzielnie, ale ostatecznie nie znaleźli sposobu na obrońców tytułu wyrywając im jedynie jednego seta w całym spotkaniu. Drużynowe Mistrzostwo Europy Mężczyzn zostaje w po raz czwarty z rzędu w Dani!

Dania – Francja 3-0

Anders Antonsen - Toma Junior Popov 21-15, 21-15 (50 min)

Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen - Lucas Corvee / Ronan Labar 21-13, 21-13 (38 min)

Rasmus Gemke - Christo Popov 14-21, 22-20, 21-9 (1h 23 min)

Męska reprezentacja Danii wygrała czwarty raz z rzędu Drużynowe Mistrzostwo Europy Mężczyzn / fot. Paula Duda Męska reprezentacja Danii wygrała czwarty raz z rzędu Drużynowe Mistrzostwo Europy Mężczyzn / fot. Paula Duda
Rywalizacja kobiet również pod dyktando Danii

Podobnie jak i w przypadku rywalizacji mężczyzn kobieca reprezentacja Danii okazała się bezkonkurencyjna. Pierwsze miejsce w grupie 1 i bilans meczów 14-1 to pokaz siły Dunek. Drugie miejsce w tej grupie zajęły Francuzki, które przegrały jedynie z Dunkami. Trzecie miejsce zajęły Turczynki. Wygrały jeden jedyny mecz. Był to mecz z Polkami, które wygrywając tylko dwie pojedyncze rozgrywki zajęły ostatnie miejsce w grupie pierwszej.

Polskie zawodniczki zajęły ostatnie miejsce w grupie. Na zdj. Kornelia Marczak / fot. Paula Duda Polskie zawodniczki zajęły ostatnie miejsce w grupie. Na zdj. Kornelia Marczak / fot. Paula Duda
2 grupę mając trzy zwycięstwa na koncie wygrały Hiszpanki. Do półfinału z drugiego miejsca awansowały Szkotki. Miejsce trzecie z jedną wygraną zajęły Niemki a grupę zamknęły Holenderki przegrywając trzy mecze. Półfinał A to mecz Dania – Francja wygrany przez zmierzające po tytuł drużynowych mistrzyń Europy Dunki 3-1. Z drugiego półfinału awansowały Hiszpanki, które pokonały Szkotki 3-0. Finał rywalizacji kobiet Dania – Hiszpania zapowiadał się naprawdę emocjonująco. Jeden punkt dla swojej reprezentacji zdobyła mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Carolina Marin. Mecz zakończył się zwycięstwem Dunek 3-1. Tak jak i w przypadku mężczyzn, po raz czwarty z rzędu kobieca reprezentacja Danii odniosła zwycięstwo.

Dania – Hiszpania 3-1

Line Højmark Kjaersfeldt - Carolina Marin 19-21, 12-21(40 min)

Mia Blichfeldt - Clara Azurmendi 21-12, 21-19 (38 min)

Line Christophersen - Beatriz Corrales 21-9, 21-16 (28 min)

Christine Busch/Amalie Magelund - Paula Lopez/Lucia Rodriguez 21-13, 21-13 (34 min)

Kobieca reprezentacja Danii wygrała Drużynowe Mistrzostwo Europy Kobiet po raz czwarty / fot. Paula Duda Kobieca reprezentacja Danii wygrała Drużynowe Mistrzostwo Europy Kobiet po raz czwarty / fot. Paula Duda
Organizacja DME dla Polskiego Związku Badmintona to za mało… Drużynowe Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Kobiet to nie wszystko, co przygotował Polski Związek Badmintona w Łodzi. Odbyło się również kilka innych ważnych dla środowiska badmintonowego, nie tylko Polskiego, wydarzeń towarzyszących. Odbył się turniej dla dzieci i młodzieży, kursokonferencja trenerska i szkolenie dla sędziów a dla lubiących militaria, Wojsko Polskie przygotowało stoiska, w których można było m.in. przymierzyć i poczuć na własnej skórze ciężar różnych rodzajów plecaków spadochronowych. Orkiestra Wojska Polskiego z Torunia uświetniła swoim występem Ceremonię Otwarcia Mistrzostw.

Turniej dla dzieci i młodzieży w hali UMED przy DME
Polski Związek Badmintona pamiętając o najmłodszych badmintonistach, przy wsparciu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera zorganizował turniej dla dzieci i młodzieży. W turnieju rozgrywanym w hali Uniwersytetu Medycznego udział wzięło ponad 300 uczestników. Wszyscy otrzymali koszulkę, rakietę do gry, tubę lotek i pamiątkowy medal uprawniający również do darmowego wejścia na sobotnie półfinały DME. Udział w turnieju był bezpłatny.

Turniej Dzieci i Młodzieży o puchar Marszałka Grzegorza Schreibera / fot. Marcin Maksymiuk Turniej Dzieci i Młodzieży o puchar Marszałka Grzegorza Schreibera / fot. Marcin Maksymiuk
Współpraca międzynarodowa Do Łodzi, na zaproszenie Marka Krajewskiego Prezesa Polskiego Związku Badmintona przyjechali przedstawiciele badmintonowych federacji z Czech, Słowacji i Węgier. Podczas spotkania podpisano umowę o współpracy, na mocy której m.in. odrodzą się rozgrywki ligowe na poziomie europejskim. Strony zacieśnią swoją współpracę również dzięki wymianie i szkoleniu zawodników oraz sędziów. Polska strona jest inicjatorem tego porozumienia. Co również ważne, sygnatariusze chcą wykorzystać projekty europejskie jak na przykład Erasmus+ i tu znowu Polska ma być ich liderem. Obok Svena Serre Prezydenta Europejskiej Federacji Badmintona, Porozumienie podpisali Petr Martinec, prezydent Czeskiej Federacji Badmintona, Zuzana Rajdugová, Sekretarz Generalna Słowackiej Federacji Badmintona, Peter Kapitany, prezes Węgierskiej Federacji Badmintona oraz gospodarz Marek Krajewski, prezes Polskiego Związku Badmintona. Sven Serre Prezydent Europejskiej Federacji Badmintona potwierdził swoim podpisem ważność dokumentu dla Europejskiego Badmintona. Gościem honorowym była Pani Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, która objęła patronatem całe wydarzenie.
Podpisanie umowy o współpracy między federacjami Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Od lewej Marek Krajewski, Hanna Zdanowska, Zuzana Rajdugová, Peter Kapitany, Petr Martinec, Sven Serre / fot. Paula Duda Podpisanie umowy o współpracy między federacjami Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Od lewej Marek Krajewski, Hanna Zdanowska, Zuzana Rajdugová, Peter Kapitany, Petr Martinec, Sven Serre / fot. Paula Duda
Kursokonferencja dla trenerów przy DME Przy okazji DME odbyła się również kursokonferencja dla 70 trenerów z całej Polski, organizowana w ramach programu Solidarności Olimpijskiej. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ udało się zaprosić ekspertów zarówno z zagranicy, jak i z kraju. Przez trzy dni trenerzy mieli okazję zdobyć wiedzę na temat najnowszych metod szkolenia młodych zawodników. Podczas konferencji omawiano zarówno teoretyczne aspekty treningu, jak i zrealizowano praktyczne ćwiczenia na korcie.

Szkolenie dla sędziów przy DME
Podczas DME odbyło się także dedykowane szkolenie dla sędziów. To wydarzenie stanowiło znakomitą okazję dla arbitrów do doskonalenia swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy dotyczącej zasad i praktyk sędziowania w tej dyscyplinie sportu.
Podczas szkolenia poruszano różnorodne tematy, obejmujące interpretację zasad gry, rozpoznawanie sytuacji na boisku oraz podejmowanie trafnych decyzji w trudnych momentach meczu. Doświadczeni eksperci z zakresu sędziowania badmintona dzielili się swoimi wskazówkami i doświadczeniami, aby pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć wymagania stawiane przed sędziami podczas międzynarodowych turniejów.
Szkolenie miało istotny wpływ na podnoszenie standardów sędziowania i przyczyni się do poprawy jakości rozgrywek podczas różnych turniejów. Dla uczestników stanowiło również okazję do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń z sędziami z różnych części Europy.

Pełen sukces organizacyjny!
Z dumą i pełną odpowiedzialnością ogłaszamy sukces organizacyjny Drużynowych Mistrzostw Europy Mężczyzn i Kobiet Łódź 2024 zorganizowanych przez Polski Związek Badmintona. Prezes Marek Krajewski wraz z zespołem wykonali niesamowitą pracę podejmując się organizacji tak dużej imprezy w tak krótkim czasie. Wydarzenie pierwotnie miało się odbyć w Rosji (PZBad jako jeden z pierwszych związków w Polsce nie uznał rosyjskich i białoruskich sportowców w rozgrywkach), Organizatorzy, obsługa techniczna oraz wolontariusze — wszyscy stanęli na wysokości zadania i to właśnie dzięki nim doświadczyliśmy w Łodzi niezwykłych sportowych emocji i mieliśmy okazję podziwiać badmintona w najlepszym możliwym wydaniu w pięknie przygotowanej hali.

Drużynowe Mistrzostwa Europy za nami… to może teraz czas na indywidualne?
Polski Związek Badmintona chcąc dalej rozwijać i popularyzować badmintona w Polsce zgłosił swoją kandydaturę na organizację Indywidualnych Mistrzostw Europy 2025 i jako, że sukces organizacyjny DME nie przeszedł bez echa wśród europejskich władz badmintona, jest spora szansa na to, że w przyszłym roku w Polsce znów będziemy gościć najlepszych europejskich badmintonistów!

Zapraszamy na ORLEN Polish Open!
Tymczasem serdecznie zapraszamy na międzynarodowe mistrzostwa Polski ORLEN Polish Open 2024. Turniej w randzie International Challenge jest jednym z najważniejszych turniejów w Polsce z pulą nagród o wartości 15.000$. Polish Open to jedna z ostatnich okazji dla zawodników do zdobycia punktów kwalifikujących do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Na międzynarodowe mistrzostwa Polski co roku przyjeżdża wielu znakomitych badmintonistów z całego świata. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 350 zawodników z 40 krajów. ORLEN Polish Open odbędzie się w dniach 20-24 marca w Hali Centrum Sportu Wilanów przy ul. Wiertniczej 26a w Warszawie. Serdecznie zapraszamy!

materiał partnera materiał partnera
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×