Farsa przed meczem Kanadyjek z Rosjankami. Panie na lodzie z maseczkami

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Anton Novoderezhkin\TASS / Na zdjęciu: Kanadyjki cieszą się z gola

Reprezentacja Kanady kobiet odniosła pewne zwycięstwo 6:1 nad Rosyjskim Komitetem Olimpijskim w grupie A turnieju hokeja na lodzie podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Sporo kontrowersji było przed rozpoczęciem spotkania.

Pierwszy mecz hokeja w poniedziałkowej sesji opóźnił się o godzinę. Kanadyjki nie wyjechały na lód, ponieważ Rosjanki nie przedstawiły wyników testów na COVID-19. Podczas gdy reprezentantki Kraju Klonowego Liścia czekały w szatni, dziennikarze zastanawiali się, dlaczego ich rywalki otrzymały pozwolenie, aby móc pojawić się na tafli.

Kanadyjki, które razem z Amerykankami są faworytkami do olimpijskiego złota, nie chciały ryzykować kontaktu z osobami, które mogły otrzymać pozytywny test na COVID-19 i tym samym trafić do izolacji. Obawy wynikały z tego, że w poprzednim tygodniu sześć reprezentantek Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego musiało poddać się przymusowej kwarantannie. Ostatecznie mecz doszedł do skutku, ale zawodniczki obu drużyn zagrały z maseczkami na twarzy.

Na lodzie niespodzianki nie było. Kanadyjki szybko uzyskały przewagę i błyskawicznie zdobyły dwie bramki. W 3. minucie wynik otworzyła Sarah Nurse, a 20 sekund później na 2:0 podwyższyła Sarah Fillier. W drugiej tercji gole dla reprezentantek Kraju Klonowego Liścia zdobyły Jamie Lee Rattray i Erin Ambrose. Wówczas Rosjanki zdecydowały się ściągnąć młodziutką bramkarkę Darię Gredzen i zastąpić ją bardziej doświadczoną Marią Sorokiną.

W 38. minucie Rosjanki uzyskały honorowe trafienie. Bramkę na 1:4 zdobyła Anna Szochina. W trzeciej tercji hokeistki zza Atlantyku walczyły o kolejne gole. Rebecca Johnston i Marie-Philip Poulin wykorzystały okres gry w przewadze i zrobiło się 6:1. Mogło być jeszcze wyżej, ale po challenge'u trenera Rosjanek anulowano bramkę Fillier, bowiem po analizie wideo sędziowie doszukali się spalonego.

Kanadyjki zwyciężyły ostatecznie 6:1 i po raz pierwszy w turnieju nie uzyskały dwucyfrowego rezultatu. Mimo tego z kompletem punktów przewodzą w grupie A. We wtorek (o godz. 5:10) dojdzie do hitowego spotkania Kanada - USA, które zdecyduje o pierwszej pozycji przed fazą pucharową.

Przypomnijmy, że w ćwierćfinale na pewno wystąpi pięć ekip z grupy A (Kanada, USA, Finlandia, Rosyjski Komitet Olimpijski i Szwajcaria), a także trzy czołowe drużyny z grupy B (w niedzielę awans zapewniła sobie Japonia).

Wynik turnieju hokeja na lodzie kobiet: Grupa A: Kanada - Rosyjski Komitet Olimpijski 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)

Czytaj także: Zachwycający pokaz 15-latki. Reprezentacja USA straciła prowadzenie Sensacyjne rozstrzygnięcia kwalifikacji. Finał slopestyle'u bez mistrza świata!