MŚ w hokeju: niedzielni pogromcy Polaków pokonani. Gospodarze zdobyli pierwsze punkty

Po drugim dniu hokejowych mistrzostw świata dywizji 1A w Budapeszcie aż pięć zespołów ma na koncie po trzy punkty. W spotkaniu rozegranym w poniedziałkowy wieczór Węgrzy okazali się minimalnie lepsi od Włochów.

Rafał Smoliński
Mecz Węgry - Włochy PAP/EPA / Tamas Kovacs / Mecz Węgry - Włochy
Węgrzy mają w ostatnim czasie patent na hokeistów z Italii, ale początek poniedziałkowego meczu nie zapowiadał ich zwycięstwa. To Włosi grali szybciej i częściej atakowali. Już w 5. minucie gola dla nich zdobył Tommaso Traversa i niewiele brakowało, by pierwsza tercja zakończyła się wyższym prowadzeniem gości.

Na początku drugiej części spotkania Włosi podali gospodarzom pomocną dłoń, zostawiając pod bramką niepokrytego Andrew Sarauera. Gdy przewaga Madziarów zaczęła rosnąć, popełnili oni fatalny błąd w defensywie i Thomas Larkin wyprowadził w 32. minucie Włochów na prowadzenie 2:1. Nie minęło nawet 60 sekund, a Janos Vas doprowadził do stanu po 2 i takim też wynikiem drużyny zwieńczyły drugą partię.

W trzeciej tercji Włosi nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. To Węgrzy prezentowali się lepiej i zasłużenie zdobyli bramkę na 3:2. Gola zdobył w 42. minucie Balazs Sebok. Potem gospodarze mieli kilka szans na podwyższenie rezultatu, lecz nic z tego nie wyszło. Skończyło się na skromnej wygranej Madziarów, którzy po raz czwarty z rzędu okazali się lepsi od zawodników z Italii.

Tym samym w mistrzostwach świata dywizji 1A wytworzyła się bardzo ciekawa sytuacja. Aż pięć zespołów ma na koncie po dwóch dniach trzy punkty. Drugą kolejkę zamknie wtorkowy pojedynek niepokonanych jeszcze w węgierskiej stolicy drużyn Kazachstanu i Wielkiej Brytanii. Jedna z tych ekip będzie więc po dwóch turach samodzielnym liderem. Z Brytyjczykami zmierzą się w środę Polacy.

Turniej w Budapeszcie potrwa do soboty. Awans do elity wywalczą dwa najlepsze zespoły. Ostatnia drużyna będzie w przyszłym roku rywalizować w mistrzostwach świata dywizji 1B.