MŚ w hokeju: Szwedzi w upragnionym półfinale. Kanada zgodnie z planem

Reprezentacja Kanady w drodze po trzecie z rzędu złoto na mistrzostwach świata w hokeju pokonała w ćwierćfinale jednego z gospodarzy turnieju Niemców 2:1. Po trzech latach do strefy medalowej wrócili Szwedzi.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA / HERVE RANCHIN
To miał być najłatwiejszy z ćwierćfinałów dla drużyny stawianej w roli faworyta. Rozpędzona reprezentacja Kanady dopiero od fazy pucharowej miała udowadniać swoją wielkość i nawiązać do sukcesów z lat 50-tych, gdy sięgała po mistrzowski tytuł trzykrotnie z rzędu.

W meczu z gospodarzami tegorocznych MŚ gracze spod znaku Klonowego Liścia kontrolowali grę przez dwie tercje po golach Marka Scheifele i Jeffa Skinnera. W trzeciej Niemcy niespodziewanie złapali kontakt z rywalem w 54. minucie po trafieniu Yannica Sidenberga.

Mimo presji niemieckiego zespołu i kompletu publiczności w hali Lanxesss Arena w Kolonii podopieczni Jona Coopera dotrwali z przewagą do końcowej syreny. W półfinale w wielkim hokejowym klasyku Kanada zmierzy się w sobotę z Rosją.

W drugiej parze półfinałowej Finlandia zagra o awans do finału ze Szwecją, która poradziła sobie w zaciętym pojedynku ze Szwajcarią. Zwycięstwo zapewnił Trzem Koronom młodziutki 21-letni William Nylander, który asystował przy pierwszym golu Nicklasa Backstroma oraz zdobył decydującego gola na 2:1 w 34. minucie drugiej tercji. Dla Szwedów to pierwszy półfinał od 2014 roku.