MŚ w hokeju: podrażnieni Słoweńcy zastopowali gospodarzy. W Budapeszcie będą emocje do samego końca

Faworyzowana przed rozpoczęciem turnieju w Budapeszcie Słowenia dopiero w trzeciej kolejce odniosła pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata Dywizji 1A. W środowy wieczór pokonała zespół Węgier 4:1, dzięki czemu opuściła ostatnie miejsce w tabeli.

Rafał Smoliński
Reprezentacja Słowenii PAP/EPA / TAMAS KOVACS / Reprezentacja Słowenii
Po dwóch sensacyjnych porażkach z Wielką Brytanią i Polską fiński trener "Rysiów", Kari Savolainen, nie dał we wtorek odpocząć swoim graczom i zarządził intensywną sesję treningową. Słoweńcy przyjechali do Budapesztu walczyć o elitę, a tymczasem po dwóch przegranych spotkaniach z najniżej notowanymi w rankingu zespołami jako jedyni mieli po dwóch kolejkach zero punktów na koncie.

Do środowego meczu z gospodarzami przystąpili odpowiednio zmotywowani i natychmiast wzięli się do pracy. W tercji otwarcia oddali aż 24 strzały, ale jedyny w tej części spotkania gol padł po kapitalnym uderzeniu z dystansu Aleksandara Magovaca w 7. minucie. Okazji do podwyższenia wyniku nie brakowało, lecz Adam Vay wielokrotnie ratował Madziarów.

Wyrównanie dał Węgrom samotny rajd Balazsa Seboka, który w 26. minucie wjechał do tercji rywali, minął dwóch obrońców i posłał "gumę" obok Gaspera Kroselja. Podrażnione "Rysie" natychmiast ruszyły do ponownych ataków. W zamieszaniu pod bramką w 30. minucie do krążka doskoczył Jan Urbas i strzałem w okienko wyprowadził drużynę na 2:1. Potem hokeiści gospodarzy złapali jeszcze parę kar, ale udało się im przetrwać do przerwy z jednobramkową stratą.

Decydującą odsłonę gospodarze rozpoczęli ambitnie, choć Słoweńcy także mieli swoje szanse. Ostatecznie podwyższyli wynik spotkania po błędach popełnionych przez Madziarów. W 56. minucie jeden z węgierskich obrońców stracił krążek w tercji neutralnej i rywale popędzili z kontrą. Akcję zakończył Bostjan Golicić i kibice w zgromadzeni w Papp Laszlo Budapest Sportarena nieco ucichli. Już na ponad trzy minuty przed końcem spotkania z lodu zjechał Vay, aby jego koledzy mogli zagrać z dodatkowym napastnikiem. Wówczas wynik meczu trafieniem do pustej bramki z własnej tercji ustalił Sabahudin Kovacević.

Słowenia wygrała pierwszy mecz w mistrzostwach świata dywizji 1A i zdobyła trzy punkty. "Rysie" opuściły dzięki temu ostatnie miejsce w tabeli i zrobiły krok w kierunku uniknięcia kompromitacji i spadku na niższy szczebel rozgrywkowy. Teraz trzy zespoły mają po sześć punktów, a trzy ekipy po trzy punkty. Sprawa awansu do elity i relegacji do dywizji 1B pozostaje otwarta.

Turniej w Budapeszcie potrwa do soboty. Awans do elity wywalczą dwa najlepsze zespoły. Ostatnia drużyna będzie w przyszłym roku rywalizować w mistrzostwach świata dywizji 1B.