Triumf Goessner w biegu na dochodzenie, Gwizdoń najlepsza z Polek

Miriam Goessner odniosła zwycięstwo w biegu na dochodzenie zaliczanym do biathlonowego Pucharu Świata. Najlepiej z Polek spisała się Magdalena Gwizdoń, która zajęła 12. miejsce.

Niemka była zdecydowanie najszybszą zawodniczką sobotniego biegu. Na trasę wyruszyła ona ze stratą 2 sekund do zwyciężczyni piątkowego sprintu - Gabrieli Soukalovej. Miriam Goessner szybkiego biegu nie połączyła z celnym strzelaniem, lecz mimo to zdołała odnieść zwycięstwo. Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów  zanotowała aż 5 niecelnych strzałów, co zaowocowało 750 metrami dodatkowego biegu.

Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się na ostatniej rundzie biegowej. Soukalova, która była bezbłędna na strzelnicy, wyruszyła na nią z przewagą 15 sekund. Niemka jednak szybko odrabiała straty i już na 600 metrów przed metą dogoniła Czeszkę. Na finiszu minimalnie lepsza była Goessner, która zwyciężyła o 0,7 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła Marie Dorin Habert. Reprezentantka Francji do zwyciężczyni straciła ponad 26 sekund.

Z dużymi nadziejami do biegu na dochodzenie przystępowała Magdalena Gwizdoń. Polka w biegu sprinterskim sklasyfikowana została na wysokim 6. miejscu i na trasę wyruszyła niespełna 35 sekund po zwyciężczyni. Polka dobrze biegła, ale kiepsko strzelała. Pięć pudeł nie pozwoliło Gwizdoń awansować w klasyfikacji. Ostatecznie zakończyła ona bieg na 12. lokacie.

Najlepiej z Polek na strzelnicy spisały się Krystyna Pałka i Monika Hojnisz. Obie myliły się trzykrotnie i obie zanotowały awans w porównaniu do biegu sprinterskiego. Pałka awansowała o 12 pozycji i wywalczyła 17. miejsce, a Hojnisz podskoczyła o 11 miejsc i sklasyfikowana została na 32. lokacie. Są to pierwsze w tym sezonie punkty najmłodszej z naszych reprezentantek do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

To co udało się Pałce i Hojnisz, nie powiodło się Agnieszce Cyl i Weronice Nowakowskiej-Ziemniak. Obie zanotowały spadki: Cyl została sklasyfikowana na 29. pozycji (spadek o 10 miejsc), a Nowakowska-Ziemniak zajęła 43. lokatę (spadek o 6). Obie kiepsko strzelały. Cyl pomyliła się na strzelnicy pięciokrotnie, a druga z Polek nie trafiła do celu aż siedem razy.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymała Tora Berger, która ma aż 71 punktów przewagi nad Gabrielą Soukalovą. Na 11. miejsce awansowała Magdalena Gwizdoń. O jedną pozycję niżej sklasyfikowana jest Krystyna Pałka. Weronika Nowakowska-Ziemniak spadła o trzy lokaty i obecnie zajmuje 25. miejsce. Agnieszka Cyl awansowała o cztery oczka i jest 39. 40. lokatę zajmuje Paulina Bobak, a na 64. miejscu znajduje się Monika Hojnisz. Tym samym wszystkie reprezentantki Polski mają w tym sezonie na swoim koncie punkty Pucharu Świata.