Prof. Andrzej Sakson: Dla Niemców jesteśmy krajem z Europy Wschodniej

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Według prof. Saksona Niemcy traktują Polskę jako kraj właśnie ze wschodu Europy.

- Jeszcze do niedawna funkcjonowaliśmy w obiegu politycznym jako państwo Europy Środkowej, ale od pewnego czasu w prasie i w mediach jesteśmy zaliczani do Europy Wschodniej. A dla przeciętnego Niemca Wschód nie kojarzy się pozytywnie. To miejsce, gdzie prawa nie zawsze są przestrzegane, ze stepami Azji, Moskwą i ogólnym brakiem porządku. To powoduje że odświeżane są te niezbyt dla nas przychylne stereotypy. Na to z kolei oburzamy się my, nam to nie pasuje. I koło się zamyka - twierdzi socjolog.

W rozmowie z WP SportoweFakty Andrzej Sakson wyznaje, że choć rola Niemców w II wojnie światowej została jasno określona wśród opinii publicznej na całym świecie, to wciąż mogą pojawiać się przejawy poczucia wyższości naszego zachodniego sąsiada.

- Choć sytuacja jest dość klarowna i jest jasne kto był sprawcą, a kto ofiarą, to ze względu na uwarunkowania historyczne i sytuację gospodarczą, oraz rolę Niemców w Europie Zachodniej mogą się pojawiać pewne tony pouczania i że "my wiemy lepiej". To z kolei może doprowadzać do pewnego rodzaju napięć.

Dla polskich kibiców równie istotne jak rywalizacja z Niemcami, są także mecze z Rosją. Na to również ma wpływ historia.

- W XX wieku zwycięstwo Polski nad ZSRR miało nie tylko wymiar sportowy, ale i symboliczny. Mogliśmy wtedy wreszcie "dokopać Rosji". Ten sam mechanizm powtarza w przypadku meczów z drużyną niemiecką. Choć to nasz partner, to jednak wielokrotnie nad nami dominował. My z kolei występujemy w roli tego słabszego, ale gdy mamy możliwość się odegrać, to zwycięstwo daje nam powód do zadowolenia wykraczającego poza mecz z jakimkolwiek innym krajem - przekonuje.

Ekspert od badań na temat mniejszości narodowych nie ma wątpliwości, że jak długo w naszej pamięci będą obecne pewne uprzedzenia wobec Niemiec, tak długo każda sportowa rywalizacja będzie dla Polaków szczególna.

- To wzbudza emocje, granie na pewnych sentymentach. Są to mecze szczególne, wzbudzające ogromne zainteresowanie wszystkich. Jak długo w świadomości i pamięci obu narodów będzie obecna pamięć i złe emocje, uprzedzenia pozostaną - podsumowuje.

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×