MŚ w hokeju: mocny początek Finów w Danii. Francja podniosła się po laniu od Rosjan

Reprezentacja Finlandii po niepowodzeniach na ostatnich igrzyskach olimpijskich rozpoczęła dobrze tegoroczny turniej mistrzostw świata elity od pewnej wygranej z Koreą Południową. Francuzi zdobyli pierwsze punkty po pokonaniu Białorusi.

Rafał Lichowicz
Finowie cieszą się z bramki Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Finowie cieszą się z bramki
Reprezentacja Finlandii od zdobycia srebrnego medalu mistrzostw świata w Rosji w 2016 roku, nie potrafiła wdrapać się na podium żadnego z wielkich turniejów, ponosząc po drodze kilka dotkliwych porażek. Tegoroczny hokejowy "mundial" "Suomi" rozpoczęli jednak od pewnej wygranej nad beniaminkiem elity - Koreą Południową.

Już w szóstej minucie spotkania w Herning na tablicy wyników pojawiła się dwubramkowa przewaga wyżej notowanych hokeistów z północnej Europy. Gole dla podopiecznych Lauri Marjamäkiego zdobywali Sebastian Aho i Teuvo Teräväinen.

W drugiej tercji Finowie zdobyli trzy kolejne bramki, w których ponownie mieli swój udział Aho i Teräväinen. Dla Korei, jak się później okazało honorowo, trafił z kolei Michael Swift. W ostatniej części meczu Finowie dokończyli dzieła na przełomie 8 minut. Prym wiodła zaś czwarta linia ataku, która zdobyła dwa gole i zaliczyła łącznie 6 asyst.

Finowie po pierwszej serii spotkań przewodzą w grupie B z kompletem punktów. W następnej kolejce rywalem "Suomi" będą Łotysze. Korea zmierzy się z kolei z Kanadą.

W rozgrywanym równolegle meczu grupy A w Kopenhadze, Reprezentacja Francji pokonała pewnie Białoruś 6:2, odrabiając punkty za porażkę z pierwszej kolejki z Rosją (0-7). Podopieczni Dave'a Hendersona wygrali każdą z trzech tercji swojego drugiego meczu w MŚ.

Trójkolorowych do triumfu poprowadził kapitan Stephane Da Costa. Hokeista Geneve-Servette HC zdobył gola i zaliczył dwie asysty. Francuzi dzięki wygranej awansowali na 3. miejsce w grupie A. W następnej kolejce zmierzą się z pogromcą Białorusi z ich pierwszego meczu - Szwedami. Sobotni rywale Francuzów zagrają zaś z Rosją.