MŚ w hokeju: Szwecja lepsza od Słowacji. Białoruś zakończyła turniej zwycięstwem

Szwecja zakończyła fazę grupową hokejowych mistrzostw świata zwycięstwem nad Słowacją. W Paryżu wygraną nad Norwegami pożegnali się z turniejem Białorusini.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / SASCHA STEINBACH

W Kolonii Szwecja szybko zdobyła dwie bramki i kontrolowała przebieg wydarzeń na lodzie. Hokeiści Trzech Koron przeważali, oddawali więcej celnych strzałów, ale to Słowacy dwukrotnie zmniejszyli stratę do jednego gola. Reprezentanci naszych południowych sąsiadów ściągnęli w ostatnich minutach bramkarza, lecz w wyniku tej decyzji krążek do pustej bramki skierował William Karlsson.

Szwecja wygrała 4:2 i odniosła piąte zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach elity. Skandynawowie awansowali na drugie miejsce w Grupie A i pozostaną na nim, jeśli w meczu dnia Rosja pokona USA w regulaminowym czasie gry. Słowacja natomiast zakończyła fazę grupową na siódmej pozycji, z dorobkiem zaledwie czterech punktów.

Wtorkową serię gier w Paryżu zainaugurowało spotkanie zespołów Norwegii i Białorusi. Skandynawowie mieli jeszcze szansę na piąte miejsce, ale w ostatnich minutach trzeciej tercji stracili dwa gole i doznali porażki. Bohaterem hokeistów naszych wschodnich sąsiadów był Jewgienij Lisawiec, który zdobył dwie bramki, w tym tę ustalającą wynik spotkania na 4:3. Na osiem sekund przed końcem Norwegowie byli jeszcze o krok od doprowadzenia do dogrywki, lecz w niemałym zamieszaniu krążek zatrzymał się na linii bramkowej.

Grupa A:

Szwecja - Słowacja 4:2 (2:0, 1:1, 1:1) 1:0 - Nylander (Bäckström, Klingberg) 5' 2:0 - Ekman-Larsson (Everberg, Karlsson) 9' 2:1 - Matousek (Skalicky, Zigo) 25' 3:1 - Everberg (Karlsson) 26' 3:2 - Kudrna (Cingel) 42' 4:2 - Karlsson (Lundqvist, Hedman) 60' (do pustej bramki)

Grupa B:

Białoruś - Norwegia 4:3 (0:0, 2:1, 2:2) 1:0 - Lisawiec (Stefanowicz) 27' 1:1 - Sorvik (M. Olimb) 36' 2:1 - Kułakow (Stas, Demkow) 38' 2:2 - Reichenberg (Thoresen, Odegaard) 42' 2:3 - Holos (Martinsen, M. Olimb) 44' 3:3 - Szynkiewicz (Kowyrszin, Stefanowicz) 55' 4:3 - Lisawiec (Pawłowicz, Linglet) 57'

1* Kanada 6 5 0 1 0 27:8 16
2* Czechy 6 3 2 0 1 22:11 13
3* Szwajcaria 6 2 2 2 0 19:13 12
4* Finlandia 6 2 2 1 1 18:17 11
5 Francja 7 2 2 0 3 23:19 10
6 Norwegia 7 2 0 2 3 13:19 8
7 Białoruś 7 2 0 1 4 15:27 7
8** Słowenia 7 0 0 1 6 13:36 1