MŚ w hokeju: Polacy przegrali z Włochami na inaugurację turnieju w Kraków Arenie

Polscy hokeiści doznali minimalnej porażki z drużyną Włoch w swoim pierwszym meczu mistrzostw świata Dywizji 1A rozgrywanych w hali Kraków Arena.

Rafał Smoliński
Zespół włoski rywalizował w zeszłym roku w światowej elicie, ale zajął wówczas 15. miejsce i spadł do Dywizji 1A. To właśnie hokeiści z Italii byli rywalami Polaków w niedzielnym meczu rozgrywanym w hali Kraków Arena. Nasi reprezentanci zaczęli dosyć nerwowo, już w 2. minucie niepotrzebną karę złapał Tomasz Malasiński, ale Biało-Czerwoni przetrwali okres gry w osłabieniu.
Z czasem Polacy coraz pewniej czuli się na lodzie. Wygrywali większość wznowień, ale brakowało celnych strzałów. W 14. minucie gospodarze przegrali bulika w tercji neutralnej, krążek przejął Marco Isnam, który podał do Briana Ihnacaka, a ten pięknym strzałem z nadgarstka w samo okienko pokonał Rafała Radziszewskiego. Kilka minut później Biało-Czerwoni po raz pierwszy grali w przewadze, lecz nie byli w stanie doprowadzić do remisu i premierową część spotkania zakończyli przy wyniku 0:1.

Drugą tercję Polacy zaczęli bardzo ambitnie, ale wciąż brakowało celnych strzałów. W 27. minucie nasi hokeiści przeprowadzili koncertową akcję: Rafał Dutka podał "gumę" do stojącego za bramką Sebastiana Kowalówki, a ten idealnie obsłużył Grzegorza Pasiuta. Biało-Czerwoni chcieli iść za ciosem, lecz nie objęli prowadzenia, kiedy na ławce kar przebywał Markus Gander. W 34. minucie mieli ku temu jeszcze jedną okazję, jednak stracili krążek w tercji obronnej rywali i dwójkową kontrę pewnie wykończył Anton Bernard. Po drugiej części meczu Polacy pechowo przegrywali 1:2.

Trzecią tercję Włosi rozegrali znakomicie. Nie tylko nie dali się zepchnąć do obrony, ale i sami wytwarzali kolejne okazje pod bramką Radziszewskiego. W 52. minucie Gander wpadł na polskiego bramkarza, któremu puściły nerwy. Radziszewski uderzył przeciwnika w twarz, za co otrzymał karę meczu i jego miejsce między słupkami musiał zająć Przemysław Odrobny.

W trakcie długiego okresu gry w przewadze hokeiści z Italii parę razy sprawdzili polskiego golkipera. Czas naglił, a Biało-Czerwoni nie byli w stanie wypracować dogodnej sytuacji do wyrównania. Na 31 sekund przed końcem trener Jacek Płachta poprosił o czas, po czym z bramki zjechał Odrobny. Na nic się to zdało, ponieważ nasi hokeiści nie oddali już w tym meczu ani jednego celnego strzału.

Polska, beniaminek w Dywizji 1A, przegrała na inaugurację mistrzostw świata rozgrywanych w Krakowie z włoską drużyną 1:2 na oczach ponad 9,5 tys. kibiców. Hokeiści z Półwyspu Apenińskiego nie rozegrali najlepszego spotkania, ale wystarczyło to do pokonania Biało-Czerwonych. Polakom zabrakło przede wszystkim skuteczności. Nie ulega wątpliwości, że celem naszych reprezentantów będzie walka o pozostanie w Dywizji 1A. W poniedziałek Polska zmierzy się z Japonią.

Kary: 29-10.

Polska: Radziszewski, Odrobny - Pociecha, Dutka, Chmielewski, Kowalówka, Pasiut - Bryk, Rompkowski, Zapała, Malasiński, Kolusz - Wajda, Kotlorz, Laszkiewicz, Dziubiński, Galant - Kruczek, Wanacki, Bagiński, Urbanowicz, Kalinowski.

Włochy:
Bernard, Tragust - Hofer, Helfer, Gander, Bernard, Ramoser - Sullivan, Marchetti, Isnam, Ihnacak, di Casmirro - Zanatta, Egger, Frigo, Morini, Kostner - Trivelatto, Zanatta, Felicetti, Andergassen, Frei.

MŚ Dywizji 1A: Polska - Włochy 1:2 - zobacz wszystkie gole!

***
W pierwszym meczu krakowskiego turnieju zmierzyły się ekipy Węgier i Japonii. Reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni dwukrotnie obejmowali prowadzenie w tym spotkaniu, ale za każdym razem rywale błyskawicznie wyrównywali. O losach meczu zadecydowała końcowa część trzeciej tercji, w której gole dla Madziarów strzelali Frank Banham (swego czasu grał w NHL) i Janos Hari. Przed rokiem Węgrzy odebrali Japonii awans do światowej elity w turnieju rozgrywanym w koreańskim Goyangu. W Krakowie okazali się lepsi w stosunku 4:2.

Węgry - Japonia 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Bramki:
0:1 - Obara (Minoshima, Nishiwaki) 2'
1:1 - Koger (Banham, Sarauer) 10'
1:2 - Hirano (Yanadori, Yamada) 31'
2:2 - Erdely (Sebok, Hari) 32'
3:2 - Banham (Sarauer, Magosi) 57' (5 na 4)
4:2 - Hari (Orban, Erdely) 59' (do pustej bramki)

Strzały: 28-23.
Kary: 2-8.

***
Drużyna Kazachstanu okazała się zbyt mocnym rywalem dla zespołu ukraińskiego w drugim meczu niedzielnej serii gier. Spotkanie ustawiła pierwsza tercja, w której gole zdobywali Kevin Dallman i Leonid Mietalnikow. Później Kazachowie w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń na lodzie. Kiedy Ukraińcy zdobyli bramkę na 1:3, to ich przeciwnicy odpowiedzieli błyskawicznie. Kazachstan zwyciężył ostatecznie 5:2 i pokazał, że będzie się starał szybko powrócić do światowej elity, w której grał jeszcze w ubiegłym roku, zajmując 16. miejsce.

Kazachstan - Ukraina 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)

Bramki:
1:0 - Dallman 8' (5 na 4)
2:0 - Mietalnikow (Krasnosłobodcew, Rymariew) 15'
3:0 - Krasnosłobodcew (Rymariew, Litwinienko) 32' (5 na 4)
3:1 - Nimenko (Warłamow, Kohut) 47' (5 na 4)

sobota, 25 kwietnia

Japonia - Ukraina godz. 13:00 Włochy - Kazachstan godz. 16:30 Polska - Węgry godz. 20:00