MŚ w hokeju: Godne pożegnanie Francuzów. Rosjanie gromią Łotwę

Gospodarze grupy B MŚ elity Francuzi pokonali w swoim ostatnim występie reprezentację Słowenii 4:1. Blisko pierwszego miejsca w grupie A po kolejnej wygranej jest Rosja.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA / SASCHA STEINBACH
Triumf reprezentacji Francji nad najsłabszą w grupie Słowenią nie przyszedł łatwo podopiecznym Dave'a Hendersona. Mecz lepiej mogli rozpocząć goście, którzy w 17. minucie zmarnowali rzut karny wykonywany przez Alesa Musica.

W drugiej połowie Tricolore ekspresowo wykorzystali pierwszy okres gry w przewadze zdobywając gola na 1:0 ledwie 15 sekund po karze dla Jurija Repy. Do bramki trafił bohater wieczornego meczu Antoine Roussel.

Prowadzenie w tej samej tercji podwyższył Yohann Auvitu. W trzeciej odsłonie w ostatniej sekundzie gry pięciu na trzech gry Francja zdobyła trzeciego gola. Autorem bramki był ponownie Roussel.

Słoweńcy odpowiedzieli po 20 sekundach, ale gol Mursaka okazał się trafieniem na otarcie łez. Na półtora sekundy przed końcową syreną krążek do pustej bramki posłał po raz trzeci Roussel.

Sensacji w Kolonii nie sprawili Łotysze, którzy ulegli w drugim poniedziałkowym meczu grupy B Rosji aż 0:5. Po trzy punkty dla Sbornej zdobyli Artiemij Panarin i Nikita Kuczerow - dwaj najskuteczniejsi gracze MŚ. Swój dorobek o dziewiątą asystę wzbogacił również Wadim Szypaczow.

Rosjanie dzięki wygranej za trzy punkty awansowali przed USA i są liderem grupy B. Obie reprezentacje w ostatniej kolejce zmierzą się ze sobą w prestiżowym pojedynku. Gorzej klaruje się sytuacja Łotwy. Po poniedziałkowej porażce Łotysze mają 9 punktów, tyle samo co Niemcy i w ostatnim meczu zagrają z gospodarzami o awans do ćwierćfinałów.

Grupa A:

Francja - Słowenia 4:1 (0:0, 2:0, 2:1) 1:0 - Roussel (Auvitu, da Costa) 29' (5 na 4) 2:0 - Auvitu (Bellemare, Roussel) 32' 3:0 - Roussel (Auvitu) 45' (5 na 3) 3:1 - Mursak (Music, Pintaric) 45' 4:1 - Roussel 60' (do pustej bramki)

Grupa B:

Rosja - Łotwa 5:0 (2:0, 2:0, 1:0) 1:0 - Kisielewicz (Panarin, Kucherov) 13' 2:0 - Telegin (Plotnikov) 19' 3:0 - Namestnikov (Panarin, Kuczerow) 21' (5 na 4) 4:0 - Kuczerow (Panarin, Biełow) 39' 5:0 - Biełow (Gusjew, Szypaczow) 54'

1* Rosja 6 5 1 0 0 32:5 17
2* USA 6 5 0 0 1 26:11 15
3* Szwecja 6 4 0 1 1 25:11 13
4 Łotwa 6 3 0 0 3 11:14 9
5 Niemcy 6 2 1 1 2 16:20 9
6 Dania 7 1 2 0 4 13:22 7
7 Słowacja 6 0 1 2 3 10:24 4
8** Włochy 7 0 0 1 6 6:32 1

Czy Rosja wywalczy mistrzostwo świata na turnieju w Niemczech i Francji?