Emocje na lodzie! Hokejowy klasyk w Pekinie rozstrzygnięty

Starcia Kanady i USA w hokeju na lodzie zawsze budzą sporo emocji. W sobotę obie drużyny spotkały się w fazie grupowej igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Ze zwycięstwa cieszyli się Amerykanie i to oni są o krok od ćwierćfinału.

Rafał Smoliński
Amerykanie cieszą się z gola Getty Images / Xavier Laine / Na zdjęciu: Amerykanie cieszą się z gola
Drużyny Kanady i USA przyleciały do chińskiej stolicy bez gwiazd z ligi NHL, dlatego nie było im łatwo skompletować mocnych składów. Amerykanie postawili na młodszych zawodników, m.in. rywalizujących w rozgrywkach uniwersyteckich. Kanadyjczycy pozbierali graczy z Europy i Ameryki Północnej. Kapitanem zespołu został mający ogromne doświadczenie zdobyte w NHL Eric Staal, legenda Carolina Hurricanes.

Mimo poważnych osłabień spotkanie mogło się podobać. Już pierwsze minuty przyniosły sporo emocji. Mat Robinson przymierzył z dystansu i wyprowadził Kanadę na prowadzenie. Niemal natychmiast wyrównał Andy Miele, który gra w KHL. W 19. minucie bramkę dla USA zdobył Ben Meyers i to Amerykanie prowadzili po premierowej odsłonie 2:1.

Na początku drugiej tercji hokeiści z USA podwyższyli na 3:1, a gola zdobył Brendan Brisson. Gdy wydawało się, że sytuacja została opanowana, Amerykanie dali się zaskoczyć podczas gry w przewadze. Bramkę w osłabieniu strzelił Corban Knight i Kanada przegrywała po 40 minutach tylko 2:3.

Po przerwie reprezentanci Kraju Klonowego Liścia rzucili się do ataków. Mieli ogromną przewagę na lodzie, ale gola zdobyli rywale. Na 4:2 podwyższył w 47. minucie Ken Agostino. Potem Kanadyjczycy zmarnowali długi okres gry w przewadze (nawet 5 na 3). Mimo większej liczby strzałów w całym meczu (37-27) nie wywalczyli w sobotę żadnego punktu.

Amerykanie pokonali Kanadyjczyków 4:2 i tym samym po dwóch spotkaniach mają na koncie komplet punktów. W niedzielę reprezentacja USA będzie mogła przypieczętować awans do ćwierćfinału z pierwszego miejsca w grupie A. Na ich drodze stanie drużyna Niemiec. Natomiast Kanada spotka się z Chinami.

W turnieju hokeja na lodzie mężczyzn występuje 12 zespołów podzielonych na trzy grupy. Ich zwycięzcy oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca zakwalifikują się od razu do ćwierćfinału. Pozostałe osiem drużyn zostanie ułożonych w pary, z których czterech wygranych dołączy do rozstawionych ćwierćfinalistów.