Kwal. do IO: Węgrzy zaaplikowali Estończykom siedem goli

Reprezentacja Węgier rozgromiła Estonię 7:1 w swoim drugim meczu turnieju preeliminacyjnego do igrzysk olimpijskich w Pyeongchang. W niedzielę Madziarowie zmierzą się z Polakami, a zwycięzcy awansują do finałowej fazy kwalifikacji.

Rafał Smoliński
reprezentanci Węgier WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: reprezentanci Węgier

Po czwartkowym pewnym zwycięstwie nad Litwinami, gospodarze urządzili sobie ostre strzelanie w starciu z najniżej notowaną drużyną turnieju w Budapeszcie, Estończykami. Już w 2. minucie w zamieszaniu pod bramką Villema-Henrika Koitmy przytomnie zachował się Istvan Sofron. W końcowej części tercji otwarcia na 2:0 podwyższył Vilmos Gallo i Węgrzy w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń na lodzie.

W 24. minucie znów trafienie uzyskał Sofron, który wykorzystał okres gry przewadze. Kilka minut później defensywę Madziarów zaskoczył Andriej Makrow, idealnie podając krążek do Roberta Rooby. To był pierwszy gol stracony przez gospodarzy w budapesztańskim turnieju i jedyny zdobyty przez Estończyków w piątkowy wieczór. W 32. minucie wszystko wróciło do normy po tym, jak czwartego gola dla Węgrów strzelił urodzony w Kanadzie Frank Banham.

Madziarzy dołożyli jeszcze trzy trafienia w ostatniej części meczu. Dwukrotnie do bramki rywali strzelił Peter Vincze, a na 87 sekund przed końcem wynik spotkania na 7:1 ustalił Andrew Sarauer. Był to trzeci gol zdobyty przez gospodarzy w okresie gry w przewadze. Dwie minuty wcześniej taką bramkę zdobył Vincze.

W meczach z Estończykami i Litwinami Węgrzy zdobyli w sumie 11 bramek, o cztery mniej od Polaków. W niedzielnym spotkaniu kończącym turniej w Budapeszcie nie będzie to jednak miało żadnego znaczenia, ponieważ do finałowej fazy olimpijskich kwalifikacji awansuje tylko zwycięzca.

Węgry - Estonia 7:1 (2:0, 2:1, 3:0)