Dogrywka już dziewiąty raz rozstrzygnęła finał Euro i mundialu. Zdecydowała także w 2010 i 2014 roku

Reprezentacja Portugalii po dogrywce pokonała w finale Euro 2016 Francję 1:0. W dodatkowym czasie gry wyłonionych zostało wcześniej ośmiu triumfatorów mistrzostw świata oraz Europy.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / IAN LANGSDON

Jako pierwsi w finale po dogrywce triumfowali Włosi na mundialu w 1934 roku, kiedy mierzyli się z Czechosłowacją (2:1). W dodatkowych 30 minutach rozstrzygnął się również pierwszy mecz o tytuł mistrza Europy - w 1960 roku pomiędzy Związkiem Radzieckim a Jugosławią (2:1).

Najwięcej bramek w dogrywce - po dwie - strzelono w 1966 roku, kiedy Anglicy po pamiętnym spotkaniu pokonali Niemców (4:2), a także dwanaście lat później, gdy Argentyna zadała dwa ciosy przeciwko Holandii (3:1).

W 1966 i 2000 roku zwycięzca mistrzostw Europy również był wyłaniany po dogrywce, przy czym wówczas obowiązywała zasada "złotego gola" i trafienia Olivera Bierhoffa oraz Davida Trezegueta kończyły rywalizację.

W najnowszej historii dogrywki coraz częściej mają rozstrzygające znaczenie. Na mundialu w RPA Andres Iniesta trafił dla Hiszpanii w finale przeciwko Holandii w 116. minucie, a cztery lata później Mario Goetze zapewnił triumf Niemcom w konfrontacji z Argentyną w 113. minucie. Niedzielny gol Edera dla Portugalii z Francją padł nieco wcześniej - w 109. minucie.

Dodajmy, że znacznie rzadziej o wygranej w finale decydowały rzuty karne. Miało to miejsce podczas MŚ 1994 i 2006 oraz na Euro 1976.