Euro 2016: Belgowie dopadli Szwajcarów. Piękne trafienie Kevina de Bruyne

Świetny strzał Kevina de Bruyne w 83. minucie dał reprezentacji Belgii zwycięstwo 2:1 w meczu towarzyskim ze Szwajcarami. Drużyny zaprezentowały 45 minut dobrego futbolu.

PAP/EPA / Laurent Dubrule / PAP/EPA / Laurent Dubrule

Pół godziny meczu pokazało, że spotkały się ze sobą dwie godne siebie reprezentacje. Miały inny pomysł na atakowanie. Belgowie chcieli długo rozgrywać swoje akcje, a Szwajcarzy stawiali na szybkie wyprowadzenie piłki. Obie koncepcje dawały efekt. Thibaut Courtois musiał ratować Belgów po groźnym wstrzeleniu, a Yann Sommer zatrzymać uderzenia Romelu Lukaku oraz Kevina De Bruyne.

W 31. minucie reprezentacja Szwajcarii wyszła na prowadzenie. Blerim Dzemaili czekał na błąd gości na 14. metrze przed ich bramką i doczekał się. Obrońcy wybili za krótko płaskie dośrodkowanie i Dzemaili ukarał ich za to lokowanym strzałem w sam narożnik bramki. Gospodarze nie nacieszyli się długo swoim prowadzeniem.

34. minuta przyniosła wyrównanie. Dries Mertens wpadł z prawej strony w pole karne i dośrodkował pod samą bramkę. Podanie powinien przeciąć Philippe Senderos, ale tego nie zrobił, więc Lukaku wkopał piłkę z bliska do siatki. Pierwsza połowa zakończyła się sprawiedliwym remisem 1:1.

Drużyny grały w silnych składach i selekcjonerzy postanowili dać im jeszcze szansę na początku drugiej części. Mocno rozpoczęli Szwajcarzy, ale poza kilkoma dośrodkowaniami, nie stworzyli niebezpieczeństwa. Belgowie mierzyli z rzutów wolnych, ale kompletnie nie wychodziło im egzekwowanie stałych fragmentów.

Po godzinie gospodarze zmienili trzech zawodników. W przeciwnym obozie pojawili się Michy Batshuayi i Divock Origi. Liczne roszady w tym fragmencie spotkania wpłynęły negatywnie na tempo oraz płynność rywalizacji. Generalnie druga połowa nie była pełna fajerwerków piłkarskich w porównaniu do dobrej pierwszej.

Zwycięskiego gola dla Belgii zdobył pięknym strzałem z dystansu Kevin De Bruyne. Gwiazdor Manchester City posłał spadającego liścia za kołnierz Yanna Sommera w 83. minucie. Gospodarze grali w tym momencie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Harisa Seferovicia i nie byli w stanie zareagować.

Szwajcaria - Belgia 1:2 (1:1)
1:0 - Blerim Dzemaili 31'
1:1 - Romelu Lukaku 34'
1:2 - Kevin de Bruyne 83'

Szwajcaria: Yann Sommer - Michael Lang (64' Silvan Widmer), Philippe Senderos (63' Nico Elvedi), Johan Djourou (85' Gelson Fernandes), Ricardo Rodriguez - Valon Behrami, Blerim Dzemaili (79' Denis Zakalia), Granit Xhaka - Xherdan Shaqiri, Eren Derdiyok (41' Haris Seferović), Admir Mehmedi (64' Shani Tarashaj).

Belgia: Thibaut Courtois - Axel Witsel, Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen (67' Jordan Lukaku), Jan Vertonghen - Marouane Fellaini (85' Christian Benteke), Kevin De Bruyne, Moussa Dembele (70' Laurent Ciman) - Dries Mertens (67' Divock Origi), Romelu Lukaku (58' Michy Batshuayi), Eden Hazard.

Czerwona kartka: Haris Seferović (Szwajcaria) /81'/

Sędzia: Paolo Mazzoleni (Włochy).

Która reprezentacja osiągnie lepszy wynik na Euro 2016?