Heidi Weng najlepsza w La Clusaz. Trzy Norweżki na podium

Reprezentantki Norwegii nie dały szans swoim rywalkom i w komplecie zajęły miejsca na podium biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym ze startu wspólnego w La Clusaz. Wygrała Heidi Weng.

Daniel Ludwiński
PAP/EPA / MIKE STURK
Zawody długo były zagrożone, gdyż we francuskim ośrodku narciarskim praktycznie nie ma śniegu. Organizatorzy robili co mogli i w końcu dali radę przygotować dwukilometrową pętlę ze sztucznego śniegu, która była jedynym znakiem, że na miejscu powinna panować zima, a nie jesień. Z powodu warunków trzeba było jednak skrócić dystans i zamiast skiathlonu 7,5+7,5 km rozegrano bieg masowy na 10 kilometrów stylem dowolnym.

Jeszcze przed półmetkiem na czele znalazła się czteroosobowa grupka, w skład której weszły Norweżki Heidi WengMarit Bjoergen i Ingvild Flugstad Oestberg, a także Szwedka Stina Nilsson. Czołówka podzieliła się dopiero tuż przed finiszem, gdy na atak zdecydowała się Weng. Szarża była na tyle skuteczna, że 25-latka zyskała kilkanaście metrów przewagi i zapewniła sobie zwycięstwo.

Jako druga finiszowała Bjoergen, a jako trzecia Oestberg, co oznaczało stuprocentowo norweskie podium. Nilsson nie dała rady rywalkom i zajęła czwarte miejsce, które i tak jest dla niej dobre, gdyż Szwedka specjalizuje się w sprintach, a nie w biegach dystansowych.

W niedzielę w La Clusaz zostanie rozegrana sztafeta 4x5 kilometrów.