MŚ w hokeju: sensacja na inaugurację turnieju w Budapeszcie. Słoweńcy przegrali z Brytyjczykami

Faworyzowana do awansu do hokejowej elity reprezentacja Słowenii przegrała z Wielką Brytanią 1:3 w pierwszym meczu mistrzostw świata dywizji 1A rozgrywanych w Budapeszcie. W drugim spotkaniu Kazachstan okazał się lepszy od zespołu gospodarzy.

Rafał Smoliński
Gasper Kroselj, bramkarz reprezentacji Słowenii Getty Images / Bruce Bennett / Na zdjęciu: Gasper Kroselj, bramkarz reprezentacji Słowenii
Słowenia, zeszłoroczny spadkowicz z elity i uczestnik igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, jest najwyżej notowaną ekipą turnieju w Budapeszcie. Z kolei Wielka Brytania wygrała w ubiegłym sezonie rywalizację w dywizji 1B i w nagrodę awansowała o jeden szczebel rozgrywkowy. W niedzielę hokeiści z tego kraju cieszyli się z premierowej wygranej na zapleczu elity od 2012 roku.

Brytyjczycy nastawili się na uważną grę w obronie oraz kontry. Po jednej z nich na ławkę kar powędrował Ziga Pavlin, a wynik otworzył w 7. minucie Ben O'Connor. "Rysie", które do Budapesztu przyjechały bez występującego na lodowiskach NHL Anze Kopitara, wyrównały w 13. minucie po strzale Blaza Gregorca. Kolejna bramka padła w 36. minucie, gdy krążek po rykoszecie przelobował golkipera Gaspera Kroselja i przytomnie zachował się Robert Dowd.

W trzeciej tercji Słoweńcy znów złapali karę i na 3:1 podwyższył Brett Perlini. Od tego momentu Brytyjczycy umiejętnie się bronili, a faworyzowani przeciwnicy atakowali. W sumie oddali aż 35 strzałów, lecz Ben Bowns nie puścił już żadnej bramki. Skazywani na walkę o utrzymanie na zapleczu elity hokeiści z Wysp Brytyjskich zwyciężyli 3:1 i zdobyli cenne trzy punkty.

Niespodzianki nie było w drugim spotkaniu. Węgrzy mieli przez dwie tercje przewagę w starciu z Kazachami, ale w ostatniej odsłonie pozwolili rywalom strzelić trzy gole. Wynik otworzył w 44. minucie kapitalnym uderzeniem spod niebieskiej linii Walerij Orechow. Potem gospodarzy dobił Jewgienij Rymariew, który trafił w 45. i 48. minucie. Kazachowie grają w Budapeszcie bez trójki naturalizowanych Kanadyjczyków z klubu Barys Astana. Klasę pokazał w niedzielę urodzony w Szwecji bramkarz Henrik Karlsson, który obronił 28 strzałów Madziarów.

W ostatnim niedzielnym meczu Polacy przegrali 1:3 z Włochami, którzy w zeszłym roku grali w mistrzostwach świata elity. Turniej w Budapeszcie potrwa do soboty. Awans do elity wywalczą dwa najlepsze zespoły. Ostatnia drużyna będzie w przyszłym roku rywalizować w mistrzostwach świata dywizji 1B.