MŚ w hokeju: Japończycy coraz bliżej spadku

Azjaci w starciu z Włochami jako pierwsi strzelili bramkę, ale w kolejnych dwóch tercjach na lodowisku dominowali już rywale, którzy wygrali całe spotkanie 3:1. Po tej porażce Japończycy pozostali na ostatnim miejscu w MŚ dywizji 1A w Katowicach.

Szymon Łożyński

Środowa rywalizacja w katowickim Spodku rozpoczęła się od pojedynku reprezentacji Japonii z Włochami. W trzech poprzednich meczach drużyna z półwyspu Apenińskiego wygrała tylko z Biało-Czerwonymi (3:1). Z kolei hokeiści z Kraju Kwitnącej Wiśni ponieśli trzy porażki.

Biorąc pod uwagę wyniki obu zespołów w Katowicach, można było mieć obawy o poziom pojedynku. W pierwszej tercji okazały się one jednak nieuzasadnione. Od początku na lodowisku zarysowała się przewaga Japończyków, którą w dziewiątej minucie udokumentował bramką Shuhei Kuji. Stracony gol podrażnił Włochów, ponieważ przystąpili do ofensywy. W 14. minucie Simon Kostner strzelił wyrównującego gola. Do końca tercji drużyna Italii jeszcze kilkukrotnie zagroziła bramce rywali, ale wynik już nie zmienił się. W pierwszych 20 minutach widowiska gra była bardzo płynna, a pierwsze uwolnienie nastąpiło dopiero kwadrans po inauguracyjnym gwizdku sędziego.

Przewagę z końcowego fragmentu pierwszej części reprezentanci Włoch przenieśli na kolejną tercję. Po spokojnym początku podopieczni Stefana Maira udokumentowali swoją przewagą na lodzie dwoma bramkami. Azjaci nie przypominali już zespołu, który na początku środowego pojedynku potrafił zepchnąć włoską drużynę do głębokiej defensywy.

Japończycy mieli jeszcze swoje szanse pod koniec trzeciej tercji. Wówczas zawodnicy Grega Thomsona dwukrotnie grali w przewadze, ale nie potrafili tego wykorzystać. Ostatecznie w ostatniej części meczu żadna z drużyn nie zdobyła już gola i z triumfu 3:1 mogli cieszyć się Włosi.

: [/b]4-6

Japonia: Onoda - Hashiba, Yamashita, Nishiwaki, Tanaka, Ueno - Sakata, Yanadori, Takahashi, Obara, Kuji - Yamada, Haga, Terao, Hirano, Yamashita - Sasaki, Takagi, Kawai, Mitamura, Osawa.

Włochy: Cloutier - McMonagle, Egger, Scandella, Ramoser, Tudin - Trivellato, Larkin, Frigo, Kostner, Kostner - Hofer, Helfer, Gander, Isnam, Bernard - Zanatta, Marchetti, Traversa, Magnabosco Aguirre, Andergassen.

Wyniki i tabela MŚ w hokeju na lodzie Dywizji 1A:

sobota, 23 kwietnia

Słowenia - Japonia 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)
Włochy - Polska 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Austria - Korea Południowa 3:2 po karnych (0:1, 0:1, 2:0, 0:0, 1:0)

niedziela, 24 kwietnia

Słowenia - Włochy 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Korea Południowa - Polska 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Austria - Japonia 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

wtorek, 26 kwietnia

Korea Południowa - Japonia 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
Austria - Włochy 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Polska - Słowenia godz. 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)

środa, 27 kwietnia

Japonia - Włochy 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
Słowenia - Korea Południowa godz. 16:30
Polska - Austria godz. 20:00

piątek, 29 kwietnia

Włochy - Korea Południowa godz. 13:00 Austria - Słowenia godz. 16:30 Polska - Japonia godz. 20:00