Euro 2016: Manuel Neuer poprawił niemiecki rekord legendarnego Seppa Maiera

Manuel Neuer od soboty może pochwalić się najdłuższą serią bez straconego gola na mistrzostwach świata oraz Europy spośród wszystkich niemieckich bramkarzy.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / EPA/ROLEX DELA

Manuel Neuer ostatniego gola w narodowych barwach na imprezie mistrzowskiej puścił w półfinale MŚ 2014 z Brazylią (7:1). W 90. minucie pokonał go Oscar. Następnie golkiper Bayernu Monachium zachował czyste konto w finale przeciwko Argentynie (1:0 w ciągu 120 minut) oraz na Euro 2016 z Ukrainą (2:0), Polską (0:0), Irlandią Północną (1:0) i Słowacją (3:0).

Przed pierwszym gwizdkiem ćwierćfinału z reprezentacją Włoch miał serię 480 minut i wystarczyło mu zaledwie kilkaset sekund, by poprawić wynik Seppa Maiera z lat 70. Legendarny bramkarz niemieckiej kadry nie kapitulował przez 481 kolejnych minut podczas ME 1976 oraz MŚ 1978.

Neuer śrubował rekord aż do 78. minuty, kiedy strzałem z rzutu karnego pokonał go Leonardo Bonucci, wyrównując stan rywalizacji na 1:1. Passa niemieckiego bramkarza trwała zatem łącznie przez 557 minut.